Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Pre nego što se upustite u "avanturu" nabavke svega neophodnog za 84-časovni karantin, naoružajte se strpljenjem, napravite spisak, ali prvo na jednom mestu proverite ko može, a ko ne može napolje i u kojim terminima.

Najduži policijski čas od uvođenja vanrednog stanja, počinje danas u 17h i završava se u utorak u 5 časova ujutru.

S obzirom da je u nedelju Uskrs, nabavke i pripreme su u većini domova opsežnije. Na samom početku smo napravili mali presek u kom ćete na jednom mestu naći ko će u tom periodu moći napolje i kada.

Policijski čas to jest zabrana kretanja važi od petka u 17 časova do utorka u 05 sati.

Prodavnice

Prodavnice u Beogradu danas rade produženo, do 16 sati, a nakon toga ćete u kupovinu moći tek u utorak ujutru.

Nastava

U petak i u ponedeljak neće biti emitovana nastava na daljinu preko programa RTS. Emitovanje se nastavlja u utorak, 21.aprila.

Deca sa smetnjama u razvoju i autizmom

Kretanje u vreme zabrane je dozvoljeno deci sa smetnjama u razvoju i autizmom, isključivo u pratnji jedne odrasle osobe (jednog roditelja ili staratelja) najviše do 200 m udaljenosti od mesta prebivališta, odnosno boravišta.

Stariji od 65

Lica starija od 65 godina su u prodavnice mogla jutros od 4 do 7 ujutru, a najavljeno je da će im izlasci napolje biti omogućeni posle završetka uskršnjih praznika i to tri dana u nedelji po pola sata, na 300 metara od kuće.

Kućni ljubimci

Dozvoljeno je izvođenje kućnih ljubimaca, najviše do 200 metara udaljenosti od mesta stanovanja, uz obavezno pridržavanje zaštitne mere socijalnog rastojanja, u trajanju od 20 minuta u subotu, nedelju i ponedeljak od 8 do 10 ujutru i od 23 do 01.

Pročitajte još:

Obezbedite ljubimcima dovoljno hrane i ukoliko imate psa, za svaki slučaj i upijajuću podlogu, a ukoliko imate mačku, dovoljnu količinu posipa.

A kad smo već kod nabavke, evo i pregleda šta će vam trebati.

KUĆNA APOTEKA

Vrlo je važno da u kući imamo lekove i druga medicinska pomagala u slučaju da nam zatrebaju.

Kućnu apoteku inače svi treba da imamo u svom domu, a Ivana i Ivan Đurić, lekari opšte prakse, navode šta bi ta kućna apoteka i za odrasle i za decu trebalo da sadrži. Oni napominju da deca ne smeju da joj imaju pristup, ali i da su to lekovi samo za prvu pomoć dok ne stignete kod lekara.

Evo šta sve treba da sadrži naša kućna apoteka.

Flasteri

Pakovanje flastera, klasične za odrasle, lepe i ukrašene za decu, sredstva za dezinfekciju rane, zavoje, sterilne gaze… Nažalost, povrede u kući su česte, a manje posekotine nastale dok čistite voće, možete zatvoriti i flasterom. Obavezno ih prvo isperite nekim sredstvom za dezinfekciju rane i probajte da isperete ostatke hrane.

Ukoliko krvarenje ne staje i posle stavljanja flastera, to znači da ste zakačili neki manji krvni sud i to ipak neće moći da prođe bez šivenja i ortopeda…. Najbolje bi bilo da imate, recimo, kutiju prve pomoći koja se nosi u kolima.

Lekovi za alergiju

Krenulo je cvetanje biljaka i pojavili su se prvi insekti. Lekovi za alergiju su neophodni u svakoj kućnoj apoteci, tablete za odrasle, sirupi za decu. Imajte samo na umu, ukoliko je krenulo oticanje, osećate gušenje i pojavilo vam se crvenilo po telu, obavezno morate kod lekara.

Lekovi za povišenu temperaturu

U kući treba da imate toplomer, lekove za povišenu temperaturu, tablete za odrasle, sirupe za decu.

Nažalost, visoka temperatura je sada postala strah svih nas. Obavezno morate imati nešto od lekova za povišenu temperaturu kod kuće. Temperatura do 38 stepeni se u glavnom ne obara, ali sve zavisi i od tegoba koje imate.

Takođe, dobro je imati i čepiće diazepama ili rastvor diazepama za rektalnu primenu za prekidanje konvulzija kod dece ukoliko je vaše dete imalo fras zbog povišene temperature , tj febrilne konvulzije.

Hidratantne i druge kreme

I upale kože su sada česte. Učestalo pranje ruku će izazvati isušivanje i pucanje kože. Zato treba uvek imati kod sebe neku mast za ispucalu i suvu kožu.

Kreme za smirivanje upale, antibiotske kreme i flogocid su takođe neophodna stavka u svakoj kućnoj apoteci. Ponekad se pojavi bubuljica koja je upaljena i kojoj treba samo nekoliko dana mazanja kako bi se smirila.

Inhalator i fizioločki rastvor

Bilo bi dobro da imate i kućni inhalator za decu, a može i za odrasle. To je sjajna stvar, spasiće vas odlazaka u dom zdravlja i inhaliranja dece i odraslih tamo. Samo obratite pažnju na doziranje.

Pored toga, rastvor za infuzije je odličan za ispiranje rana, čišćenje nosa, ispiranje očiju i takođe spada u neophodan deo kućne apoteke.

Probiotici

Više je brendova na tržištu, gledajte samo da kapsule i tablete budu za odrasle, a praškovi za rastvaranje za decu. Probiotici su neophodni u svakoj kućnoj apoteci. Dijareju možete da rešite uz samo nekoliko dana korišćenja probiotika. Uz to, ukoliko pijete neki antibiotik, probiotici su takođe postali nezbežni.

Lekovi za želudac i grlo

Svi vi koji imate gorušicu znate da bez ovih lekova kućna apoteka nije potpuna. Sada se na tržištu u glavnom nalaze lekovi tipa inhibitora protonske pumpe (nolpaza, controloc, omeprol…).

Jedna kutija ovih preparata za smirivanje želuca je prosto neophodna. Takođe, dražeje koje smiruju upalu grla su vrlo važne. Bol u grlu je danas česta pojava. Imati jedno pakovanje ovih lekova za prvu pomoć je takođe poželjno.

Lekovi za pritisak i druge hronične bolesti

Uobičajeni lekovi za terapiju koju inače uzimate, npr za srce, pritisak i druge hronične bolesti se podrazumevaju. Redovnu terapiju ne smete da zaboravljate. Planirajte njeno podizanje i prepisivanje nekoliko dana unazad. Sada sa postojanjem elektronskog recepta i propisivanjem za više meseci unapred cela procedura je mnogo olakšana.

Lekovi i kreme za bolove

Lekove za bolna leđa, noge, glavu treba uvek imati u kući. Imajte samo na umu da bol upozorava na nešto. Možda je bol u glavi migrena, ali može da bude i visok pritisak.

Ukoliko imate neku nedoumicu, uvek možete da pozovete hitnu pomoć i konsultujete se. Na tržištu je dosta krema i gelova za bolne noge, kolena i za reumatske bolove uopšte. Imajte bar jednu tubu uvek u kućnoj apoteci… Ne zaboravite i kreme za smirivanje šuljeva. Ko god je imao ovakve muke zna da mora da ima jednu od ovih krema uz sebe.

HRANA
Za narednih nekoliko dana treba pripremiti i nešto hrane, ali prvo pažljivo proverite sa čim od namirnica već raspolažete, da ne biste gomilali nešto što vam kasnije neće trebati. Ukoliko imate sveže hrane, gledajte da prvo potrošite nju, da je posle ne biste bacali.

Evo šta bi trebalo da u kući imate za naredne dane.

• Voće i povrće: najbolje sveže, a po želji i konzervirano ili zaleđeno

• Proteini: konzervirana tunjevina, riba, piletina ili ćuretina, jaja, orašasti plodovi i semenke, pasulj

• Žitarice: integralna testenina, integralni pirinač, instant ovsena kaša, dvopek

• Zdrave masti: maslinovo ulje, lanene i čia semenke

• Pića: čaj, kafa, voda (ukoliko ne pijete sa česme), vino uz praznični ručak

HIGIJENA

Osnovne stvari za održavanje lične higijene verovatno već imate, samo bi te zalihe trebalo da dopunite tako da ih ne ponestane. U pitanju su sapun, pasta za zube, šampon, balzam za kosu, gel za tuširanje, brijači, pena za brijanje, gel za dezinfekciju ruku sa najmanje 60 odsto alkohola i deterdžent za veš.

Ne zaboravite da što češće perete ruke sapunom i vodom i da njima ne dodirujete lice! Opremite se i dovoljnom količinom maramica, ubrusa i toalet papira i, naravno, ne zaboravite uloške i tampone.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram