Foto:Profimedia.rs

Pripremno ročište u postupku protiv petorice policijskih načelnika za paljenje Ambasade SAD tokom mitinga "Kosovo je Srbija" 2008., trebalo bi da danas, nakon godinu dana od pravosnažnosti optužnice i12 godina od događaja, bude održano u Višem sudu u Beogradu. Ovom optužnicom Mladenu Kuribaku, Slobodanu Vukoliću, Stevanu Bjeliću, Zoranu Raškoviću i Bojanu Markoviću, na teret se stavlja teško delo protiv opšte sigurnosti.

Na današnjem pripremnom ročištu nekadašnji policijski čelnici, koji se sumnjiče za propuste u obezbeđenju tokom i posle mitinga „Kosovo je Srbija“ 21. februara 2008. u Beogradu, izjasniće se o krivici, a tužilaštvo i odbrana će izneti svoje dokaze u ovom postupku. Optužnica protiv policajaca podignuta je aprila 2017., ali je tek nakon nepune dve godine, januara 2019., pravosnažno potvrđena. Shodno tome, 12 godina u slučaju paljenja ambasade SAD nije bilo nikakvih pomaka.

Interesantno je i to da je pripremno ročište, od momenta stupanja optužnice na pravnu snagu, u više navrata odlagano. Tako je, ročište u julu prošle godine odloženo za oktobar, a potom i 27. novembar. Ipak, čak ni tada nije održano, pa je sudija u ovom postupku početak suđenja prezakazala za danas.

Inače, incident se dogodio tokom mitinga koji je organizovan zbog toga što je Kosovo proglasilo nezavisnost, kada je ambasada SAD gađana raznim predmetima, a potom i zapaljena bakljama. Nakon nemilog događaja, američka ambasada je procenila da šteta na objektu iznosi oko 900.000 dolara, a sem materijalne, u ovoj incidentu izgubljen je i jedan ljudski život, kada je nastradao protestant Zoran Vujović (20).

Prva optužnica protiv Kuribaka, Vukolića, Bjelića, Raškovića i Markovića teretila ih je za teško delo protiv opšte sigurnosti i zloupotrebe službenog položaja. Ipak, ubrzo je vraćena na dopunu, nakon čega je protiv petorice policijskih zvaničnika ponovo podignut optužni predlog, ali samo za teško delo protiv opšte sigurnosti.

Podsetimo, u ovom postupku sudi se petorici policijskih službenika, koji su trenutku incidenta bili na rukovodećim mestima u MUP Srbije. Kuribak je u to vreme bio načelnik uprave policije MUP Srbije, Bjelić načelnik beogradske policije, Vukolić načelnik Uprave policije Beograda, Rašković načelnik Odeljenja za operacije u Žandarmeriji, dok je Marković bio komandant odreda žandarmerije u Kraljevu. Prvooptuženi Vukolić je u trenutku incidenta rukovodio štabom koji je bio osnovan zbog mitinga „Kosovo je Srbija“.

Protestanti oslobođeni

Inače, postupak za paljenje ambasade SAD vodio se protiv još sedam osoba, Dejana Vučkovića, Dragana Marinkova, Marka Novitovića, Milana Tomasa, Đorđa Tomina, Nikole Kosanovića i Filipa Backovića. Oni su se teretili da su sa nepoznatim osobama tokom mitinga „Kosovo je Srbija“ gađali ambasadu kamenicama i izazvali požar u kojem je poginuo Zoran Vujović, student iz Novog Sada. Ipak, optuženi su januara prošle godine pravosnažno oslobođeni za ovo delo.