Dušan Janjić i Tanja Lazarević Foto:Nova S

Po drugi put u godini dana Kosovo je ostalo bez vlade. Ovoga puta to je presudio Ustavni su i to zbog toga što se među poslanicima nalaze osobe koje su osuđene pravosnažnom sudskom presudom. Krenule su konsultacije za novi datum izbora,a ko svim ovim dobija, a ko gubi, u emisiji "Među nama" govori li su Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose i Tanja Lazarević sa portala Kossev.

„Ustavni sud Kosova je bio dobra institucija pothranjivan i održavan pod međunarodnom prismotrom i dok je na čelu bio Enver Hasani. Ova najnovija imenovanja promenila su strukturu, što se vidi po samoj odluci. Tu su neke stvari pobrkane, ukidanje, suspendovanje, stavljanje van snage, zatim ako je neko za nešto osuđen krivično mora da postoji odluka po kojoj mu se ukida pravo glasa, jer to je deo biračkog prava. Znači, Ustavni sud moglo bi se reći ne može da uvede tu ustavnu formu. Dakle, ovde je suština da se ta odluka Ustavnog suda poklopila sa iskustvom i odlukom, očigledno valdajuće koalicije koja je to brže bolje dočekala. I moja hipoteza je da je to zato što oni nisu mogli da postignu dogovor vladajuće koalicije sa PDK oko izbora predsednika, pa se prelomilo da se ide na izbore“, kaže Dušanj Janjić.

Voditeljka je podsetila da je Tanja Lazarević rekla da je ovo blamaža kosovske vlade, te je upitala zbog čega to tvrdi.

„Ja sam u toj izjavi rekla ne samo da je to blamaža kosovske vlade, nego i blamaža za međunarodne predstavnike. Da li je izjava cenzurisana ili ne, to je blamaža za sve međunarodne predstavnike kojima je do sada kosovska vlada bila partner, uključujući i sve one aktere u dijalogu Priština-Beograd. Evo zašto blamaža. Da budem precizna, dan po izboru sadašnje kosovske vlade, početkom juna, bilo je poznato da je 61 glas proste većine pripadao poslaniku Etemu Arifiju koji je  pravosnažno osuđen i da je taj glas nelegalan. Dakle, to su znali i sami učesnici i članovi vladajuće koalicije, kao što su znali i svi međunarodni partneri i svi oni koji su čestitali na izboru nove vlade  i oni koji su se predstavljali kao partneri novoj vladi proteklih meseci. I još nešto, to nije ništa novo za kosovsku političku scenu. Vlada Ramuša Haradinaja, dakle pretposlednja vlada u odnosu na ovu, je zvanično imala dve trećine članova vlade takođe u skupštini koji su bili pravosnažno osuđeni ili su bili sa krivičnim prijavama. Ta praksa postoji više godina i to se dogodilo i sa ovom vladom i jednostavno su se zatvarale oči pretpostavljam zbog dijaloga koji se odvijao i posle svih ovih meseci u jednom vrlo nezgodnom trenutku, kraj godine početka božićnih i novogodišnjih praznika i usred epidemije koja trese Kosovo sa svojim nestabilnim zdravstvenim sistemom i usred haške priče, posle više meseci imamo odluku Ustavnog suda i svih nekoliko dana čitam hvalopspeve kao što je Ustavni sud i nezavisnost, ali kontekst govori drugačije. Dva meseca borbe za predsednika Kosova i ucene Ramuša Haradnija“, rekla je Tanja Lazarević sa portala Kossev.

O čemu su još gosti govorili pogledajte u video prilogo emisije „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar