Foto:Nova S

Tokom krize izazvane epidemijom koronavirusa od svih evropskih vrednosti prva je nastradala solidarnost, ocenila je Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku u emisji "Među nama"

Trenutna politika članica Evropske Unije je  – Moja zemlja je na prvom mestu.

Nakon početnog nesnalaženja u krizi izazvanoj pandemijom virusom Covid-19 evropske institucije sada pokušavaju da koordiniraju zemlje članice i da ih nateraju da se stvori panevropska politika protiv epidemije, kaže Grubješić.

Italija je krajem februara tražila medicinsku pomoć od EU ali je već tada stupila na snagu zabrana izvoza medicinske opreme.

Slika dolaska kineske i ruske pomoći ostaće u kolektivnom pamćenju Italijana u trenutku kada su mislili da ih je EU ostavila i da su ostali sami.

Evropska komisij je kasno reagovala i to je bio glavni problem, ali se sada trgnula i pokrenula mnoge programe i mehanizme koji će pomoći u periodu nakon krize i očekivanoj recesiji.

Grubješić podseća da je zdravstvo u nedležnosti država članica, a ne Evropske komisije,  koja može samo da apeluju na države da koordiniraju zajednički nastup kako bi borba protiv korone bila uspešnija.

Pred Evropskom komisijom je zadatatak da do sredine aprila pronađe konsenzus i izađe sa strategijom izlaska iz krize. Centralna banka  je već opredelila 750 milijardi evra za otkup hartija od vrednosti država i koorporacija. Evropska investicijska banka dodeliće 40 milijardi evra preduzećima koja su najviše pogođena krizom. Zavisi od država članica hoće li postići konsenzus oko potrebnih mera a sve će to odrediti budućnost Unije, ocenila je u emisji „Među nama“ Suzana Grubješić.

U proteklim događajima od svih evropskih vrednosti prva je stradala solidarnost. Pokazalo se takođe, da nacionalna zdravstva članica nisu bila spremna za epidemiju, osim možda Nemačke.

Budućnost Evropske Unije smatra Grubješić, u velikoj meri će zavisiti od načina na koji se će se nositi sa krizom,

 

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram