Završen je sedmi dan Evropskog prvenstva u fudbalu. Pobede su zabeležile selekcije Holandije, Belgije i Ukrajine.

Na portalu Nova.rs, čekaju Vas snimci golova i najboljih momenata, a program su otvorili Ukrajinci pobedom protiv Severne Makedonije sa 2:1 (2:0).

U drugom meču dana bilo je izuzetno emotivno, a na kraju je Belgija slavila protiv Danske posle preokreta sa 2:1. Meč je bio u znaku Kristijana Eriksena, koji se i dalje nalazi u bolnici, a na različite načine mu je iskazana podrška.

Belgija je tom pobedom obezbedila mesto u narednoj rundi.

Sa druge strane, Dancima će protiv Rusije biti neophodna pobeda kako bi zadržala makar teoretske šanse da se domogne jednog od četiri mesta namenjena najboljim trećeplasiranim ekipama turnira.

Holanđani su nakon niza promašaja postigli dva pogotka i savladali Austriju sa 2:0, čime su došli do druge pobede i mesta među 16 najboljih, i tako se pridružili Belgiji i Italiji.

Taj meč su formalni gosti igrali bez Marka Arnautovića, koji je suspendovan zbog vređanja igrača Severne Makedonije.

Holandija – Austrija 2:0 (Depaj 11, Damfris 67)

Stadion: Krojf arena. Gledalaca: do 12.000 Sudija: Orel Grinfild (Izrael).

Holandija: Stekelenburg, Damfris, De Vrij, De Liht, Blind (od 64. Ake), Van Anholt (od 65. Vijndal), De Run (od 74. Gravenberk), Vajnaldum, F. De Jong, Veghorst (od 64. Malen), Depaj (od 82. L. De Jong).

Austrija: Bahman, Lajner, Dragović (od 84. Linhart), Hintereger, Ulmer, Baumgartner (od 70. Lazaro), Šlager (od 84. Onisivo), Lajmer (od 61. Grilitiš), Alaba, Sabicer, Gregorič (od 62. Kalajdžić).

90+4′ Kraj meča!

Holanđani nakon dva odigrana kola imaju šest bodova, dok Austrija i Ukrajina imaju po tri u grupi C.

87′ Potpuno je pao ritam igre

Holandija kontroliše sva dešavanja na terenu i ne dozvoljava Austriji da zapreti.

Fudbalska reprezentaija Holandije, Austrije Aleksandar Dragović

82′ Kakva „bomba“ Alabe

Pokušao je levi bek Austrije iz punog trka sa više od 20 metara, ali je ta lopta prozujala je pored same stative. Usporeni snimak je pokazao da je lopta možda čak i zakačila samu stativu. Bio je ovo najbolji pokušaj Austrije na susretu!

Alaba, Fudbalska reprezentacija Srbije

75′ Austrija ima loptu, ali ne stvara šanse

Kako se samo promenila situacija na terenu od ulaska Kalajdžića. Holanđani su odlučili da obore tempo, a Austrijanci ne uspevaju da pronađu put do mreže Stekelenburga. Uglavnom su to dodavanja na 30 metara, pa nema izgledne prilike.

Fudbalska reprezentacija Holandije

67′ Gol, gol, gol!

Nije uspela Holandija da postigne pogodak iz postavljenog napada, nije uspela posle prekida, ali jeste nakon brzog kontranapada. U samo tri poteza su Holanđani pokrili čitav teren, istrčao je Malen više od 30 metara, izbegao ofsajd zamku, a onda kao na tacni poslužio Damfrisa.

62′ Ušao je u igru Kalajdžić

Najviši igrač prvenstva ušao je u igru, a Austrija pokušava da izjednači svim snagama.

60′ Šansa za šansom za Holandiju!

Šta se ovo dešava?! Holandiju neće, pa neće… Ovog puta je došlo do gužve u kaznenom prostoru, a najpre Veghorst, kasnije i De Liht nisu bili precizni.

46′ Nastavlja se meč!

Na poluvremenu nije bilo promena,  a Austrijanci su već od prvog minuta pokušali da zaprete Holanđanima.

Fudbalska reprezentacija Holandije, Austrije

Prvo poluvreme: Holandija – Austrija 1:0 (Depaj 11)

41′ Promašaj Vajnalduma

Holanđani su nastavili da opsedaju gol Austrije, a i Vajnaldum će imati za čim da žali. Njegov udarac su izblokirali defanzivci Austrije u poslednjem momentu.

40′ Jao! Kakav blam Depaja!

Depaj je još jednom pokazao da se u igri Holandije sve vrti oko njega. Ipak, kada on nije rešavao napade, nisu to uspevali da urade ni njegovi saigrači.

Dugo će se pamtiti promašaj Depaja koji je uspeo da promaši čitav gol na samo nekoliko metara od gol linije. Ovo bi mogao da bude i promašaj turnira.

35′ Velika šansa za Austriju

Konačno se razigrala i Austrija. Dugo se čekalo da zaigra kako treba, a onda je Hintereger ušao u priliku. Ipak, ni on nije uspeo da pogodi.

22′ Dragović trpi udarce, De Run agresivan

Dragović je dobio ozbiljniji udarac u prvom kolu zbog kog i dalje nosi flaster kojim pokriva posekotinu.

De Run ni najmanje ne štedi rivale, pa je nakon faula nad Gregoričem dobio žuti karton. U ovim momentima se Depaj pitao za sva dešavanja na terenu, pa je malo nedostajalo da postigne novi pogodak. Ipak, njegov pokušaj je završio malo pored stative golmana Bahmana.

Znalo se da bi duel ove dve selekcije mogao da donese veliki broj golova. Uostalom na poslednjih sedam mečeva postignuto je 30 golova, tačnije 4,3 po susretu!

11′ Pogađa Depaj sa bele tačke

Namestio je loptu novi igrač Barselone lopte i mirno poslao pogodio, iako je Bahman pogodio stranu. Holandija je povela sa 1:0, a selektor Frank de Bur je to proslavio stisnutih pesnica.

Trenutak kada je Alaba nagazio Denzela Damfrisa i tako napravio penal.

8′ Šta se ovde desilo?

Glavni sudija je dugo gledao snimak faula Davida Alabe jer u VAR sobi nije došao jedinstven stav da li je ili nije bio faul. Na kraju je pokazan i žutim karton novom igraču Real Madrida.

VAR tehnologija, snimak, Fudbalska reprezentacija Holandije, Austrije

1′ Počeo je meč

Sa tribina dolazi velika buka, a na Amsterdam areni je mnogo navijača u narandžastim dresovima.

Poznati su sastavi i za poslednji meč ovog četvrtka.

Holandija će na teren u sastavu: Stekelenburg, Damfris, De Vrij, De Liht, Blind, Van Anholt, De Run, Vajnaldum, De Jong, Veghorst, Depaj.

Austrija će igrati ovog puta bez suspendovanog Arnautovića, koji je i prošli meč ušao nakon izmene u drugom delu.

Austrijanci su se odlučili za sledeći tim: Bahman, Lajner, Dragović, Hintereger, Ulmer, Baumgartner, Šlager, Lajmer, Alaba, Sabicer, Gergorič.

Drugo poluvreme : Danska – Belgija 1:2 (Polsen 2 – T. Azar 55, De Brujne 70)

Stadion: Parken, Kopenhagen. Gledalaca: do 11.250. Sudija: Bjorn Kujpers (Holandija).

Danska: Šmajhel, Kristijanse, Kjer, Vestergard, Maele, Vas, Hojbjerg, Dilejni, Polsen, Brajtvajt, Damsgard.

Belgija: Kurtoa, Aldervireld, Denajer, Vertongen, Menije, Tilemans, Dendonker, Azar, Mertens, Karasko, Lukaku.

90+4′ Prvi žuti karton Belgijanaca

Torgan Azar je udario jednog igrača Danske nehotice u stomak, pa je sudija Kujpers pokazao na slobodni udarac. Prilikom prekida je na skok išao i Šmajhel, pa je golman ostao nebranjen. Ipak, Belgijanci nakon kontranapada nisu uspeli da iskoriste ovu situaciju.

90′ Još jedna šansa za Dansku

Pokušao je Jensen, bio je to dobar udarac, ali je završio pored gola golmana Kurtoee.

87′ Au, kako je malo falilo Brajtvajtu

Još jednom je Brajtvajt pokazao zbog čega je najraspoloženiji igrač Danske. Uhvatio je jedan centaršut i pored visokog luka, a njegov udarac glavom završio je u okviru gola. Pogodio je prečku, a golman Tibo Kurtoa samo je pogledom mogao da isprati ovaj pokušaj.

84′ Nova prilika za Brajtvajta

U ovim momentima je delovalo da samo Brajtvajt može da postigne pogodak. Ipak, njegov udarac bio je neprecizan, a nakon toga je Belgija odlučila da čuva loptu. Uglavnom su kombinovali defanzivci, a nije bilo napada ka golu rivala.

Fudbalska reprezentacija Belgije, Roberto Martinez

76′ Prilike na obe strane

Pokušao je De Brujne na jednog strani, a već minut kasnije je Brajtvajt sjajno prošao kroz odbranu Belgije. Nanizao je nekoliko igrača, silovito šutirao, ali je njegov udarac izblokiran. Nakon kornera nije bilo opasnosti po golmana Kurtouu. Navijači su najtiši od početka susreta, danski simpatizeri kao da više ne veruju u pobedu reprezentacije.

70′ Šou Kevina de Brujnea!

Ofanzivni vezista je pokazao da je jedino on nedostajao Belgiji u prvom poluvremenu. Nanizali su Belgijanci nekoliko sjajnih dodavanja, a Eden Azar je ostavio loptu De Brujneu koji je iz sve snage raspalio sa ivice kaznenog prostora. Nije imao Šmajhel nikakvu šansu.

69′ Kujpers pokazuje žuti karton Dansgordu zbog simuliranja.

Talentovani napadač je pokušao da iznudi jedanaesterac, ali je holandski sudija bio dobro postavljen, te je odmahnuo rukom. Zatim je prišao do mladog napadača i pokazao mu žuti karton zbog ovog poteza.

Vitsel i Dilejni igraju na istoj poziciji, a za mesto u startnih 11 se bore u Borusiji iz Dortmunda.

59′ Dve izmene Belgije

Aksel Vitsel i Eden Azar zamenili su Leandera Dendonkera i Janika Karaska.

Belgija je nastavila sjajan niz, pa je postigla barem pogodak na 32. uzastopnom susretu. Zanimljivo, Danska je debitovala na EP pre 57 godina na „Kamp Nou“ protiv SSSR i poražena je sa 3:0.

55′ Gol Belgije!

Sve što nije valjalo sa Belgijom promenilo se sa tri reči – Kevin de Brujne. Pogrešili su Danci, došao je do lopte Lukaku, a onda dodao do De Brujnea. Ofanzivni vezista je napravio jednu fintu, dva igrača su proklizala, a onda samo mirno dodao na drugu stativu do Torgana Azara koji je lako postigao pogodak.

46′ Martinez odlučio da napravi izmenu na poluvremenu

Umesto Drisa Mertensa, koji je odigrao 100. meč u dresu Belgije, na teren je ušao Kevin de Brujne, koji je prvi meč propustio zbog povrede.

Prvo poluvreme: Danska – Belgija 1:0 (Polsen 2)

41′ Lukaku pokušava, Belgiji ne ide

Simon Kjer je napravio faul nad Lukakuom. Njih dvojica su u istom napadu vodili dva jaka duela, a kapitenu Danske nije ostalo ništa nego da obori napadača Belgije.

Slobodan udarac izveo je Karasko, ali je to učinio veoma slabo, te niko nije bio ni blizu te lopte.

32′ Konačno Belgija kakvu znamo

Lukaku i saigrači su konačno zaličili na selekciju koja ima samo jedan poraz u poslednja 24 susreta. Izveo je Karasko dva kornera, ali je Šmajhel oba puta otklonio opasnost.

27′ Gorući problem Belgije

Roberto Martinez, selektor Belgije, imaće šta da kaže defanzivcima. Ne samo zbog slabijih reakcija u odbrani, već zbog načina na koji su gradili napade. Naime, u prvih 27 minuta je Danska čak pet puta presekla lopta u trećini koja pripada golmanu Tibu Kurtoi.

20′ Danska ne zna sa Belgijom

Danci su izgubili samo tri puta u poslednjih 29 susreta, a čak dva puta su poraženi upravo od Belgije. Kada se Danska brani igra u formaciji 5-2-3. Čitav stadion se zabavlja skandiranjem „Ko ne skače voli Belgiju“.

10′ Prekinut meč u čast Kristijana Eriksena

Zaustavili su Belgijanci napad kako bi svi složno aplaudirali Eriksenu. Čitav stadion se priključio ovom gestu.

7′ Vrhunski meč

Danci su izuzetno ofanzivni na početku susreta,  a Kurtoa je već nekoliko puta morao da interveniše. Belgijanci nikako da pokažu zbog čega su bili treći tim Mundijala 2018. godine.

2′ Gol u čast Eriksena

Jusuf Polsen je iskoristio grešku Belgijanaca, dobio je loptu na vrhu kaznenog prostora, a onda sjajno šutirao u dalji ugao Kurtoe koji nije uspeo da odbrani gol.

Pre početka meča su fudbaleri Belgije kleknuli u čast Eriksena, a to su igrači Danske ispratili aplauzom.

Pre početka meča su se na terenu bili ogromni dresovi Belgije, dok je dres Belgije bio sa brojem 10 Kristijana Eriksena.

Ovo je prvi meč koji će Danci odigrati u potpunosti bez Eriksena, koji je doživeo srčani zastoj u prvom kolu EP protiv Finske (0:1).

Poznati su sastavi za meč Danske i Belgije.

Dansku će predstavljati Šmajhel, Kristijanse, Kjer, Vestergard, Maele, Vas, Hojbjerg, Dilejni, Polsen, Brajtvajt, Damsgard.

Belgija će igrati u formaciji 4-3-3: Kurtoa, Aldervireld, Denajer, Vertongen, Menije, Tilemans, Dendonker, Azar, Mertens, Karasko, Lukaku.

Drugo poluvreme: Ukrajina – Severna Makedonija 2:1 (Jarmolenko 29, Jaremčuk 34 – Alioski 57)

Stadion: „Arena Nationala“, Bukurešt. Gledalaca: do 13.000. Sudija: Fernando Andres Rapalini (Argentina).

Ukrajina: Bušan, Karavajev, Zabarnji, Matvijenko, Mikolenko, Stepanenko, Jarmolenko, Šaparenko, Zinčenko, Malinovski, Jaremčuk.

Severna Makedonija: Dimitrijevski, Velkovski, Musliu, Ristovski, Ademi, Spirovski, Alioski, Nikolov, Bardi, Elmas, Pandev.

94′ Nova „bomba“ Trajkovskog

Još jedan pokušaj Trajkovskog je prohujao pored gola. Nakon njegovog pokušaja iz daljine je šutirao još jednom, ali nije bio precizan.

83′ Ukrajina je dobila penal, Dimitrijevski odbranio

Sudija Rapalini je gledao VAR snimak nekoliko minuta pre nego što je odlučio da pokaže na belu tačku. Dodelio je žuti karton Avramovskom zbog igranja rukom u živom zidu, ali je golman Dimitrijevski odbranio penal Malinovskom.

78′ Sporadični pokušaji na obe strane.

Umesto Enisa Bardija na teren je ušao Danijel Avramovski, dok je Mikolu Šaparenka zamenio Serhij Sidorčuk.

69′ Kako igra Severna Makedonija!

Makedonci napadaju bez prekida. Trajkovski je još jednom šutirao, a nakon „žabice“ je golman Bušan jedva uspeo da odbrani. Malo je nedostajalo da još jednom Makedonci matiraju rivale, ali je lopta ka Elmasu bila neprecizna, pa nije uspeo da uđe u šansu.

Nakon toga je selektor Ševčenko odlučio da napravi dve izmene. Umesto Romana Jaremčuka ušao je Artem Besedin, dok je Andrija Jarmolenka zamenio Viktor Cigankov.

65′ Zakuvalo se na terenu

Pokušao je sa daljine Malinovski, a Jaremčuk je odgurnuo Dimitrijevskog dok je on hvatao loptu. Golman Makedonije se iznervirao imao je šta da mu poruči, a napadač Ukrajine ga je gurnuo na zemlju.

57′ Potpuna ludnica

Najpre je Aleksandar Trajkovski pogodio prečku, a onda je argentinski sudija pokazao na belu tačku zbog prekrašaja nad Pandevim. Loptu je na belu tačku stavio Alioski, šutirao, a Bušan je za kratko odbranio.

Odbio je loptu do Alioskog koji je uspeo da ga matira u padu za 2:1. Bilo je tu guranja pre samo izvođenja penala, a Pandev je čak tražio žute kartone za Ukrajince.

51′ Zabarnji pokušava glavom

Stole Dimitrijevski je uhvatio živu loptu nakon pokušaja glavom Ukrajinca. Rivali su se trgli nakon nekoliko minuta naleta Makedonaca.

47′ Silovit pokušaj Ademija

Odigrao je Ademi dupli pas sa Goranom Pandevom, a onda nakon jedne finte šutirao u bliži ugao gola Bušana. Ipak, ukrajinski čuvar mreže je uspeo da napravi paradu i odbrani taj udarac.

46′ Izmene u Severnoj Makedoniji

Igor Angelovski, selektor Severne Makedonije, odlučio je da napravi dve izmene na poluvremenu. Umesto Bobana Nikolova ušao je Aleksandar Trajkovski,  a umesto Stefana Spirovskog ušao je Darko Čurlinov.

Prvo poluvreme: Ukrajina – Severna Makedonija 2:0 (Jarmolenko 29, Jaremčuk 34)

39′ Poništen gol Pandeva!

Kakva šteta protrčao je Pandev kroz sredinu, dobio odličnu loptu, zalomio golmana Bušana, a onda samo „bocnuo“ loptu. Ipak, linijski sudija je na kraju poništio pogodak zbog ofsajda. Velika šteta jer je ovo bila jedna od najlepših akcija na prvenstvu.

34′ Novi gol Ukrajinaca

Jaremčuk je nakon brze polukontre pogodio za 2:0 nakon asistencije Jarmolenka. Sjajno se kretao Jaremčuk izbegao ofsajd zamku, a onda rutinski matirao golmana Dimitrijevskog.

29′ Gol za Ukrajinu

Andrej Jarmolenko postigao je 42. gol u dresu reprezentacije, a Ševčenko je to burno slavio sa saradnicima, pa je u jednom momentu i skakao. Posle kornera se Jamolenko najbolje snašao u kaznenom prostoru i doveo Ukrajinu u prednost (1:0).

Nakon što je Elmasu suđen faul, gotovo čitava reprezentacija Makedonije je imala šta da zaveri glavnom arbitru Rapaliniju. Navijači su istovremeno nastavili sa sve glasnijim zvižducima.

22′ Makedonski navijači zvižde Ukrajincima

Izabranici Andreja Ševčenka su kontrolisali sva dešavanja na terenu nekoliko minuta, a sa tribina se čula salva zvižduka. Pokušali su navijači Severne Makedonije tako da navedu rivala da pogreši.

15′ Dve šanse za Makedonce

Pokušao je Pandev iz daljine, a lopta se odbila do Nikolova koji se nalazio na vrhu kaznenog prostora. Ipak, njegov šut je bio izuzetno neprecizan, pa Ukrajinci nisu brinuli previše. Već u sledećem napadu je Elmas pokušao da iznenadi Bušana šutem u bliži ugao, ali je promašio loptu desnog nogom, pa se ona samo odbila od njegove leve.

9′ Golman Severne Makedonije na iskušenjima

Stole Dimitrijevski se nalazi na ozbiljnim iskušenjima. Malinovski je pokušao da ga iznenadi, ali je golman Severne Makedonije krajnjim naporom uspeo da odbrani gol. Taj pokušaj pogledajte ovde.

Nakon kornera je Jarmolenko, kapiten Ukrajine, bio neprecizan, što i ne čudi je je šutirao u padu tokom duela sa Ristovskim.

Fudbalska reprezentacija Severne Makedonije, Ukrajine

3′ Pokušaj Makedonaca i žestok faul Ukrajine

Malo je nedostajalo da Severna Makedonija ozbiljno zapreti Ukrajini, ipak, lopta je malo pobegla Elmasu, pa je golman Bušan pokupio. Malinovski je u jednom momentu šutnuo u glavu Ristovskog, ipak igrač Severne Makedonije nastavio je meč.

1′ Počeo je meč u Bukureštu

Tribine stadiona „Arena Nationala“ nisu popunjene do poslednjeg sedišta, ali je podrška dvema selekcija i te kako bučna. Navijači se zabavljaju na početku susreta, a igrači uglavom kombinuju u poslednjoj liniji.

Određeni su i sastavi za prvi meč, za Ukrajinu igraju Bušan, Karavajev, Zabarnji, Matvijenko, Mikolenko, Stepanenko, Jarmolenko, Šaparenko, Zinčenko, Malinovski, Jaremčuk.

Severnu Makedoniju predstavljaju Dimitrijevski, Velkovski, Musliu, Ristovski, Ademi, Spirovski, Alioski, Nikolov, Bardi, Elmas i Pandev.

14.50 – Tri sjajna gesta za Eriksena, Belgija će prekinuti meč

Romelu Lukaku najavio je da će prekinuti meč, kako bi poslao poruku Kristijanu Eriksenu.

14.45 – Hit odgovor Ronaldu

Selektor Rusije, Stanislav Čerčesov, odgovorio je Kristijanu Ronaldu na svoj način.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)