Foto:Nemanja Jovanović

Javnobeležnička komora Srbije (JKS) odbacila je danas navode Nebojše Zelenovića da su javni beležnici u Šapcu opstruirali proces prikupljanja potpisa za njegovu listu "Nebojša Zelenović - Šabac je naš".

Povodom optužbi da su javni beležnici u Šapcu „namerno ili slučajno“ napravili greške pri prikupljanju potpisa za ovu listu, JKS je utvrdila da je do greške došlo prilikom popunjavanja 406 obrazaca izjave, za šta su, kako je to uobičajeno, bili zaduženi stranački aktivisti prisutni na overi potpisa birača.

“Obaveza javnog beležnika u ovom postupku je isključivo da utvrdi identitet potpisnika izjave, odnosno da potvrdi da je osoba koja je potpisala izjavu – osoba koja je pristupila”, navodi se u saopštenju JKS.

Dodaje se da su greške u podacima u obrascu kasnije uočene i ispravljene, a lokalna Izborna komisija je takvu listu usvojila.

Time je završena nadležnost beležnika, kojima se, kako navodi JKS, svakako ne može pripisati odgovornost za odluke bilo Izborne komisije, bilo nadležnog suda.

Tim povodom JKS je pozvala predstavnike liste „Nebojša Zelenović – Šabac je naš“, kao i sve druge političe aktere, da se pre iznošenja neutemeljenih optužbi njoj obrate za precizne i tačne informacije o toku postupka overe potpisa birača kod javnih beležnika, u bilo kom mestu u Srbiji.

Zelenović je juče na konferenciji za novinare tvrdio da su javni beležnici odgovorni za to što je Upravni sud u Novom Sadu konstatovao da 406 potpisa nije formalno ispravno, jer u drugom delu izjave građana nisu navedeni ili broj lične karte ili datum njenog izdavanja.

Tvrdio je da postoji sprega državnih organa, koji na svaki način hoće da “spreče pobedu demokratskih snaga”.

JKS, takođe, napominje da su u Šapcu javni beležnici overavali potpise birača u skladu sa zahtevima i raspoloživim kapacitetima, da su uspeli da odgovore na sve zahteve političkih aktera, te da ni jednog trenutka nisu favorizovali ni jednu stranku.

„Javnobeležnička komora Srbije insistira na nepristrasnosti i na zakonitom i pravilnom sprovođenju overe potpisa birača, i stoga su se svi javni beležnici, uključujući i javne beležnike u Šapcu, apsolutno pridržavali pravila da izlaze na teren po redosledu kojim političke stranke ili grupacije podnose zahteve“, napominje se u saopštenju.

Odgovornost za to kada će i koliko javnobeležničkih službenika sa ovlašćenjem za overu potpisa biti opredeljeno nekoj političkoj stranci stoji isključivo na samim političkim akterima, navodi JKS i dodaje da prema zakonu i drugim propisima, odgovornost za organizaciju vremena, mesta i prisustva birača, kao i aktivista koji pružaju logističku podršku procesu, snose politički akteri koji žele da učestvuju na izborima i javni beležnici ne mogu da utiču na to.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare