Foto: EPA-EFE/ORESTIS PANAGIOTOU

Grčki zvaničnici razmatraju ukidanje mera koje se tiče otvaranja plaža i hotela, što zanima sve koji bi u ovu zemlju na more, a nisu sigurni da li će to uopšte biti moguće.

Prema informacijama grčkih zvaničnika, u ponedeljak 27. aprila će se obratiti građanima i saopštiti im detalje novih olakšavajućih koraka u borbi sa kovidom-19, pišu na portalu Grčkainfo.

Cilj vlade Grčke je da postepeno pokrene ekonomiju, ali istovremeno i da poboljša psihologiju građana koji su u karantinu skoro dva meseca. Ublažavanje mera će biti praćeno posebnim higijenskim i bezbednosnim uslovima, kao što su upotreba maske i ograničen broj ljudi u prodavnicama u zavisnosti od veličine prostora.

Kada se otvaraju prodavnice?

Vlada je odlučna da 4. maja otvori frizerske i kozmetičke salone kao i manje prodavnice. Najverovatnije posle 20. maja se planira i otvaranje velikih tržnih centara, a od 25. maja do 5. juna planirano je otvaranje kafića, restorana i barova.

Veliki problem Grcima predstavlja ponovno otvaranje škola. Dok pojedini stručnjaci favorizuju trenutno otvaranje, drugi tvrde da naročito vrtići i osnovne škole treba da ostanu zatvoreni, jer mala deca ne mogu lako da se pridržavaju higijenskih pravila i socijalne distance.

Pročitajte još:

U slučaju da sve prođe bez problema, druga faza mera biće sprovedena u junu postepenim ponovnim otvaranjem sportskih objekata, robnih kuća, kulturnih znamenitosti, muzeja i turističkog smeštaja kako bi se spasila letnja sezona koja je u suštini izgubljena.

Otvaranje plaža i hotela u Grčkoj?

Uspešna borba sa virusom korona omogućiće Grcima i plivanje u moru početkom juna. Najkasnije do 10. juna se očekuje otvaranje plaža i ukidanje zabrane plivanja u moru, uz obavezno poštovanje sigurnosnih rastojanja i izbegavanje gužve.

Očekuje se da će hoteli i ostali smeštajni objekti biti otvoreni u junu. Otvaranje će se obaviti u dve faze. Oko 15. juna prvo će se otvoriti hoteli koji posluju tokom cele godine, dok bi sezonski hoteli i ostali smeštajni objekti za turiste mogli da se otvore 30. juna.

Naravno, ovaj raspored postepenog ukidanja ograničenja mera nije zvaničan i kao što je već pomenuto, treba sačekati zvanična saopštenja premijera.

Još uvek nigde nije nagovešteno na koji način će se odvijati dolazak turista iz drugih država, ali jedno od rešenja o kom se raspravlja, ali i koje zahteva koordinaciju na evropskom nivou i šire, je masovna upotreba testova. Odnosno, obavljanje brzih testova na virus i u zemlji polaska i u zemlji dolaska. Preduslov za to je momentalno stvaranje pouzdanog brzog testa i snabdevanje potrebnim količinama.

Možemo li ići na more? Postoji li rizik od našeg boravka na plažama?

U razgovoru za GRTimes.gr, profesor i stručnjak Univerziteta Aristotel u Solunu i stručnjak za zarazne bolesti, Pavlos Nikolaidis, dao je izuzetno korisne odgovore na neka od pitanja. Šta će se promeniti u načinu na koji ćemo boraviti na plažama ove godine? Postoji li rizik da se zarazimo virusom u moru ili bazenu? Koliko su bezbedne organizovane plaže i na šta treba paziti?

Kako gospodin Nikolaidis navodi, letnji odmor u Grčkoj uglavnom se kombinuje sa kupanjem u moru ili bazenu. Plivanje u morskoj vodi ili bazenu koji je hlorisan je bezbedno. Nije ustanovljeno niti se teoretski može reći da postoji potencijalni rizik. Uslovi koegzistencije, na primer, ako je na 10 m2 postavljeno 20 ležaljki za sunčanje, razumno je da se mora smanjiti pretrpanost, baš kao što pominjemo od početka pandemije“.

Upitan da li postoji šansa da se neko zarazi virusom na plaži ili na spoljnim površinama bazena, profesor pojašnjava da je to vrlo malo verovatno, jer je glavni put prenošenja virusa respiratorni. Drugim rečima, virus se prenosi kapljicama, kašljem, kijanjem itd.

„Vrući pesak ili bilo koja ležaljka ili klupa nisu ti koji će preneti virus“, ukazuje on.

„Ono što je sigurno da u stvari povećava rizik su gužve i prenatrpanost na putu do plaže. Tokom boravka na plažama treba držati udaljenost od dva metra između ljudi, što je moguće učiniti jer imamo ‘beskrajne’ plaže. Pored toga, u smislu kontakta i upotrebe određenih predmeta dok smo na otvorenom, prevencija infekcije se vrši upotrebom sapuna ili antiseptika, kao i do sada“, rekao je gospodin Nikolaidis. Dodao je da se „u suštini sve svodi na individualnu higijenu“.

Pročitajte još:

Iz tog razloga idemo korak po korak sa otvaranjem restorana i barova na plaži. Sada se primećuje držanje odgovarajuće distance između građana. Gospodin Nikolaidis veruje da će se građani i u budućnosti pridržavati socijalne distance, a u slučaju da se nakon „opuštanja“ mera zabeleži porast slučajeva korone sigurno je da će se mere ponovo pooštriti i oblikovati u skladu s tim.

Da li bi trebalo da nosimo maske na plažama? Da li toplota „ubija“ virus?

Što se tiče upotrebe maske i da li će ona biti deo „letnjeg pribora“ koji ćemo stalno koristiti, profesor Nikolaidis napominje da bi bilo dobro imati masku sa sobom i koristiti je na prepunim mestima, kao što su, na primer, zatvoreni prostori sa velikim brojem ljudi.

Inače, upotreba maske (osim psihološkog momenta, ako se neko boji) nije potrebna ni napolju, a kamoli na plaži.

Što se tiče odgovora na pitanje da li visoke letnje temperature ubijaju virus, Nikolaidis naglašava da „ono što smo videli do sada, temperatura ne utiče na opstanak korone, usled čega primećujemo slučajeve u zemljama koje su po prirodi tople. Ne zaboravimo, na kraju, da se epidemija gripa dogodila tokom leta. Ako viša temperatura bude imala ulogu u smanjenju broja slučajeva zaraženih, to će imati više veze sa izbegavanjem prenatrpanosti u zatvorenim prostorima“.

Šta će biti sa turistima iz inostranstva?

Upitan o turistima koji će putovati iz inostranstva kako bi proveli svoj odmor u Grčkoj i kako bi se to moglo odvijati bez rizika, Nikolaidis kaže da je to vrlo važno i istovremeno komplikovano pitanje i da ne zavisi samo od toga kako će se tim pitanjem baviti Grčka već zavisi i od toga šta će preduzeti i ostale zemlje.

„Informacije već govore o usvajanju zdravstvenog uverenja koje će potvrditi da je svaki putnik pregledan i da ispunjava uslove za posetu drugoj zemlji. U slučaju da se neko ne razboli, onda će moći da putuje, naravno poštujući mere predostrožnosti koje će se primeniti u svakoj zemlji i u ovom slučaju u Grčkoj“, napominje Nikolaidis.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare