Foto: print screen Probudi se

Nakon što je Crna Gora proterala srpskog ambasadora i Srbija odgovorila istom meron, predsednik nevladine organizacije "Građanska alijansa" Boris Raonić u emisiji "Probudi se" upozorava da će se diplomatski odnosi između dve zemlje sada sprovoditi na najnižem nivou diplomatskog ranga, što smatra nepojmljivim za "ovako bliske zemlje".

Ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović proglašen je za personu non grata i od njega je zatraženo da napusti Crnu Goru. Srbije je na to odgovorila recipročnom merom i zatražila da ambasador Crne Gore u Beogradu Tarzan Milošević napusti Srbiju u roku od 72 sata.

Raonić kaže da ga je iznenadio trenutak u kom je Crna Gora proterala srpskog ambasadora, jer se sve desilo tri dana pred izbor nove vlade „koja bi se možda teško odlučila na tu vrstu poteza“.

Povezane vesti

Podseća da je Božović već četiri puta imao poziv u Ministarstvu vanjskih poslova da se uruči protesna nota i desetak neformalnih upozorenja.

U tom smislu se, kako kaže, može se reći da je to što je Božović Podgoričku skupštinu 1918. nazvao “oslobođenjem” i “slobodnom voljom” crnogorskog naroda, „kap koja je prelila čašu.

„Može se gledati i sa aspekta da odlazeća vlast želi da pokaže moć, da je spremna da tvrdo brani interese Crne Gore“, kaže Raonić i napominje da je ovde jedna druga stvar bitna:

„To je da su Srbija i Crna Gora, koje su verovatno dve najbliže države u Evropi, dovele svoje odnose do usijanja, mogu slobodno reći, bez ikakve potrebe.“

Da su Srbija i Crna Gora poslali karijerne diplomate a ne političare, smatra da bi bi te osobe mnogo više vodile računa kako da artikulišu svoje stavove.

„Karijerne diplomate bi imale mnogo više taktka i ne bi došli do ove situacije koja je dovedena do nezabeležene prakse u diplomatskim odnosima nekih zemlja“, kaže on i objašnjava:

„Osim što nećemo imati ambasadore, već i brojevi dva na nivou ambasada imaju zabranu prilaska državnim institucijama. Diplomatski odnosi će se sprovoditi na najnižem nivou diplomatskog ranga što je nepojmljivo između dve ovako bliske zemlje, a ja nisam mogao juče da nađen ni sličan primer u Evropi.“

Objašnjava da bi ambasadori obe zemlje već danas mogli da se povuku, nakon čega nastupa proces izbora novog ambasadora.

Povezane vesti:

„On bi mogao da potraje jer se u Crnoj Gori tek formira nova vlada. Sada i politika ima jaku reč, a mi nemamo mnogo vremena za čekanje jer se i odnosi između ove dve zemlje moraju uređivati, a oni su kontinuirano zapušteni“, kaže Raonić i dodaje:

„Toliko je bitnih pitanja – saobraćajno povezivanje, nostrifikacija diploma, obrazovanje, kulturna saradnja, bezbednost. To su teme koje treba da budu rešavane a mi nemamo formalnu liniju komunikacije.“

Izražava nadu da će vlast u Srbiji kao i nova vlada u Crnoj Gori raditi na smirivanju strasti i brzom rešavanju ovog problema, kao i da će saradnja biti uspostavljena na nivou karijernih diplomata.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar