Čudo od deteta: Haland Foto: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Borusija Dortmund pobedila je Pari Sen Žermen na svom terenu sa 2:1 u prvom meču osmine finala Lige šampiona na krilima neverovatnog Erlinga Holana.

„Milioneri“ su do prednosti uoči revanša u francuskoj prestonici stigli u drugom poluvremenu, a junak susreta još jednom je bio čudesni Norvežanin – strelac oba gola za slavlje na „Signal Iduna parku“.

Ujedno, Holan je postao i prvi igrač u istoriji Lige šampiona koji se u jednoj sezoni upisao u strelce za dva različita u kluba.

Prvo poluvreme nije donelo previše uzbuđenja, a skroman sadržaj najbolje se oslikava kroz podatak da je viđen samo jedan udarac u okvir gola i to u režiji domaćina.

Rivali su u nastavku susreta prikazali potpuno drugačiji pristup, Dortmund je nagovestio želju da stekne prednost pred revanš, a otvorenija igra bundesligaša stvorila je prostor i za brze ofanzivce Parižana na drugoj strani.

Nejmar pokisao u Dortmundu Foto: EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

Borba spuštenih gardova donela je u završnici susreta uzbuđenja kakva su ljubitelji fudbala od ovih rivala očekivali od prvog sudijskog zvižduka. Uprkos nizu propuštenih prilika, pritisak Borusije nije jenjavao, a inicijativu je naplatio Erling Holan.

Hitri napadač ispratio je akciju u 69. minutu koju je Dortmund realizovao po desnom boku i spretno reagovao na odbijenu loptu posle intervencije Navasa. Sjajni Norvežanin tako je nastavio neverovatnu golgetersku seriju i stigao do već desetog gola u dresu Borusije koji je zadužio tokom zime.

Odgovor šampiona Francuske usledio je samo šest minuta kasnije. Ubojiti tandem Mbape-Nejmar demonstrirao je u nekoliko sekundi superiornost i fudbalske kvalitete. Brzonogi Francuz je posle slaloma kroz defanzivu domaćina poslao pas ka Brazilcu koji se prikrao iza leđa nemačkih štopera i rutinski zatresao praznu mrežu.

Slavlje gostiju trajalo je samo dva minuta, jer je Holan već u 77. pokazao još jednom na delu kakav je golgeter. Posle kontre Rejne, dvadesetogodišnji napadač je primio loptu na ivici šesnaesterca Pari Sen Žermena i iz druge poslao neodbranjiv udarac u Navasov gornji desni ugao.

Drugi pogodak Holana ispostavio se i kao dovoljan da Borusija uz minimalnu prednost dočeka revanš u Parizu koji je zakazan za 11. mart.

Borusija Dortmund – Pari Sen Žermen 2:1 (0:0)
Stadion: Signal Iduna Park. Gledalaca: 80.000. Sudija: Antonio Mateu.

Strelci: Holan u 69. i 78. minutu za Borusiju Dortmund, a Nejmar u 75. za PSŽ.

Borusija Dortmund: Burki, Pišček, Humels, Zagadu, Hakimi, Džan, Vitsel, Gereiro, Sančo, Azar, Holan.
Pari Sen Žermen: Navas, Menije, Silva, Kimpembe, Kurzava, Gaj, Markinjos, Verati, Di Marija, Nejmar, Mbape.