Foto: EPA/BEN CAMPBELL

Veljko Paunović i njegovi "zlatni orlići" pokorili su planetu pre tačno pet godina, bacivši na kolena Brazil u finalu Mundijalita na Novom Zelandu (2:1).

Postali su prvaci sveta za igrače uzrasta do 20 godina, ali to nije nosilo tapiju da će svi oni, njih 21, uspeti da izgrade vrhunske karijere i domognu se seniorskog tima Srbije.

Nova.rs bavila se temom gde su danas, pola decenije kasnije, i šta rade srpski fudbalski biseri s Novog Zelanda rasuti po svetu.

Svi koji prate fudbal znaju kako je tekao razvojni put Rajkovića, Sergeja-Milinković-Savića, Marka Grujića, ali i ima i onih onih poput Filipa Jankovića, koji su se izgubili na fudbalskoj karti, a obećavali su…

PROČITAJTE JOŠ

PREDRAG RAJKOVIĆ (Rems)

Svetska klasa ne može da ispari, iščezne. Videlo se još tada 2015. na Novom Zelandu gde je stigao kao golman Crvene zvezde da je rođen za velika dela.

Jedan od lidera te generacije bio je neprikosnoven među stativama i čovek od poverenja Veljka Paunovića, a danas je zvanično najbolji golman Francuske i nosi dres Remsa.

Ipak, već ovog leta bi mogao da promeni sredinu, pošto se za njega ozbiljno raspituju Milan i Sevilja.

VANJA MILINKOVIĆ-SAVIĆ (Standard)

Bio je rezerva Rajkoviću na Novom Zelandu i posle toga je za pet godina promenio isto toliko klubova.

Ni u jednom se nije izborio za status prvog golmana, ali s obzirom na to da ima 23 godine, jasno je da Vanja ima dovoljno vremena da preokrene situaciju u svoju korist.

Trenutno je na pozajmici u Standard Liježu, a zvanično je pod ugovorom s Torinom, koji ga uporno šalje na kaljenje. Pre Belgije bio je u Spalu i Askoliju.

FILIP MANOJLOVIĆ (Hetafe)

Nekadašnji golman Crvene zvezde, Sopota, Bežanije, Bačke Palanke, član je Hetafea, s još jednim „zlatnim orlićem“ Nemanjom Maksimovićem.

Imao je odličnu sezonu u grčkom Panionisu, ali je usledio veliki peh, povreda leđa i pauza čak devet meseci posle operacije.

Nesporan talenat, odlični refleksi i idealna visina za golmana (197 cm), sasvim sigurno će mu obezbediti priliku da se dokaže naredne sezone u Hetafeu.

MILAN GAJIĆ (Crvena zvezda)

Foto: EPA/BEN CAMPBELL

Neizostavan na mestu desnog beka na Novom Zelandu. Posle fantastičnih izdanja u dresu Srbije 2015. godine, usledio je transfer u Bordo, koji je OFK Beogradu platio obeštećenje od 800 hiljada evra.

Ipak, nije našao fudbalsku sreću u Francuskoj, ali se pre godinu i po dana vratio u srpski fudbal, potpisavši ugovor s Crvenom zvezdom.

Osvojio je dve titule i ponovo počeo da šparta kraj desne aut linije.

NEMANJA ANTONOV (Muskron)

Još jedan od bisera „romantičara“ s Karaburme, koji je posle Mundijalita izborio transfer.

Sjajni levi bek prešao je u Grashopers, potom bio na pozajmici u Partizanu s kojim je osvojio Kup Srbije 2018. godine, a sada je član belgijskog Muskrona.

MILOŠ VELJKOVIĆ (Verder)

Neverovatan je fudbalski put momka rođenog u Bazelu koji je izabrao da igra za Srbiju zbog korena koje vuče.

Još davne 2013. godine bio je član Totenhema, branio je još boje Midlsbroa i Čarltona, da bi posle Mundijalita, šest meseci kasnije završio u Verderu.

Iskusni štoper bio je prekomandovan i u „B“ tim kluba iz Bremena, ali je danas nemoguće zamisliti odbranu Verdera bez njega.

SRĐAN BABIĆ (Crvena zvezda)

Foto: Pedja Milosavljevic/Starsport

Dragulj Vojvodine prodat je Real Sosijedadu posle maestralnih partija na Svetskom prvenstvu na Novom Zelandu.

Španska bajka ipak nije potrajala, počeo je da pada u zaborav, nije dobijao šansu i usledile su pozajmice u Segundu. Spasila ga je Crvena zvezda koja je 2017. godine za 800 hiljada evra otkupila ugovor levonogog štopera.

Vratio se na stare staze slave, što potvrđuju tri uzastopne titule prvaka Srbije s crveno-belima.

STEFAN MILOŠEVIĆ (Spartak Subotica)

Ostao je veran Superligi. Pokušao je da se izbori za mesto u Crvenoj zvezdi u koju je stigao 2016. godine kao veliko pojačanje, potpisavši četvorogodišnji ugovor, ali za dve sezone nije dobio pravu priliku.

Usledio je povratak u Spartak iz Subotice, čiji je trenutno član.

VUKAŠIN JOVANOVIĆ (Bordo)

Nekadašnji štoper Crvene zvezde, čije su suze s Novog Zelanda obišle planetu, šest meseci posle krune karijere i zlata na Mundijalitu „izboksovao“ je transfer u Zenit iz Sankt Peterburga.

Trenirao je sa prvim timom, ali je uglavnom igrao za rezerve. Otkupio ga je Bordo, čiji je trenutno član, bio je još i na pozajmici u španskom Eibaru.

MILADIN STEVANOVIĆ (Čukarički)

Sjajni desni bek član je Čukaričkog. Posle Partizana i Teleoptika imao je neuspešan izlet u Turskoj, potpisao je za Kajzerispor, gde nije dobio priliku.

Usledio je povratak u srpski fudbal i potpis ugovora sa Čukaričkim, što se ispostavilo kao pun pogodak za obe strane.

RADOVAN PANKOV (Crvena zvezda)

Uz Babića još jedan od talenata Vojvodine. Posle ruskog Urala oprobao se u AEK-u iz Larnake, put ga je kasnije odveo u Niš, a sada je šampion sa Crvenom zvezdom.

U poslednje vreme sve češće dobija priliku i ukoliko tako nastavi lako bi moglo da se desi da bude prvi izbor Dejana Stankovića, ili da obezbedi sebi novi trasfer u neki inostrani klub.

SAŠA ZDJELAR (Partizan)

Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

Možda nije umetnik u kopačkama poput Sergeja Milinković-Savića, ali je na Novom Zelandu bez greške obavljao „prljav“ posao za ekipu.

Seckao je igru rivala, pravio pametne faulove i trčao ko navijen, sve to omogućilo mu je da karijeru 2015. nastavi u Olimpijakosu. Nije se izborio za mesto startera u kontinuitetu, pa je posle pozajmice u Majorku stigao u Partizan.

Od tada je postao neizostavan šraf u mašineriji Save Miloševića, i u svakom njegovom potezu se vidi da ponovo uživao u fudbalu, kao i pre pet godina na Mundijalitu.

NEMANJA MAKSIMOVIĆ (Hetafe)

Čovek odluke, direktan „krivac“ što se Srbija popela na krov sveta. Sveti Maksa, što bi rekao njegov mentor Veljko Paunović.

Vezista Hetafea, kluba koji se u Primeri bori za mesto koje vodi u Ligu šampiona, jedan je od osmorice momaka s Novog Zelanda, koji su dres mlade selekcije, zamenili seniorskim.

Pažljivo bira svoj fudbalski put, nakon što je Astanu uzveo u Ligu šampiona i oprobao se u elitnom društvu, rešio je da se upusti u novi izazov i trenutno je član Hetafea.

Šampionski mentalitet i fantastična fizička sprema su lična karta maestralnog veziste koji se ustalio u „A“ timu Srbije u paklenoj konkurenciji s Matićem, Milivojevićem, Sergejom.

Osmorica dobacila do „A“ tima Srbije

Iz zlatne generacije s Novog Zelanda, od 21 igrača, samo njih osmorica su u karijeri dobacila do seniorskog tima Srbije: Predrag Rajković, Miloš Veljković, Nemanja Maksimović, Mijat Gaćinović, Sergej Milinković-Savić, Marko Grujić, Andrija Živković, Saša Zdjelar.

MIJAT GAĆINOVIĆ (Ajntraht)

Moderan tip igrača koji pokriva celu jednu stranu. Njegovu eksploziju na Novom Zelandu ispratio je Ajntraht iz Frankfurta koji ga je otkupio od Vojvodine.

Od tada su punih pet godina nerazdvojni „orlovi“ i Mijat koji je nastavio da se fudbalski razvija, pa je nagrada stigla u vidu seniorskog tima. Brzonogi ofanzivni vezista odigrao je čak 18 utakmica za „orlove“ i postigao dva gola.

SERGEJ MILINKOVIĆ-SAVIĆ (Lacio)

Foto: EPA-EFE/ANGELO CARCONI

Suvišno je trošiti reči o svemu onome što radi as Lacija. Igrao je ko mator na Novom Zelandu i pokazao da će biti jedan od bisera svetskog fudbala.

Iz Genka je te 2015. godine prešao u Italiju i od tada je igra Lacija bez njega na sredini terena nezamisliva.

Spada među lidere rimske ekipe i ne čudi što se oko njega otimaju evropski velikani – Real, Mančester junajted, Pari Sen Žermen, Juventus. Na Sergeju je da odluči kom će se carstvu pridružiti.

MARKO GRUJIĆ (Liverpul)

Kada vas sa 20 godina kupi slavni Liverpul, onda je jasno da ste vanserijski fudbaler. Ipak, jako je teško nametnuti se na „Enfildu“ i izboriti za status prvotimca.

Pet godina posle Novog Zelanda, gde je čuvao loptu „ko u sefu“, maestralni vezista je trenutno na pozajmici u Herti iz Berlina.

Ipak, prema najavama iz nemačkih i britanskih medija na kraju sezone će uslediti nova šansa da se dokaže u „crvenom“ dresu.

FILIP JANKOVIĆ (Negde u Sloveniji)

Jedan od onih koji nisu uspeli da prevale taj trnovit put i prelazak iz omladinskog u seniorski fudbal.

Neverovatan talenat uparen s lošim izborima doveli su nekada najmlađeg debitanta u istoriji Crvene zvezde da bude izbrisan s fudbalske mape.

Poslednji zvanični podatak koji može o njemu da se nađe na internetu je da je bio član Kranja iz Slovenije. U Parmi nije dobio šansu, usledila je pozajmica u Kataniju, zatim transferi u Domžale i Radomlje.

ANDRIJA ŽIVKOVIĆ (Benfika)

Na Novom Zelandu zaradio je nadimak „srpski Mesi“ i njegove asistencije i driblinzi zauvek će se pamtiti.

Blistao je u dresu Partizana, ali se na ružan način razišao s klubom iz Humske 2016. godine, kada je prešao u Benfiku.

Počelo je i tamo idilično, ali je ponovo usledila slična priča kao i s crno-belima, pa je neretko na tribinama ili na klupi u nemilosti trenera.

Portugalski mediji ga seljakaju u Olimpijakos, videćemo kakav rasplet očekuje maestralnog levokrilnog fudbalera.

IVAN ŠAPONJIĆ (Atletiko Madrid)

Foto: EPA-EFE/Rodrigo Jimenez

Kako je samo spasio Srbiju da ne završi u ambisu na Mundijalitu, onim golom protiv Mađara u početku sudijske nadoknade.

Kasnije smo prošli na produžetke, a robusni centarfor je posle Partizana potpisao ugovor s Benfikom.

Ipak, momentalno je prekomandovan u rezervni tim lisabonskog giganta, koji ga je 2017. poslao na kaljenje u belgijski Zulte Varegem.

Prošlog leta usledio je neverovatan transfer u Atletiko iz Madrida, gde u konkurenciji sa supertalentovanim Žoaom Feliksom, prekaljenim golgeterima Dijegom Kostom i Alvarom Moratom, na žalost ne dobija priliku.

STANIŠA MANDIĆ (Mura)

Napadač koji je golom prvi uzdrmao Brazil i pokazao Srbiji da može da nokautira prvog favorita za zlato, danas je član slovenačke Mure.

Momak rođen u Herceg Novog se u žiži srpskih medija našao krajem avgusta iste godine kada je sa „orlićima“ postao prvak sveta, jer je izabrao da brani boje Crne Gore.

Po svemu sudeći uplašila ga je paklena konkurencija u seniorskom timu Srbije, ali se nije proslavio ni sa „sokolovima“ za koje je upisao četiri meča bez postignutog gola.

STEFAN ILIĆ (OFK Bačka)

Napadač koji je prošao mlađe kategorije Crvene zvezde i Partizana je iz Spartaka iz Subotice 2016. godine stigao na „Marakanu“.

Nije dobio priliku i završio je na pozajmici u Radničkom iz Niša, a kasnije je branio boje Bežanije i Metalca iz Gornjeg Milanovca.

Trenutno igra superligaški fudbal i član je Bačke.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar