Foto: Karine Pierre / AFP / Profimedia

Najduži putnički let ikada zabeležen desio se 14. marta, i to između Francuske Polinezije i Francuske. Ovaj rekordni let je bio direktna posledica zabrane putovanja u Sjedinjenim Američkim Državama zbog koronavirusa.

Iako se avio industrija trenutno nalazi u jako nezavidnom položaju, budući da je velika većina putničkih letova otkazana, a aerodromi i granice širom sveta se zatvaraju – upravo u ovom momentu je zabeležen rekord od oko 15.000 kilometara, koliko je dug bio ovaj let.

Let TN064 francuskog avioprevoznika Air Tahiti Nui u uobičajenim uslovima podrazumeva jedno stajanje u Los Anđelesu. Međutim, sletanje u Americi bi podrazumevalo da svi putnici moraju da izađu iz aviona, prođu kontrolu na granici, i tek onda se vrate u letelicu i nastave dalje putovanje. Budući da je, zbog aktuelne situacije sa kornavirusom, to onemogućeno, doneta je odluka da se avion nigde ne zaustavlja, već da izvede istorijski poduhvat.

Avion je poleteo u 3 sata ujutru po lokalnom vremenu na Tahitiju, a sleteo sledećeg dana u pola 7 ujutru u Pariz.

Pročitaj još:

Ovo, inače, nije najduži let ikada – taj rekord je postavljen krajem 2019. godine, kada je australijski prevoznik Qantas eksperimentalnim letom od Sidneja do Londona ušao u istoriji. Let je trajao 19 sati i 19 minuta, a prešao je 17.800 kilometara bez stajanja. Međutim, tada nije bila reč o komercijalnom putničkom letu, za razliku od ovog koji je izveo francuski prevoznik.

Let TN064 takođe možemo smatrati i najdužim „domaćim“ letom jer je leteo između Francuske Polinezije i Francuske. Avionom Boeing 787-9, koji se smatra letelicom „nove generacije“, upravljala je „pojačana“ ekipa od ukupno četiri pilota. Olakšavajuća okolnost leži i u činjenici da je avion bio poluprazan, što je omogućilo da avion ne mora da se zaustavlja zbog punjenja goriva.

Iz aviokompanije su naglasili da su ovim letom ponosni, ali će on ostati izuzetak, nikako pravilo.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram