Foto: Shutterstock

Istraživači iz malog japanskog grada na severu zemlje našli su održivo rešenje za jedan od najvećih problema sa kojim se suočavaju, a njihovi naučnici kažu da ovaj model može poslužiti i drugim zemljama koje se suočavaju sa sličnim problemima.

Aomori, grad veličine Novog Sada, smešten je 715 kilometara severno od glavnog grada Tokija. Pored borovih šuma, koje inače krase ove predele, grad je poznat i kao mesto sa najviše snežnih padavina na svetu – oko 8 metara godišnje.

Razlog zašto u Aomoriju pada toliko snega jeste upravo njegov položaj i nadmorska visina. Grad je smešten između dva zaliva (Mutsu i Aomori) i planine Hakoda, gde je na direktnom udaru hladnog severnog vazduha i okolnih voda.

Padavine u Aomoriju Foto: Shutterstock/SARIN KUNTHONG

Prošla godina je bila naročito problematična. U gradu je napadalo toliko snega da su lokalne vlasti morale da izdvoje 46 miliona dolara (5,6 milijardi jena), samo da bi se očistili krovovi i ulice.

A znate li gde Japanci bacaju sav taj sneg? U okean.

Iako zvuči jednostavno, ispostavilo se da ke ovaj način odlaganja snega preskup i da iziskuje mnogo vremena i radne snage.

Zbog toga je tim, sastavljen od naučnika sa japanskog nacionalnog Univerziteta za elektro-komunikacije (UEC, Tokyo) i startap kompanije „Forte“, predložio zanimljivo rešenje za ovaj problem.

Oni kažu da sav sneg koji se sakupi tokom godine se može iskoristiti za proizvodnju električne energije.

Testiranja novog sistema su već počela, a japanski naučnici veruju da bi njihov pristup mogao da pomogne i drugim zemljama, posebno onim koje se suočavaju sa energetskom krizom izazvanom ratom u Ukrajini.

Kako sneg može da proizvede struju?

Japanski naučnici će tokom istraživanja iskoristiti velike količine sakupljenog snega i „spoljašnjeg“ vazduha za napajanje turbine koja proizvodi struju.

Istraživači će koristiti toplotne cevi kako bi turbinu snabdevali vazduhom. Jedan deo cevi će biti ispod zemlje u bazenu koji se konstantno puni snegom, dok će drugi biti izložen spoljašnjem vazduhu.

Spoljašnji vazduh ima višu temperaturu od vazduha iz snega jer ga zagreva sunce, a upravo te razlike u temperaturi su ono što pokreće ovu turbinu.

Razlika u temperaturi između hladnog i toplog vazduha će dovesti do konvekcione struje u rashladnoj tečnosti uređaja, što dovodi do rotacije turbine i proizvodnje električne energije, kao što se može videti na videu iznad.

Naučnici kažu da bi njihov metod proizvodnje struje mogao da dostigne istu efikasnost kao proizvodnja solarne energije, i sve to na mnogo isplativiji način.

Međutim, oni upozoravaju da učinkovitost ovog sistema u velikoj meri zavisi od faktora razlike u temperaturama.

Pročitajte još

„Što su veće razlike u temperaturi, veća je efikasnost proizvodnje električne energije“, Kaže Koji Enoki, profesor UEC-a i jedan od naučnika koji učestvuje u projektu.

Zanimljivo je da ovo nije prvi put da naučnici pokušavaju da generišu električnu energiju iz snega.

2019. godine, na primer, tim istraživača sa Univerziteta u Los Anđelesu (UCLA) razvio je uređaj koji bi mogao u realnom vremenu da proizvodi električnu energiju iz snežnih padavina. Međutim, zbog velikog broja ograničenja, ovaj uređaj je mogao da napaja samo male uređaje.

Bilo je još nekoliko sličnih pokušaja u međuvremenu, ali nijedan nije nudilo održivo rešenje koje bi bilo primenljivo u masovnim razmerama kao ovo.

Izazovi

Postoje i određeni izazovi u primeni ove metode.

Naime, kako bi se proces uspešno iskoristio za proizvodnju velike količine električne energije, potrebna su i velika postrojenja za skladištenje snega.

Možda vas zanima

Pored toga, kontinuirano snabdevanje turbine toplim vazduhom može biti problematično za zemlje u kojima su temperature konstantno niske i koje beleže veliku količinu snežnih padavina svake godine.

Naučnici će sprovoditi istraživanje do marta, a u međuvremenu će pokušati da pronađu dodatne načine za prikupljanje toplog vazduha u pokušaju da prevaziđu ograničenja.

Ako japanski naučnici budu uspešni, njihova metoda će postati prava revolucija u obnovljivoj energiji, a ona može postati posebno važna za delove sveta koji su većim delom godine okovani snegom.

***

BONUS VIDEO: Čudo tehnologije – letelica na solarni pogon

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar