Foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Član Predsedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izjavio je da je da su nedolični i zabrinjavajući napadi Ministarstva spoljnih poslova Rusije na bosanske medije zbog izveštavanja o aferi s ikonom iz Ukrajine, saopštilo je danas Predsedništvo BiH.

Pročitajte još:

Ministartsvo spoljnih poslova Rusije je u petak kritikovalo medije u BIH zbog pisanja o sporu oko ikone iz Luganska za koju Ukrajina tvrdi da joj je ukradena, a koju je Milorad Dodik, sada predsedavajući Predsedništva BiH, poklonio ruskom šefu diplomatije Sergeju Lavrovu, prilikom njegove decembarske posete BiH.

Ministarstvo na čijem čelu je Lavrov, ocenilo je da mediji u BIH „šire insinuacije zasnovane isključivo na pretpostavkama njihovih autora“ i „manipulišu ovom pričom zarad političkog svodjenja računa unutar BiH“ i da bi Rusiju diskreditovali u očima javnog mnenja BiH.

„Nažalost, još jednom primećujemo da su neki mediji, prateći omiljenu zapadnjačku ‘zabavu’ – da svuda i u svemu traži ‘ruku Kremlja’, spremni da iskoriste bilo koji, uključujući i najneprimereniji povod, za jačanje antiruske propagande“, zaključuje se u ruskom saopštenju.

U današnjem odgovoru Komšića na to piše da „Ministarstvo spoljnih poslova Ruske Federacije, napadima na integritet bosanskohercegovačkih medija koji su izveštavali o aferi ‘Ikona’ šalje zabrinjavajuću i nedoličnu poruku koja nije u duhu demokratskih standarda i poštovanja medijskih sloboda“.

Komšić je naglasio da mediji maju pravo da pišu i istražuju taj slučaj koji je zaintrigirao svetsku javnost.

Iz sveta i regiona čitajte:

Ocenio je da je Bosna i Hercegovina demokratska država koja neće uskraćivati medijske slobode, pogotovo ne zbog toga što se izveštavanje medija ne svidja političkim zvaničnicima.

Predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik poklonio je spornu ikonu Svetog Nikole šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu prilikom njegove posete Sarajevu. Ubrzo se oglasila Ambasada Ukrajine i zatražila informaciju o poreklu ikone koja je, kako su naveli, nestala pre otprilike 300 godina i pronađena u Lugansku (Ukrajina) te zamolila za pružanje detaljne informacije o poreklu ovog predmeta ukrajinske kulturne baštine.

Saznavši za problematičnu istoriju ikone, Lavrov ju je vratio u pokušaju da malo izgladi diplomatski skandal koji je nastao, a Dodik je poručio da ikona nije ukradena i da spada u red porodičnih osveštanih ikona.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare