Evropsko prvenstvo ušlo je u svoj treći dan, a na programu su tri utakmice. Engleska je u prvoj savladala Hrvatsku 1:0, Austrija je sa 3:1 savladala Severnu Makedoniju, dok su program zatvorili Holandija i Ukrajina najboljom utakmicom na dosadašnjem toku prvenstva.

Englezi su protiv Hrvatske stigli do prve pobede u istoriji na otvaranju evropskih šampionata, dok je Hrvatskoj preostalo da u nastavku takmičenja pokuša da protiv Češke i Škotske popravi utisak i domogne se barem trećeg mesta.

Prvi trijumf na otvaranju zabeležili su i Austrijanci, dok Severna Makedonija, na osnovu prve partije u istoriji na evropskim prvenstvima, ima čemu da se nada u nastavku takmičenja.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Program su zatvorili Holandija i Ukrajina i to na najbolji mogući način. Pet golova, neizvesnost do samog kraja i pobednik odlučen u 85. minutu – teško da je moglo bolje.

Sve golove sa dosadašnjeg toka šampionata, kao i ostale interesantne događaje, možete da pogledate u sekciji VIDEO EURO 2020,dok kompletan program Evropskog prvenstva možete da ispratite u specijalu portala Nova.rs – EURO 2020.

Drugo poluvreme u toku Holandija – Ukrajina 3:2 (0:0)

(Vajnaldum 52, Vejhorst 58, Damfris 85 – Vejhorst 75, Jaremčuk 79)

Stadion: Johan Krojf Arena, Amsterdam; Sudija Feliks Brih

Holandija: Štekelenburg, Van Anholt, Blind, De Fraj, Timber, Damfris, De Jong, Vajnaldum, Vejhorst.

Ukrajina: Bushan, Zabarnji, Karavajev, Matvilenko, Mikolenko, Zinčenko, Zubkov, Malinovski, Sidorčuk, Jarmolenko, Jaremčuk.

90+5 KRAJ! Pobeda Holandije u napetoj završnici utakmice

Holanđani su sačuvali prednost do kraja meča, mada je delovalo kao da su se Ukrajinci predali posle trećeg primljenog gola. Bili su podređeni i Holandija je zasluženo slavila.

85′ GOOOOL! Holandija vodi 3:2

Damfris posle centaršuta sa levog krila uspeva da pogodi mrežu Bushana, koji se bacio, ali nije uspeo da izvuče loptu iz svog gola.

79′ GOOOOL! Ukrajina uspeva da izjednači 2:2

Jaremčuk je ostavljen sam, zaspala je odbrana Holandije kod prekida, odličan centaršut uputio je Ruslan Malinovski iz pozadine, savršeno je naciljao i Jaremčuk je glavom zatresao mrežu Holanđana.

75′ GOOOOL! Ukrajina se vraća 1:2

Jarmolenko je šutirao sa nešto više od 20 metara posle duplog pasa sa Jaremčukom. Stekelenburg se istegao koliko je mogao, ali nije uspeo da stigne ovu loptu.

67′ Holanđani imali korner

Bilo je gusto pred golom Ukrajinaca, ali na kraju su ostali nekažnjeni. Malo su Ukrajinci zaigrali grublje i čvršće posle drugog gola.

58′ GOOOL! Holanđani vode 2:0

Mikolenko je lako pao u duelu sa Damfrisom, tokom prodora igrača Holandije. Lopta se odbila do Vejhorsta koji je šutirao i pogodio. Od nekoga se lopta odbila, pa je sudija Feliks Brih pregledao VAR snimak i konsultovao je Marka Frica u VAR sobi.

Posle provere je gol ostao na snazi, jer su linije pokazale da ofsajda Damfrisa nije bilo.

52′ GOOOL! Holandija vodi 1:0

Gol je postigao Vajnaldum. Odbila mu se lopta posle intervencije Bushana. Golman Ukrajine je istrčao i reagovao da bi presekao akciju rivala, uradio je to kako treba, ali se lopta odbila na nogu Vajnaldumu, koji ju je zakucao sa petnaestak metara u mrežu.

45′ Poluvreme 0:0

Holandija je bolja, ali uzalud. Jedino su Jarmolenko i Jaremčuk u finišu umalo došli u priliku da pogode gol Holanđana, ali im završnica akcije nije bila dovoljno dobra.

40′ Ponovo zicer, ništa od gola Holandije

Ostao je sam na desnoj strani Damfris, glavom je šutirao ka golu Ukrajine, ali je bio vrlo neprecizan. Falilo mu je koncentracije.

37′ Strašan šut Vajnalduma!

Još jednom je odbranio Bushan. Vajnaldum je opalio iz prve sa tačno 16 metara, šutirao je po sredini, ali je Bushan bio zaklonjen i reagovao je instinktivno. Za sada apsolutno junak utakmice za Ukrajince.

22′ Opet opasno pred golom Ukrajine

Jedva se pored igrača Holandije snašao Bushan da izbaci loptu pre nego je Holanđani „ćušnu“ u gol.

17′ Holandija već ima sedam šuteva

Ukrajina za to vreme ima tri udarca ka golu protivnika, ali su šanse narandžastih bile zrelije

8′ Opet napeto pred golom Ukrajinaca

Nova šansa za Holandiju, sudija je u međuvremenu prevideo i igranje rukom Malinovskog u sopstvenom kaznenom prostoru.

6′ Au kakva šansa za Holandiju

Zicer je imao Denzel Damfris koji je ostao sam na desnoj strani iskosa i šutirao je direktno u gol Bushana, koji je izašao, skratio mu ugao i vrhunski odbranio.

2′ Depaj opasan na startu

Povukao je kontru igrač Holandije, predriblao jednog igrača Ukrajine i onda šutirao sa dvadesetak metara. Bushan mu je to odbranio, ali bilo je ozbiljno.

Austrija – Severna Makedonija 3:1 (1:1)

(Lajner u 18, Gregorič u 78, Arnautović u 89. za Austriju, Pandev u 28. za Makedoniju)

Stadion: Nacionalna arena (Bukurešt); Sudija: Andreas Ekberg (Švedska)

Austrija: Bakman – Lajner, Dragović (od 46. Linhart), Hintereger, Ulmer – Baumgartner (od 58. Gregorič) , Lajmer (od 90+3′ Baumgartlinger), Šlager (od 90+4 Ilsanker), Alaba – Sabicer – Kalajdžić (od 58. Arnautović).

Severna Makedonija: Dimitrievski – Nikolov (od 64. Bejtulaj), Ristovski, Velkovski, Musliu (od 86. Ristovski), Alioski – Bardi (od 82. Tričkovski), Ademi, Elmas – Trajkovski (od 64. Kostadinov), Pandev

Kraj

Austrija je slavila 3:1.

90′ Arnautović potvrdio pobedu Austrije

Greška poslednje linije odbrane Makedonije, Arnautović je iskoristio višak prostora, obišao Dimitrijevskog i loptu plasirao u mrežu za 3:1. Već u narednom napadu moglo je da bude i 4:1, ali je odbrana uspela da otkloni opasnost.

86′ Nova izmena u Severnoj Makedoniji

Muslijua je zamenio Ristovski.

82′ Bivši fudbaler Zvezde na terenu

Šansu je dobio Ivan Tričkovski, umesto Bardija.

78′ Austrija vodi 2:1

Centrirao je Alaba sa levog krila, Gregorič je na petercu stigao do lopte pre svih igrača Makedonije i prosledio je u mrežu pored nemoćnog Dimitrijevskog, 2:1.

74′ Odličan meč u Bukureštu

Kako god da bude završen, Makedonci će moći da budu ponosni na učinak na debiju na evropskim šampionatima. Nijednog trenutka Makedonci nisu imali sporednu ulogu, uputili su ukupno šest šuteva ka golu Austrije, dva više su imali Austrijanci.

64′ Dimitrijevski spasao Makedoniju

Odlična šansa za Austriju, šutirao je Gregorič, ali je golman Severne Makedonije njegov šut glavom uspeo da zaustavi.

64′ Menjaju i Makedonci

Nikolova je zamenio Bejtulaj, dok je Kostadinov zamenio Trajkovskog.

63′ Zamalo 2:1 za Makedoniju…

Bardi je prelepo uposlio Nikolova, Bakman uspeo da izađe na vreme da spreči iole bolji šut, nakon odbitka Pandev je šutnuo iz gotovo nemoguće pozicije, ali je lopta otišla preko gola.

58′ Gregorič i Arnautović su na terenu

Igru su napustili Baumgartner i Kalajdžić.

57′ Makedonija veruje u čudo

Kako vreme odmiče, Makedonci igraju sve opuštenije i otvorenije, pa postoji nada da bi mogli da dođu i do sva tri boda.

51′ Žestok start Alioskog

Nakon izgubljene lopte Alioski je nepropisno zaustavio Šlagera. Ostao je da leži reprezentativac Austrije na terenu, a Alioski je kažnjen žutim kartonom.

49′ Mogla je ovo da bude golčina Makedonaca

Natrčao je Nikolov na loptu, uhvatio volej, ali pokušaj nije bio dovoljno dobar pa je odbrana Austrije uspela da interveniše, te je ostalo 1:1.

46′ Dragović zamenjen

Nakon duela sa Aleksandrom Trajkovskim u 42. minutu, Dragović je ostao da leži na travi. Završio je prvo poluvreme, ali je od 46. minuta umesto njega na terenu se našao Filip Linhart.

Naznaka ko će biti šampion Evrope?

Od Evropskog prvenstva 2012. godine, Hrvatska je gubila utakmice protiv ekipa koje su na kraju osvajale trofeje. Tako je 2012. Španija bila bolja 1:0, četiri godine kasnije Portugal je savladao Hrvate takođe sa 1:0, a Francuska je u finalu Svetskog prvenstva 2018. u Rusiji bila ubedljiva sa 4:2.

45′ Kraj prvog poluvremena

Nakon gola Pandeva videli smo samo dve koliko-toliko opasne situacije, i to obe u 37. minutu, kada je Ristovski promašio gol nakon slobodnog udarca koji je izveo Dragović, dok je u narednom napadu Austrije Baumgartner takođe bio neprecizan, te nije bilo opasnosti po Dimitrijevskog.

35′ Nema većih uzbuđenja

Austrijance je gol Pandeva presekao, pa nisu uspeli da priprete, dok je Severna Makedonija čekala svoju šansu iz kontranapada.

Gol Gorana Pandeva

28′ Pandev ispisao istoriju makedonskog fudbala

Kakva zbrka u kaznenom prostoru Austrije! Centaršut Alioskog dvojica igrača Austrije nisu uspeli da izbace iz kaznenog prostora, tačnije Hintereger je napucao Sabicera, nakon odbitka ona se vratila ka Trajkovskom. Činilo se da će Bakman ipak uspeti da dođe do nje pre fudbalera Severne Makedonije, ali mu je ispala dok je pokušavao da je pokupi, pa Pandevu nije bilo teško da zatrese praznu mrežu.

Gol Austrije za 1:0

26′ Šansa za Makedoniju, bez promene rezultata

Lajmer je faulirao Pandeva u visini kaznenog prostora, Alioski je centrirao, moglo je da bude opasno ali igrači u belim dresovima nisu uspeli da se snađu i loptu proslede u gol.

22′ Austrija mogla do drugog gola

Novi centaršut Sabicera, Kalajdžić je bio u odličnoj poziciji, ali je veoma loše zahvatio loptu, pa je golman Makedonije uspeo da spreči da ona završi u mreži.

18′ Austrija vodi 1:0 akrobatskim golom Lajnera

Oštar centaršut Sabicera, lopta je stigla do Lajnera koji je u skoku uhvatio poluvolej i pogodio suprotan ugao gola Dimitrijevskog, pa od 18. minuta Austrijanci imaju pogodak prednosti.

14′ Švedski sudija pušta oštriju igru

Andreas Ekberg ne secka igru, trudi se da maksimalno ispoštuje dešavanja na terenu i da utiče što manje, pa je viđeno nekoliko malo žustrijih duela koji nisu okarakterisani ni kao prekršaji.

9′ Austrija bolja na početku

Nema većih šansi na početku meča, ali su Austrijanci ostavili nešto bolji utisak, pa su dosad uputili jedini udarac ka mreži rivala, ali je šut Baumgartnera Dimitrijevski odbranio.

1′ Obe ekipe jure istorijski podvig

Austrija će pokušati da po prvi put u istoriji dođe do pobede na otvaranju Evropskog prvenstva, dok su Makedonci već ispisali novu stranicu istorije, pošto po prvi put igraju na smotri najboljih selekcija „starog kontinenta“, pa bi pobeda bila samo veliki iskorak.

Dobro došli na prenos meča prvog kola C grupe Evropskog prvenstva između Austrije i Severne Makedonije na portalu Nova.rs!