Foto: NOVA S

Zbog čega je osnovno osećanje godine na izmaku bio strah. Korona nas je navela da promenimo odnos prema životnim navikama, ali nam je korona pokazala i ko su pravi heroji. O odnosu prema epidemiji, ali i lekarima u emisiji "Među nama" govorili su doktor Rade Panić anesteziolog i predsednik Sindikata lekara i farmaceuta i doktor Branislav Tiodorović epidemiolog i član Kriznog štaba.

Voditeljka je na početku emisije upitala doktora Tiodorovića da li je slutio kada se korona već pojavila da će se to pretvoriti u toliku pošast?

„Prve vesti koje su doprle do nas, koji se bave tom oblašću zaraznih bolesti, bile su već u januaru mesecu, može se reći i u demcebru, ali prve naznake koje su počele da stižu iz Kine bile su u januaru, da ćemo možda biti svi pod jednim problemom. Tamo gde ja živim i radim, u Nišu, bilo je prisutno već februara meseca, pre marta i pre onog događaja koji mi vodimo kao nulti bolesnik. Mi smo imali damu koja je došla iz Bergama u Niš i mlade kolege epidemiolozi uspeli su da za 24 časa pronađu sve njene kontakte, gde se kretala. Ona nije bila ništa kriva jer nije znala da ima koronu, ali nam je javila posle povratka u njen grad da je pozitivina i mi smo sve one koje smo ‘pohvatali’ kontrolisali“.

Foto: NOVA S

Na pitanje, da li pomisli nekada šta bi danas drugačije uradio, Tiodorović je rekao:

„Znate, ovo meni nije prva epidemija i prva pandemija. Mnoge epidemije sam radio direktno na terenu, nisam profesor iz kabineta. Naravno, imate drugi zaključak kada se sve završi ili odmakne, onda imate predstavu šta bi uradili bolje, šta bi uradili kvalitetnije, šta bi moglo da da bolji rezultat. Uvek je to normalna pojava i tamo gde sam diplomirao, gde sam se usavršavao i gde sam doktorirao. U Pasterovom univerzitetu u Parizu sam mnogo toga video kao i drugi u svetu – da je to normalna pojava, kada vi prođete izvesni period epidemije i pandemije. Prema tome, mislim da je dobra stvar što je formiran Krizni štab. Možda je sastav mogao biti drugačiji. Stalno sam predlagao da tu treba biti psihologa, sociologa, komunikologa.. Milim da nam je taj deo falio. Ja njima dajem veliku prednost. Nije svaka epidemija medicinski problem, nego soijalni, ekonomski i psihološki pa i politički“, rekao je Tiodorović.

Foto: NOVA S

Voditeljka Rada Đurić, pitala je anesteziologa i predsednika Sindikata lekara i farmaceuta Radeta Panića, kakav je njegov stav bio od početka, a kakav je sad.

„Znate šta sam pričao i dalje je isti stav. Ja samo prenosim što većina kaže u radnom procesu. Bilo je mnogo lutanja vlasti šta i kako treba raditi. Jer kada smo čuli da će epidemija doći nisam imao predstavu šta će to tačno značiti, jer se nisam sretao sa tim do sada. Trebalo mi je jedno vreme da shvatim kako sve to funkcioniše, međutim, sve to što je vlast prvenstveno, radila u Srbiji, mislim da nije dobro urađeno. Epidemija proverava organizovanost jednog društva. Mislim da nikako nije trebalo da se desi da politika bude iznad struke. Videli smo ako ništa drugo, taj simboični gest gde su kolege iz Kriznog štaba rekli da će protestvovati, najavile to i ipak se povukla odluka da kafići, restorani rade ne do 20 časova nego do 18“, rekao je Panić.

Foto: NOVA S

Voditeljka je Panića podsetila da je vrlo brzo stekao epitet osobe koja je govrila o problemima, ali i epitet i državnog neprijatelja…

Foto: NOVA S

„Statut Sindikata lekara i farmaceuta me ovlašćuje da govorim u ime svih članova, a ja smatram i svih zaposlenih u zdravstvenom sistemu. To je 6.700 lekara koji su članovi, potpisima i imenom svojim, a dobrim delom zastupam one sa potpispom Ujedinjeni protiv kovida. Govorio sam ono što jeste – da nema zaštitne opreme, što je omogućilo da se veliki broj zadravstvenih radnika zarazi…“

O čemu su još gosti govorili u emisiji „Među nama“ pogledajte u video prilogu:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar