Gane Ivanović; Foto: Privatna arhiva

Divni ljudi žive svuda oko nas, samo treba dobro otvoriti oči ili u slučaju Ganeta Ivanovića - uši i srca.

Gane Ivanović (58) nije poznat čovek, ali svojim beogradskim komšijama i ljudima koji ga prate na društvenim mrežama vanredno stanje ulepšava – pesmom, a svojim učenicima engleskog i nemačkog – atipičnim skajp časovima.

Gane nam priča da je 1991. pobegao od rata i sa ženom i detetom je do 2016. živeo u Južnoj Africi, a onda se razveo i vratio kući u Beograd. Pošto se bavio turizmom, to je hteo i da nastavi da radi, ali je shvatio da je kod nas to malo drugačiji biznis nego u dalekoj Africi, pa je počeo da daje časove engleskog i nemačkog.

Ljubav prema muzici i pesmi je nešto što ga je „vozilo“ još od osamdesetih kada je pevao u horu Lola. Po povratku u Srbiju je počeo da peva u horu kanadske ambasade, a onda je sa dirigenticom Katarinom Milošević napravio i hor „Singers united“ sa kojim je izvodio pop. Pola tog hora čine stranci koji žive u Beogradu.

Gane kaže da njegovi časovi jezika preko skajpa nisu klasični.

„Ja nisam klasičan predavač, moji učenici pevaju, uče kroz viceve, psovke, sve ono što bi koristili da žive u toj zemlji. Važna mi je duša jezika, a manje pažnje pridajem gramatici. Zato kod mene brzo progovore“, kaže on. Na početku vanrednog stanja je uspeo da odvoji neke termine za četvoro đaka koji ne plaćaju časove jer je vreme teško i neizvesno.

Ali i dok telefonski pričamo o jezicima, časovima, raspoloženju u karantinu, Gane malo-malo pa prebaci na pevanje. Na komentar „blago tvojim komšijama za svu tu muziku“ počinje da mi peva EKV, a onda kaže: „Ja za sebe pevam, iz ljubavi, strasti, lepote života, to izlazi iz mene. Kada krene pesma, žao mi je mojih komšija. Haha, oni slušaju dobru muziku hteli to ili ne, ali ovo nije pretencioznost, već samo ljubav“, priča mi i dodaje da nekad peva pored otvorenog prozora i u dva ujutru.

Ako pogledate njegov Fejsbuk, videćete i kolika uživancija je kada peva sa svojom prijateljicom Divnom Peškir. Njih dvoje su odlučili da tokom vanrednog stanja svaka dva, tri dana okače po neku novu pesmu i sebi i drugima podignu raspoloženje. Sledeća na redu je pesma „Moon river“ iz „Doručka kod Tifanija“.

To je pravi način da se izdrži karantin, a i sam Gane kaže da mu se nekada čini da će poludeti.

„Stanujem u stanu bez terase i hoću da poludim, a inače sam jako aktivan i stalno se krećem. Sedim sad tu kod kuće kao krava u štali i ne mrdam nigde. U junu punim 59 godina ali imam telo i energiju nekog bar 20 godina mlađeg. Inače se bavim i sportom. Mene ovo boli. Uz pesmu je mnogo bolje“, zaključuje Gane Ivanović.