Foto: EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

Dolazak Jirgena Klopa na “Enfildu” danas doživljavaju kao dolazak Mesije, spasioca. Za četiri godine klub je digao iz pepela, do krova Evrope i sveta.

Taj 8. oktobar 2015. bio je sudbinski datum u istoriji fudbalskog kluba Liverpul.

Mnogo je priča o tome kako je harizmatični nemački stručnjak uspeo da transformiše klub i igru šestostrukog klupskog prvaka Evrope, jer to što je uradio već je deo slavne istorije kluba. I kako stvari stoje, ne planira da se zaustavi.

Nemac je prošle godine potpisao novi petogodišnji ugovor sa crvenima sa „Enfilda“ po kojem će na kormilu slavnog ostrvskog kluba biti do leta 2024. godine.

I bukvalno to je učinilo da mnogim navijačima Liverpula, padne kamen sa srca. Zato što u liku Jirgena Klopa veruju da imaju dostojnog nastavljača uspeha koje su nekada postizali velikani, Bil Šenkli i Bob Peisli.

Foto: EPA-EFE/PETER POWELL

SKRETNICA KOD MANČESTERA

Mnogi su verovali da će Jirgen Klop, koji nikada nije krio svoje emocije i stavove, biti trener Mančester junajteda.

I to je, ruku na srce i moglo da se dogodi, još 2013. kada je klub sa „Old Traforda“ prvi put kontaktirao Klopa, a potom i dve godine kasnije.

Ali desilo se suprotno, jer kada je Klop razmišljao da prihvati ponudu porodice Glejzer i krene stopama Aleksa Fergusona, glas razuma u toj situaciji bila je njegova supruga Ula.

Klop je jednom prilikom, u razgovoru sa bivšim defanzivcem Liverpula, Filom Tompsonom, priznao kako ga je Ula nagovorila da ne prihvati ugovor sa Junajtedom, jer nije imala dobar osećaj u vezi toga.

Kada je stigla ponuda sa Enfilda, rekla mu je da je to prava stvar i Klop je ubrzo spakovao kofere, napunio ih knjigama i gramofonskim pločama i krenuo u grad Bitlsa udaljen od Mančestera svega 55 milja.

BAŠTA KOJU JE TREBALO UREDITI DA PROCVETA

Klop je poznat kao studiozan menadžer i pre nego što je preuzeo Liverpul, bez obzira na savet supruge, dobro je proučio koliko bi bilo dobro da preuzme kormilo tima, koji je u vreme njegovog dolaska tavorio u sredini tabele Premijer lige.

„Znao sam za tu neverovatnu istoriju Liverpula i tradiciju osvajanja trofeja, kako kod kuće tako i u Evropi. Da budem iskren, želeo sam da vratim slavne dane u klub. Bilo mi je jasno od početka da je srce kluba briljantno, bila je to kao bašta koju je trebalo srediti da bi sve opet procvetalo. Znao sam i da to nije najbolji tim koji je klub imao, ali mi se dopadala većina igrača. Ne mogu da objasnim taj osećaj, ali znao sam da ako dođu po mene, da ću odmah prihvatiti posao. Nadao sam se samo da će to biti u pravo vreme, jer mi je posle Majnca i Borusije trebao odmor“, rekao je Klop jednom prilikom.

Za jednog menadžera, početak u novom klubu uvek je najteži. Međutim, Klop je već imao sistem koji se pokazalo da funkcioniše po klubovima koje je vodio u Nemačkoj.

Oživljavanje giganta iz Dortmunda, kojeg je doveo u eri Bajerna do titule prvaka Nemačke, jasno je pokazivalo sve njegove talente.

Razbarušen, emotivan, nasmejan, ljut, uvek spreman da prigovori sudiji, ali neobično vezan za igrače koje vodi, stvorio je imidž „hevi metal“ menadžera koji nikad nije dosadan novinarima i od kog uvek imate šta da čujete.

Ali ono što je najvažnije – znao je kako će tu Liverpulovu baštu da preuredi.

Foto: Reuters/Carl Recine

SVITA SJAJNIH SARADNIKA

Klop je veoma brzo postao svestan slabih tačaka u organizaciji Liverpula. Dobio je punu podršku američkih vlasnika za preuređenje kluba, otvorili su se i za dovođenje igrača po želji i sve je krenulo prirodnim tokom.

Od vlasnika kluba zatražio je period od četiri godine da sprovede svoj sistem koji će ih dovesti na pozicije nekadašnje slave i što je obećao, to je i ispunio.

U maju 2019. Liverpul je osvojio svoju šestu titulu klupskog prvaka kontinenta, u finalu protiv Totenhema, a ovog proleća, to je savsim izvesno, doneo bi klubu i prvu titulu prvaka Engleske posle tačno 30 godina.

Ako se sezona nastavi, to je sasvim izvesno, jer „crveni“ na devet kola pre kraja imaju 25 bodova prednosti nad Mančester sitijem.

Ukoliko neko misli da su samo igrači na terenu zaslužni za sve ovo što se Liverpulu dešava poslednjih nekoliko sezona, vara se. Naravno, oni su glavni akteri i ti koji sve Jirgenove zamisli uspešno sprovode, ali spisak ljudi iz senke, Klopovih saveznika i podugačak je i veoma je važan.

Željko Buvač je bio na početku „kloporevolucije“ u Liverpulu, ali je rešio da se ostisne solo u trenerske vode i Klop ga je ubrzo zamenio saradnicima iz dana u Nemačkoj, Peterom Kravijecom i Pepijnom Lajndersom.

Jednako važne uloge dao je i bivšem fitnes treneru Bajerna, Andreasu Kornmajeru i nutricionistkinji Moni Nemer, a doveo je i danskog trenera Tomasa Grenemarka.

Svako od njih ima svoj zadatak u sistemu, koji je, pokazalo se, u savršenom balansu.

„Da biste bili dobar lider, morate da imate dovoljno samopouzdanja i jake ljude oko vas. Slabi lideri se uvek muče sa konceptom jer ne mogu da rade sa ljudima koji su jači od njih u specifičnim stvarima. Kada sam počeo kao trener Majnca morao sam da učim posao jer nismo imali odsek za skauting, analitičare, niko mi nije pomagao oko treninga. Sve sam radio sam što znači da zaista cenim rad svih u Liverpulu. Hoću najbolje oko sebe, svako od njih je u onom što radi mnogo bolji od mene“, jasan je Klop.

Foto: EPA-EFE/PETER POWELL

FILOZOFIJA KONTRAPRESINGA

Klop je u peridu rada u Majncu i Borusiji, koristio različite sisteme igre. Oduvek je voleo da forsira agresivan, napadački fudbal i u filozofiji Liverpula imao je plodno tlo da sve to sprovede.

Ima i svoje trikove. Ako ga vidite kako stoji na centralnoj liniji terena dok se igrači dva tima zagrevaju, shvatićete da je u posebnoj, špijunskoj misiji. Taktičke prirode.

PROČITAJTE JOŠ:

„Svoj tim cele nedelje gledam, ne moram i na zagrevanju. Pre utakmice dobijete sastav protivnika, ali ne znate u kojoj formaciji će igrati. Ponekad na zagrevanju vežbaju u toj formaciji. Možete da vidite da li će igrati sa tri ili četiri pozadi. Ponekad to rade sa tri ili pet pozadi, ali ako je poslednja linija od četiri igrača, verovatno će tako početi i utakmicu“, objasnio je jednom Klop.

Suštinski, u karijeri je forsirao igru u dosta formacija, naročito tokom perioda u Dortmundu, a u Liverpulu trenutno voli da igra po šemi 4-3-3, iako je na početku više koristio 4-2-3-1.

Odlazak Felipea Kutinja ga je u sezoni 2017/18 definitivno više pomerio na 4-3-3 i od tada, to je postao prepoznatljiv sistem igre „crvenih“. Ali uz onaj obavezan dodatak, žestokog „gengenpresinga“, ili u prevodu „kontrapresinga“.

Igrači Liverpula ga igraju agresivno, kao osice i praktično počinju ga čim protivnički tim osvoji loptu. Isto tako, ako procene da je lopta kod igrača koji je slabiji sa njom, kreće žestok pritisak koji veoma često daje ploda i preko brzonogih napadača kreću u ubitačan protiv udar.

Iz svega toga izlazi veliki broj napadačkih akcija, udaraca na gol, kreiranih prilika i golovi, Liverpul je u takvoj igri izrazito efikasan.

To je samo jedna od karakteristika savršene Klopove šeme igre koja je Liverpul za tili čas pretvorila u najjači tim na planeti u ovom trenutku.

Foto: EPA-EFE/TIM KEETON

Jedinstvo, harmonija, strast, energija, borbenost do fanatizma – sve su to odlike Klopa i njegovih momaka. On je jedno sa njima.

„Moj posao je da budem rezervni takn sa energijom za moje igrače. Ako im nivo energije padne, ja imam dosta toga da im dodam. Rekao sam im par puta, daću vam svu svoju snagu, meni ne treba. Krenite u napad. Isprašiću vam tur kad treba, vikaću na vas kad osetim slabost. Bolje je da budu ljuti na mene nego da završe meč razmišljajući u stilu, o, pa promašio sam priliku. Bolje je da misle, ‘šefe ti si dr*****a’, i da pokažu na terenu šta mogu“, objašnjava Klop.

I to je to. Sva tajna je u tome da, u stvari, čine savršen sklop. Sa tim pristupom i filozofijom još dugo će im mnogi rivali gledati u leđa.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram