Lazar Lukic
foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto

Večiti derbi između Crvene zvezde i Partizana je dočekan kao prilika da ljubitelji najvažnije sporedne stvari na svetu na delu vide dva tima koji su srpski fudbal jesenas predstavljali na evropskoj sceni.

Ostvareni rezultati u tom periodu su dokazali da je Liga šampiona miljama daleko, te da se u Ligi Evrope gluposti brutalno kažnjavaju, pa nijedan od dva najveća srpska kluba nije stigao do „evropskog proleća“.

Utakmica odigrana na stadionu „Rajko Mitić“ proteklog vikenda je potvrdila da je nivo kojem srpski klubovi teže i dalje daleko, u slučaju svih aktera.

PROČITAJTE JOŠ

Potvrda toga je činjenica da je najaktivniji protagonista večitog derbija bio glavni arbitar Lazar Lukić, koji je dosudio čak 43 prekršaja i podelio devet žutih kartona.

Novopečenom međunarodnom sudiji, sa licencom izdatom 2020. godine, to je bio rekord u ovoj sezoni Linglong Superlige Srbije, pošto je ranije u tri navrata podelio po osam neiksljučujućih javnih opomena.

Vredi napomenuti da je internacionalac, koji u svojoj biografiji, za sada, ima jednu utakmicu u Premijer ligi BiH za igrače mlađe od 19 godina i jednu prijateljsku međunarodnu utakmicu, ove sezone na 17 mečeva dodelio 89 žutih kartona, pet crvenih kao posledicu parnih žutih i dva direktna isključenja, uz šest dosuđenih jedanaesteraca.

U javnosti su se po završetku utakmice između Crvene zvezde i Partizana pojavila mišljenja da je mogao da se oglasi i sedmi put zbog kršenja pravila u kaznenom prostoru.

Asano Gobeljic
Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

 

Sporna situacija se dogodila u 42. minutu utakmice, kada su se u šesnaestercu Crvene zvezde našli vezni fudbaler Partizana Takuma Asano i defanzivac domaćeg tima Marko Gobeljić.

Nekadašnji arbitar Raka Đurović je u medijima iznosio viđenje da je to momenat koji ne sme da se zanemari.

„Odbrambeni igrač Zvezde najpre rukom gura protivnika, čime je napravio prednost. U nastavku akcije lopta je udarila u ruku Zvezdinog igrača“, naveo je Đurović.

On je istakao i da bi sistem za proveru regularnosti, odnosno VAR, reagovao u tom trenutku i da bi meč bio prekinut kako bi se utvrdilo činjenično stanje.

Ali, VAR ne postoji u Linglong Superligi Srbije iako je o tome bilo reči još u februaru prošle godine na Skupštini Zajednice Superlige Srbije i Prve Lige Srbije.

Tada je glasanjem odlučeno da „Srbija dobije VAR sistem u narednim godinama“, a vredi istaći da tome nisu prisustvovali predstavnici Crvene zvezde.

VAR
Foto: EPA-EFE/PETER POWELL.

Dogovorenim planom, VAR bi trebalo da bude uveden na utakmicama Superlige od sezone 2021/22, što znači još najmanje sezonu i po poštovanja principa „slobodnog sudijskog uverenja“.

U julu prošle godine je predsednik Sudijske komisije FSS Milan Karadžić potvrdio da se razmišlja o uvođenju VAR tehnologije, a sledeći korak je načinjen početkom oktobra, kada je Izvršni odbor FSS doneo „formalnu odluku o uvođenju VAR tehnologije na terenima Superlige Srbije“.

„Komisija naše fudbalske organizacije na čelu sa Milanom Karadžićem u najbržem mogućem roku posetiće UEFA i FIFA kako bi dobila smernice oko sprovođenja video tehnologije koja bi u značajnoj meri pomogla sudijama da lakše i efikasnije dele pravdu na utakmicama našeg elitnog ranga“, navodi se u saopštenju FSS.

Sve to se dogodilo nakon niza spornih situacija koje su prethodile, a u vezi su sa utakmicama između Napretka i Crvene zvezde, odnosno Partizana i Voždovca.

U oba slučaja su pobednici rešeni duboko u nadoknadi vremena, u Kruševcu je Zvezda pobedila golom u 97. minutu, dok je u Humskoj Voždovac u 96. stigao do trijumfa, pošto je prethodni gol postigao iz jedanaesterca, dok je Partizan došao do izjednačenja u 91. minutu.

Predsednik Sudijske komisije FSS Milan Karadžić je za Nova.rs rekao da će se to telo oglasiti zvaničnim saopštenjem o pitanju VAR tehnologije u narednih desetak dana.

Milan Karadzic
foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto

VAR sistem nije nepogrešiv, naprotiv, mnogo je povika na račun tehnologije pre svega u Premijer ligi, ali je činjenica da korišćenjem novih metoda smanjuje mogućnost greške arbitara i pomaže im se u nameri da na terenu uspostave svoj autoritet.

Pitanje je da li u srpskom fudbalu opšte i ima arbitara sa takvim epitetom.

Takvu osobinu svakako ima Milorad Mažić, što je dokazao i na najvećim scenama evropskog i svetskog fudbala, ali je on već nekoliko sezona van Srbije i svoj posao radi u Kini.

Njegovim koracima bi uskoro mogao da krene i Srđan Jovanović, trenutno najbolje rangirani srpski sudija koji u karijeri ima samo jedan večiti derbi.

„Jovanoviću sam rekao, ne sviđa mi se što sudiš, znam da si proglašen kao Partizanovac, ali verujem da želiš u Evropi da napreduješ i da nećeš to zloupotrebiti. Ali on je zloupotrebio i poništen nam nje čist gol“, rekao je posle utakmice odigrane u septembru prošle godine, u kojoj je Partizan slavio sa 2:0, generalni direktor Crvene zvezde Zvezdan Terzić.

Nekoliko dana uoči odigravanja tog meča Jovanović je delio pravdu na utakmici Lige šampiona između Ajaksa i Lila, da bi potom arbitrirao i u duelu Rena i Lacija u okviru Lige Evrope, u kojoj je za tri sezone sakupio osam nastupa.

Ipak, takva reputacija nije bila dovoljna da bude delegiran za 162. večiti derbi, delio je pravdu u duelu Voždovca i Čukaričkog, dok su angažmane imale i sudije koje su u prethodnim godinama nosile pištaljku u mečevima klubova sa dve strane Topčiderskog brda.

Srdjan Jovanovic
foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto

Nakon Mažića, priliku da učestvuje u „svetinji“ srpskog fudbala je u tri uzastopna navrata imao Danilo Grujić, koji je tačno godinu dana odsudio derbi sa deset faulova i deset kartona, od čega je četiri javne opomene dao u pretposlednjem minutu utakmice zbog sukoba igrača, a tokom vikenda je delio pravdu u duelu Mladosti i Čukaričkog.

Posle njega je u dva navrata pravdu večitima delio Novak Simović, koji se u finalu Kupa Srbije tek četiri puta latio kartona, ali je zato u meču odigranom pre tog dosudio čak 58 faulova, podelio devet kartona i dosudio dva jedanaesterca.

Tokom vikenda je bio angažovan u utakmici između Proletera i Mačve, ekipa koje zauzimaju 12. i 16. mesto na tabeli Linglong Superlige Srbije…

U listu arbitara koji mogu da se pohvale učešćem u večitom derbiju se posle Jovanovića upisao i Lukić, a ostaje pitanje ko će se i kako usuditi da stane na centar u nekim narednim duelima večitih rivala. I da postoji VAR, da li bi neko ko dođe u situaciju smeo da pogleda ili da čuje „dojavu“ iz kontrolne sobe?

Naročito ako naredni mečevi večitih rivala budu bili rezultatski značajni, pošto poslednji nije imao taj epitet. Na kraju krajeva, kao da se nije ni desio.

I negde kao da je izgledalo da arbitar želi da svi budu zadovoljni, da sve prođe bezbolno… Po bod svakoj od ekipa, penala nije bilo, crvenih kartona nije bilo, a prelazna ocena je tu. Bar prema rečima eksperta ispred Sudijske komisije FSS Minje Radakovića.

„Jedna jaka četvorka za Lukića.“