Foto:EPA-EFE/ARMENIAN DEFENCE MINISTRY

Sukob Jermenije i Azerbejdžana koji je proteklog vikenda ponovo izbio oko sporne teritoije Nagorno-Karabah u južnom Kavkazu iznenadio je sve svojom jačinom i opsegom.

Ogromna količina teške artiljerije, tenkova, projektila i dronova nije ni nalik sporadičnim sukobima koji izbijaju u ovom delu sveta proteklih 30 godina.

Do sada je prijavljeno više od 100 žrtva, kako civila tako i vojnika sa jermenske strane. Azerbejdžan ne saopštava podatke o vojnim žrtvama ali se pretpostavlja da su visoke, naveo je britanski stručnjak za južni Kavkaz Lorens Broers.

Pročitajte još:

Najnoviji sukob inicirao je pokušaj azerbejdžanskih snaga da povrate teritorije koje je Jermenija okupirala tokom rata u Karabahu posle kraha Sovjetskog saveza. Stotine hiljada Azara raseljeno je iz ove oblasti u periodu od 1992. do 1994. godine.

Eskalacija je usledila, navodi Broers koji je ekspert Četam hausa – Instituta za međunarodne studije sa sedištem u Londonu, posle teške i intenzivne godine koju su obeležili diplomatski sporovi i sporadični sukobi u julu u blizini jermensko-azerbejdžanske granice.

Gde su opasnosti?

Dosadašnji sukobi jermenskih i azerbejdžanskih snaga uglavnom bi utihnuli posle nekoliko dana. Intenzitet ovih sukoba ukazuje na to da ovoga puta to neće biti slučaj.

Prvi put od 1990ih, naseljene oblasti u Nagorno-Karabahu bile su pogođene raketama i bombama. Civilne mete i u Jermeniji i u Azerbejdžanu su takođe bile pogođene.

nagorno karabah
Foto: Handout / AFP / Profimedia

Čini se, navodi Broers, da su obe strane spremne za duži sukob. Azerbejdžan je odbio obnavljanje pregovora sa Jermenijom i, za razliku od prethodnih puta, sada ima otvorenu i mnogo veću podršku Turske. Ono što je opasno je što će sa produženi sukobom porasti i mogućnost uplitanja drugih sila i samim tim će porasti rizik od izbijanja većer, regionalno rata.

Uloga Turske

Turska tradicionalno pruža moralnu i diplomatsku podršku i ključan je geostrateški partner Azerbejdžana. Kontakti vojnih zvaničniha obe zemlje intenzivirani su od julskih sukoba posle kojih su usledile zajedničke vojne vežbe.

Sa početkom sukoba u nedelju, Turska je otvoreno stala na stranu Azerbejdžana i pružila mu vojnu podršku. Nema nikakve sumnje da je turski haj tek vojni dron poslat.

Jerevan optužuje Ankaru da su oborili njihov SU-25 avion što Turska demantuje. Iako je i ranije bilo sličnih optužbi za koje se ispostavilo da su netačne, sada se ponovo priča o tome da Turska mobiliše plaćenike iz Sirije da se bore u Azerbejdžanu.

Pročitajte još:

Uloga Rusije

Rusija igra često kontradiktornu ulogu u sukobu. Kroz bilateralne veze i sporazum o kolektivnoj bezbednosti, Moskva pruža bezbednosne garancije JErmeniji ali se one ne odnose na region Nagorno-Karabaha koji je međunarodno priznat kao deo Azerbejdžana. Moskva takođe pruža oružje obema stranama i kopredsedavajuća je Minsk grupe koja posreduje u sukobu.

Rusija je pozvala na primirje ali za razliku od prethodnih sukoba, još uvek nije organizovala sastanak jermenskog i azerbejdžanskog vojnog ili političkog vođstva.

Moskva ima ambivalentnu vezu sa trenutnim liderom Jermenije Nikolom Pašinjnom i Jerevan bi verovatno više voleo da se sam pozabavi sukobom u Karabahu. Rusija 1990ih nije bila u prilici da pošanje mirovne trupe u Nagorno-Karabah a Jermenija strahuje da bi pomoć Moskve povukla sa sobom i neke obaveze.

Doklegod je konflikt ograničen na teritoriju u i oko Nagorno-Karabaha, Moskva će se držati privida neutralnosti. Duži sukob i sve veće učešće Rusije mogao bi da ugrozi dominaciju Rusije u oblasti koju smatra delom svojih interesa i izazove odgovor.

Foto:Tanjug/AP Photo/Karen Mirzoyan

Reakcija međunarodne zajednice

Osim Turske, druge regionalne i svetske sile pozvale su na suzdržanost i primirje. Gruzija i Katar su ponudili posredovanje. Savet bezbednosti Ujedinjenih Nacija potvrdio je vodeću ulogu Minsk grupe kojom predsedavaju Francuska, Rusija i SAD u posredovanju između Jermenije i Azerbejdžana.

Broers procenjuje da će privlačenje dovoljno međunarodne pažnje i posvećenosti obnavljanju diplomatskih pregovora biti izazov. Sukob se poklopio sa koronavirusom, izborima u SAD i odvlačenjem pažnje sveta na druge probleme.

Foto:EPA-EFE/ARMENIAN FOREIGN MINISTRY

Šta bi moglo da se dogodi?

Brz i konsolidovan vojni uspeh bilo kroz ponovno zauzimanje teritorija od strane Azerbejdžana ili jermensko odbijanje azerbejdžanskih vojnika mogli bi da otvore prostor za primirje, ali i da izazovu nestabilnost u zemlji koja gore prođe u sukobu.
Što duže borbe potraju i/ili jedna strana izgubi više, verovatnije je da će Rusija i Turska morati da donesu odluku da se umešaju.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar