Foto: Dennis Cox / Alamy / Profimedia

Mumija Ksin Žui poznata kao Ledi Dai iz kineske dinastije Han prava je misterija. Iako je stara više od 2.000 godina, ona i dalje ima kosu i meka je na dodir, pa je širom sveta poznata kao najbolje očuvana ljudska mumija u istoriji.

Ksin Žui je umrla davne 163. godine pre nove ere, ali naučnici su, zahvaljujući tome što je njeno telo neverovatno dobro očuvano, uspeli da otkriju kako je živela i kako je umrla.

Naime, pretpostavlja se da je bila gojazna i da je patila od visokog krvnog pritiska, imala zakrčenje krvnih sudova, dijabetes i slabo srce. Veruje se da je umrla s 50 godina od srčanog udara koji je bio posledica njenog hedonističkog života.

Foto: Dennis Cox / Alamy / Profimedia

Posebno interesantno je što su naučnici u njenom stomaku otkrili semenke dinje, pa su zaključili da je Ksin umrla tokom sezone ovog voća, dakle leti, kao i da joj je to bio poslednji obrok, to jest da je umrla nekoliko sati pošto je jela dinju.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by History In Pictures (@historyphotographed) on


Njen grob je pronađen 1971. godine u brdima kineske pokrajine Hunan dok su radnici kopali sklonište za bolnicu. U grobnici su našli i njenu garderobu, 100 komada svilene odeće, 160 drvenih figurica koje su predstavljale njene sluge, kao i šminku i ostale kozmetičke potrepštine.

Pročitajte još:

Telo Ksin Žui bilo je zamotano u više od 20 slojeva svile i stavljeno u četiri kovčega, pa zapečaćeno glinom, a u grobnicu nisu mogle prodreti voda i bakterije. Verovatno zato su naučnici u venama ove intrigantne žene otkrili čak i malo krvi, i to A grupe. Ksin se tako – sa kosom, ligamentima, pa čak i trepavicama, čuva u muzeju Hunan u Kini.

Ono što je zbunilo naučnike je misteriozna tečnost u koju je njeno telo bilo potopljeno. Nagađa se da je srednje kisela i da sadrži magnezijum, što je donekle doprinelo da joj se telo očuva. Ipak, ni danas se ne zna kakva je tačno to tečnost bila.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar