Nikola Tesla
Nikola Tesla; Foto: Pictorial Press Ltd / Alamy / Alamy / Profimedia

Na današnji dan, 10. jula 1856. godine, u selu Smiljanu rođen je Nikola Tesla. Svet ga pamti kao genija, njegovi izumi zadužili su čovečanstvo, a kakav je čovek Tesla bio? Pomalo čudan, izgleda.

U vezi sa Teslinim rođenjem postoji legenda koja kaže da je rođen u noći s 9. na 10. jul 1856, što je babica navodno protumačila kao loš znak i upozorila Teslinu majku da je rodila „dete tame“. Teslina majka je odgovorila primalji da će njeno dete biti „dete svetlosti“. Tako je i bilo.

Pročitajte još:

U nasleđe novim generacijama Tesla je ostavio niz patenata i izuma u području elektrotehnike i radiotehnike, a posebno je ostao upamćen po primeni naizmenične struje i radiokomunikaciji. Svojim istraživanjima prethodio mnogim važnim otkrićima u fizici kao što su rendgenski zraci, elektron, kosmički zraci i akceleratori čestica, a predvideo je i brojne tehničke izume dvadesetog veka poput televizora, radara i modernih turbina. Manje je poznato da je predvideo i globalni sistem komunikacija, pa čak i današnje pametne telefone.

„Kad uvedemo bežični sistem, ceo svet će se pretvoriti u veliki mozak. Bićemo u stanju da komuniciramo jedni s drugim nezavisno od udaljenosti. Ne samo to, već ćemo kroz televiziju i telefoniju videti i čuti jedni druge kao da se nalazimo licem u lice. A instrumenti pomoću kojih ćemo to raditi biće neverovatno jednostavni u poređenju s današnjim telefonima. Čovek će moći da nosi takav uređaj u džepu“, rekao je Tesla u jednom intervjuu iz 1926.

Tesla je govorio osam jezika, a dobio je i 15 počasnih doktorata.

Imao je fotografsko pamćenje – bio je u stanju da pamti knjige, eksperimente, slike, vizije i činjenice s izvanrednom preciznošću.

Tvrdio je da ima vizije, koje su mu se navodno javljale u obliku iznenadnih bljeskova svetlosti u kojima bi video kako treba da izgledaju njegovi izumi.

„Moj mozak je samo prijemnik, a u svemiru postoji jezgro iz koje dobivamo znanje, snagu i inspiraciju. Ne znam da obasnim prirodu jezgra, ali znam da postoji“, izjavio je jednom prilikom.

Čvrsto je verovao u postojanje vanzemaljaca i odlučno tvrdio da nismo sami u svemiru. U leto 1899. u Kolorado Springsu se bavio razvojem mogućnosti prenošenja informacija na velike udaljenosti, a njegova oprema primila je seriju neobičnih signala za koje je Tesla tvrdio da potiču s druge planete.

„Imamo poruku s dalekog i nepoznatog sveta. Ona glasi: Jedan, dva, tri…“, napisao je, a kad su 1996. naučnici rekonstruisali njegov eksperiment i ustanovili da je signal izazvan prolaskom Jupiterovog meseca kroz magnetno polje planeta.

Tesla je, navodno, bio opsednut brojem tri. Svaki put kad je trebalo da uđe u neku zgradu, prvo bi morao da je obiđe tri puta, a živeo je na 33. spratu hotela.

Spavao je samo dva sata dnevno, a njegove higijenske navike mogle bi da budu i danas lekcija kako da se sačuvate od korone.

Pročitajte još:

Tvrdio je da su mu čula toliko izoštrena da može čuti grmljavinu na udaljenosti od 880 kilometara. Dok je živio u Budimpešti, zapao je u zaista neobično stanje koje su lekari protumačili kao nervni slom. Mogao je da čuje kucanje ručnog sata koji se nalazio tri sobe dalje, sletanje muve na sto, a zvuk lokomotive udaljen 30 kilometara izazivao bi mu bol.

Zanimljiv momenat je da je Tesla zapravo nadimak. Nikola Tesla je poverio biografu Džonu O’Nilu da je pravo prezime njegove porodice bilo Draganić, ali jedan od njegovih predaka je imao jako isturene prednje zube pa ga je narod prozvao Tesla prema alatki za obradu drveta.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar