Stevanović i Petrović

Superligaško pravilo uvedeno ove sezone da klubovi u prvom poluvremenu moraju da imaju bar dva igrača do 21 godine izazvalo je dosta polemike prilikom uvođenja, a mi smo posle uvodnih superligaških kola napravili mali rezime kada su bonusi u pitanju.

Situacija u klubovima varira od onih koji redovno susret počinju sa bar tri ili četiri bonusa, do timova koji su prinuđeni da praktično žrtvuju prvo poluvreme i već u 46. minutu obave izmene.

Neki od klubova iskoristili su skromnu konkurenciju u igračkom kadru da afirmišu mlade igrače, a posebno iznenađenje predstavlja činjenica da večiti rivali, iako koriste svaku priliku da pohvale izdanke svoje škole, osim Veljka Nikolića i Aleksandra Popovića nemaju ustaljene bonuse.

Crvena zvezda

Veljko Nikolić

U redovima šampiona Srbije, kad su bonusi u pitanju ustalio se Veljko Nikolić koji je na sva četiri dosadašnja susreta bio starter. Perspektivni vezni fudbaler na dva od četiri meča je izmenjen u drugom poluvremenu, a poverenje je opravdao na najbolji način – postigavši dva pogotka.

Izuzev Nikolića, ostali mladi igrači su se uglavnom rotirali, pa je Njegoš Petrović dva puta bio starter i oba puta je zamenjen pre poslednjeg sudijskog zvižduka, a šansu su osim dvojice veznih igrača dobili i Krstović, Eraković i Gavrić.

Čukarički

Jedan od najmlađih timova prethodne sezone, na početku aktuelne nije imao problema kad su bonusi u pitanju što potvrđuje podatak da su bar tri igrača do 21 godine počinjala svaki od četiri susreta. Neizostavni deo startne postave bili su golman Đorđe Petrović, ali i defanzivci Dimitrije Kamenović i Milan Savić. Osim pomenutih minute su upisali i Rakonjac, Šarić, Veličković, Đorđević i Kovač, ali u znatno manjoj meri.

Spartak

Poput ekipe sa Banovog brda, ni na Spartak nije uticala obaveza da imaju dva mlada igrača u timu jer su se treneru Gaćinoviću čak trojica nametnula među starterima. Golman Dujmović preuzeo je „jedinicu“, dok su uz njega i Dunđerski i Ivančević odigrali sva četiri susreta. Priliku da osete čari superligaške scene imali su još Bjelović, Đurasović i Vidaković.

Partizan

Aleksandar Popović

Uprkos školi na izvanrednom glasu i činjenici da iz sezone u sezonu zarađuje milionske svote kroz prodaju bisera, Partizan ima velikih teškoća kad su u pitanju bonusi. Jedini koji se ustalio u prvoj postavi je golman Aleksandar Popović, dok je druga opcija među bonusima Filip Stevanović koji je svaki od četiri susreta počeo, ali nijedan nije odigrao do poslednjeg sudijskog zvižduka. Činjenica da su mladi igrači crno-belih mahom ofanzivci, a da je na tim pozicijama oštra konkurencija pored Sadika, Sume, Asana i Lazara Markovića, nije ostavila previše prostora Savu Miloševiću za kombinovanje, pa su šansu na kašičicu dobili još Čolić i Lazar Pavlović.

Mladost Lučani

Lučanci su bonuse sveli na dva imena: golmana Damjana Kneževića i defanzivca Nemanju Mićevića koji su opravdali očekivanja. Knežević je na tri utakmice primio isto toliko golova, dok je Milićević, osim doprinosa u defanzivi stigao i da se jednom upiše u strelce. Osim standardnog tandema šansu je dobio i Babić koji je kao rezervista bio strelac pobedonosnog gola protiv Radnika i tako najavio da bi u nastavku sezone mogao da dobije i konkretniju minutažu.

Radnički Niš

U redovima Radničkog jedini mladi igrač koji je uspeo u potpunosti da se izbori za mesto je defanzivac Nikola Stevanović koji je odigrao sva četiri dosadašnja duela. Napadač Stefan Mitrović bio je drugi bonus na četiri meča, ali je na svakom zamenjen u drugom poluvremenu. Šansu od mladih igrača među Nišlijama dobio je još Kristijan Živković.

TSC

Klub iz Bačke Topole jedan je od superligaša koji posle tri susreta još nema standardne bonuse. Najviše poverenja stručni štab je ukazao Mihajlu Banjcu koji je na tri susreta bio starter, ali je svaki put zamenjen u drugom poluvremenu. Osim nesuđenog fudbalera Crvene zvezde mesto bonusa zauzimali su Bojan Balaž i Jug Stanojev.

Proleter

Viktor Živojinović u duelu sa Milanom Rodićem
Viktor Živojinović u duelu sa Milanom Rodićem, Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

Tim sa Slane bare spada među klubove sa najviše igrača koji su dobili šansu kao bonusi, a posebnu pažnju privukao je Viktor Živojinović koji je bio starter na svakom susretu, a učinak je ukrasio sa tri gola. Neizostavni deo tima u prva tri kola bio je i Ognjen Mitrović, a značajnu minutažu su upisali Bacanović, Ilić i Vesić, dok su priliku da skrenu pažnju na sebe imali još Pejić i Kojić.

Javor

Ivanjičani su na dve pozicije rezervisane za bonuse u prva četiri kola rotirali čak pet igrača, a Vanja Zvekanov jedini je koji je do sad na pravi način iskoristio. Vezni fudbaler, osim što je prva opcija na mestu bonusa uspeo je i da zabeleži prvenac u dresu Javora na utakmici koju je njegov tim izgubio od Mladosti (2:1). Lazar Nikolić, Luka Radivojević, Srđan Šćepović i Ibrahim Tanko rotiralu su se i prilično ujednačeno su rasporedili minutažu, ali se niko od pomenutih nije izdvojio i sebi u potpunosti osigurao mesto u startnoj postavi.

Vojvodina

Kad je u pitanju četa Nenada Lalatovića izbor bonusa sveo se na tri imena i to pre svega zadhvaljujući njihovim odličnim igrama. Mladen Devetak prethodne sezone pokazao je potencijal, kao i Dejan Zukić, ali su defanzivac i vezni fudbaler po dva puta prilično rano menjani u drugom delu igre. Jednom je mesto bonusa popunio i Mirko Topić koji je odigrao samo 63 minuta.

Radnik

Jedan od klubova koji se uopšte nije adaptirao na novo prvilo je Radnik. Surduličani su u prva tri kola praktično žrtvovali bonuse koji su već početkom drugog poluvremena ustupali mesto rezervistima. Napadač Nikola Bogdanovski i vezni fudbaler Viktor Lukić iako su po tri puta bili starteri, svaki put su zamenjeni u nastavku, a osim njih niko od igrača do 21 godine nije dobio šansu.

Voždovac

Ivan Milosavljević (levo) i Nikola Drinčić
Ivan Milosavljević (levo) i Nikola Drinčić, Foto; Marko Spasojevic/Starsport

Ivan Milosavljević i Edin Ajdinović mladi su fudbaleri koji su se izdvojili među biserima „zmajeva“, ali su daleko od pozicije standardnih startera. Pored veznog dvojca među bonusima koji su u prva tri kola na terenu proveli po više od sat vremena su još Stojisavljević, Cvetićanin, Janković, Jakovljević, Mijailović i Pantović.

Novi Pazar

Podmlađeni sastav povratnika u elitu nije imao problema sa ispunjavanjem uslova pa su na terenu u prethodnim susretima neretko bila i po tri bonusa. Defanzivac Numan Kurdić ustalio se u poslednjoj liniji, a šansu su na odličan način iskoristili i Delimeđac i Dragutinović koji su već postigli po gol u dresu Pazaraca. Nešto manju minutažiu u odnosu na pomenuti trio dobili su Rešić i Zimonjić.

Metalac

Jovan Vlalukin, defanzivac stasao u Partizanovoj školi nije propustio ni minut na terenu u dresu Metalca ove sezone, a pored njega šansu kao bonus vrlo dobro je iskoristio 18-godišnji Aleksandar Vasiljević koji se, iako je defanzivac već upisao u strelce na najsvetlijoj domaćoj pozornici. Uz pomenute fudbalere šansu među bonusima do sad su dobijali još Igor Maksimović, Filip Antonijević i Prestiž Mbongu.

Napredak

Kočić i Ostojić
Kočić i Ostojić, Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

Kruševljani su prilično skromno počeli sezonu, ali bar delimičnu utehu uliva im činjenica da su pronašli opcije na pozicijama bonusa. Srđan Kočić bio je starter na svim dosadašnjim susretima, a da je iskoristio šansu na pravi način potvrđuju dva postignuta gola. Osim 21-godišnjeg ofanzivca u pravom svetlu su se dokazali i odbrambeni fudbaler Ognjen Mršić i golman rođen 2002. godine Aleksa Jordanov.

Inđija

Bratislav Živković, strateg Inđije, još nije pronašao dobitni tandem kad su u pitanju mladi igrači. Šansu je dobilo pet igrača, ali je samo Nešković upisao trocifrenu minutažu. Pored veznog fudbalera, rotirali su se Konatar, Bakić, Cucin i Jovanović.

OFK Bačka

Fudbaleri Bačke u tri kola osvojili su samo bod, a u bledu sliku uklopili su se i bonusi. Ograniččenih opcija trener Dejan Rađenović opredelio se za golmana Aleksu Milojevića i napadača Miloša Zličića igrače iz prošle sezone koji su pružili prosečne partije u dosadašnjem delu prvenstva.

Rad

Dobrijević i Tomane
Dobrijević i Tomane, Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

Jedan od dva tima koji još nema ni bod na svom kontu je Rad, a klub sa Banjice ujedno je i među timovima sa najviše bonusa. Zbog klupske politike da se šansa daje igračima iz omladinske škole, ali i činjenice da zbog finansijskih problema nisu registrovana pojačanja, „građevinari“ su pružili priliku Dobrijeviću, Đoriću, Grubišiću, Iliću, Stojanoviću, Zogoviću, Kovačeviću i Mićanoviću, ali su se mlade snage utipile u sivilo kluba koji je u tri kola upisao isto toliko poraza uz samo jedan pogodak.

Zlatibor

Golman novajlije u Superligi Miloš Čupić ustalio se među stativama i olakšao ispunjenje pravila o dva bonusa, međutim drugo mesto povod je za glavobolje tima koji u četiri kola ima isto toliko poraza. Na tri utakmice bonus je bio Radmanovac, ali je igru napuštao već na poluvremenu, dok je Radović bio u istoj ullozi na susretu sa OFK Bačkom.