Foto:EPA-EFE/ANDY RAIN

Uprkos strogim epidemiološkim merama i vakcinaciji protiv korone koja je uveliko u toku, Velika Britanija grca pod koronom - starom i novim sojem koji se već proširio po svetu.

Pročitajte još:

Savetnik britanske vlade, prof Endru Hejvard pozvao je na „odlučnu“ nacionalnu akciju kako bi se sprečilo širenje korone i „katastrofa“ u novoj godini. Hejvard je ocenio da je neophodno uvesti nove mere kako bi se zemlja izborila sa sve većim brojem novozaraženih.

Na lečenju u bolnicama u Engleskoj trenutno je više pacijenata nego u vreme prvog talasa u aprilu a medicinski radnici su, oprema rečima izvršnog direktora Nacionalne zdravstvene službe Sajmona Stivensa „ponovo u srcu oluje“.

Nove mere

Foto:EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Zbog porasta broja novozaraženih, ministar zdravlja Met Henkok najavio je nove mere i zatvaranja. Za sada se ne zna koliko će mere uvedene 20. decembra (i ublažene na jedan dan – Božić) biti restriktivnije niti koliko će trajati. Kampanja vakcinacije, koja je pokrenuta još početkom decembra, sprovodi se nad najstarijim stanovništvom i medicinskim osobljem koje je, zbog povećanog priliva broja pacijenata, pred tačkom pucanja.

Početkom nedelje, u Britaniji je registrovano rekordnih 41.385 novih slučajeva kovida. Samo u Engleskoj, hospitalizovano je 20.426 ljudi, što je skok u odnosu na prethodni rekord iz aprila od oko 19.000 ljudi. Lekari u Velsu i Škotskoj upozoravaju da su njihovi zdravstveni sistemi pred pucanjem.

Novi soj pravi haos

Novi soj koronavirusa, koji je izazvao paniku u Evropi jer je 70 puta zarazniji od „starog“, gurnuo je Britaniju u „veoma opasnu, novu fazu pandemije“, rekao je Hejvard. „Biće nam potrebna odlučna i brza nacionalna akcija kako bi smo sprečili katastrofu u januaru i februaru“, rekao je on.

Visoka stopa zaraznosti novog soja znači da prethodni nivoi restrikcija sada neće funkcionisati i da će biti potrebno uvesti mnogo, mnogo strožije mere, dodao je on.

Foto:EPA-EFE/NEIL HALL

Trenutno je na istoku i jugoistoku Engleske na snazi takozvani „tir 4“, odnosno najstrožije mere koje uključuju „ostanite kod kuće“ naredbu i zatvaranje svih „neesencijalnih“ radnji, odnosno svega osim apoteka i prodavnica prehrambene robe.

„Zaista mislim da smo u situaciji kada moramo da razmotrimo uvođenje novog zatvaranja“, rekao je Hejvard koji je profesor epidemiologije i infektivnih bolesti na Univerzitetu Londonski koledž.

Epidemiolog, prof Nil Ferguson smatra da je novi soj koronavirusa „značajno otežao situaciju“ u Britaniji i dodatno smanjio manevarski prostor vladi.

„Ne postoji lako rešenje. Čak i ako škole i univerziteti ostanu zatvoreni, nije jasno koliko je moguće kontrolisati virus s obzirom na njegovu zaraznost“, rekao je on.

Škotska i Vels grcaju

Foto:EPA-EFE/ANDY RAIN

Iz sveta i regiona čitajte:

Iako nema dokaza da je novi soj korone smrtonosniji, povećan broj zaraženih znači i više hospitalizacija i zvaničnici u Velsu i Škotskoj kažu da im je „sve teže“ da se izbore sa prilivom novog broja pacijenata a da je medicinsko osoblje sve iscrpljenije.

U međuvremenu, direkton Nacionalne zdravstvene službe pokušao je da ohrabri medicinsko osoblje poručivši im da „ponekad najgore okolnosti izvuku ono najbolje u ljudima“ a to se ispostavilo kao tačno za lekare i medicinare,

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar