Dekan i prodekani Prirodno matematičkog fakulteta u Nišu podneli su ostavke iz, kako je navedeno, ličnih razloga. Kako su tokom dana preneli brojni lokalni mediji, kolektivno povlačenje uprave fakulteta usledilo je posle odluke niškog PMF-a, bez ijednog glasa protiv, ali uz tri uzdržana, da se ne podrži realizacija projekta Jadar zbog štetnosti za prirodnu sredinu. Za to vreme u Beogradu građani su predavali žalbe na najnoviji dokument kojim država korak po korak uvodi Rio Tintu u finalizaciju projekta. Može li administrativna masovnost nešto da uspori ili će se sve na kraju rešavati na terenu, Ana Zulbehari, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Pisarnice ministarstva životne sredine imale su pune ruke posla, jer je pred istek roka od 15 dana stiglo nekoliko hiljada žalbi građana protiv rešenja o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja rudarskog dela projekta Jadar.

„Zato što je ovo rešenje doneto na zahtev ozloglašene kompanije rio tinto. zato kreni-promeni danas predaje preko 4.600 žalbi koje smo u samo 24 sakupili kako bi podneli protiv ovog nezakonitog rešenja, rekla je Marina Pavlić iz Kreni – Promeni.

Veruju u Kreni – promeni da će kao što su rani je blokadama, sada žalbama stopirati projekat rio tinta, jer ministarstvo na svaku mora da odgovori u roku od 60 dana. Istome se nadaju i aktivisti organizacije Marš sa Drine, koji je takođe danima unazad pozivao građane da se uključe.

„Posle toga ako ne rade svoj posao i opet izlazimo na ulice i radiklizujemo celu stvar. ali po zakonu proces treba da bude da odgovore svakom građaninu, da se uzmu u obzir svaka žalba, a ako se to desi, ovaj proces se neće nastaviti i studija uticaja se neće dozvoliti“, kaže Bojana Novaković iz Marš sa Drine.

Razloga za žalbe, je kažu, mnogo – od toga da rešenjem nije uzet u obzir uticaj celog projekta na životnu sredinu, preko povrede prava javnosti da učestvuje u tom postupku do toga da uz zahtev za studiju nije dostavljen idjeni projekat.

„Svi građani koji su učestvovali u blokadama 2021. znaju da smo mi tim blokadama uspeli da se povuče prostorni plan za područje Jadara. u okviru tog prostornog plana postojao je i urabnistički plan, i rio tinto je morao min za zaštitu ž.s. da preda i izvod iz tog urbaustičkog plana, kao bi iovo rešenej bilo usvojeno. oni to nisu uradili, jer uranistički plan nije postojao u trenutku kada je rešenje doneto. I time je ministarstvo direktno prekrđilo zakon“, kaže Pavlić.

Prvo je rasparčavan projekat, i i dan danas ne znamo šta je kumulativni impakt, ne znamo koliki će projekat biti, ne smao da rudnik treba da se uzme u obzir, nego i svi salji planovi pored rudnika, postrojenje za preradu i jalovišta“, smatra Novaković.

Na Novi Beograd iz Loznice je stigao je pčelar Vladan Jakovljević, koji posle 15 minuta tišine ispred ministarstva – predao žalbe zajedno sa predstavnicima proglasa. Kako kaže – Rio Tinto je aktivan kako papirološki, tako i na terenu.

„Njihovi džipovi krstare dolinom jadra, dronovi lete iznad naših kuća, dolaze delagaciji raznih, ne znam ni ko su ti ljudi, preneki dan ih je bilo 20ak, jendostavno su se pojavili i sa uzvišenja posmatrali dolinu Jadra“, kaže Vladan Jakovljević iz „Ne damo Jadar“

„Ovo je pitanje elementarne ljudskosti i pristrojnosti, da mi moramo da zajedno uradimo da ovu zemlju promenimo, i u tom smislu je to pozio da nam se drugi prilkjuč, koliko čujem pisarnica Ministarstva za zaštitu životne sredine ima puno posla“, rekla je +
Ivanka Popopvić, profesorka TMF-a i članica Proglasa.

„Smatramo da je potrebno da se i u pravnom procesu pokaže da je većina građana protiv rudnika litijuma u Jadru, a sa druge strane ovo je test opterećenja za institucije sistema, ukoliko budu radili po zakonu ova procesura će trajati dugo“, kaže Gojko Božović, pisac i član Proglasa.

Da će se to desiiti sumnja Jakovljević, koji veruje da se borba protiv iskopavanja litijuma u Jadru ne rešava u Beogradu.

„Kad vidim kako su ispoštovali volju građana kroz incijativu koja se zgubila, tako će i ovo, oni su rešili da idu putem projekta jadra, a mi smo rešili da ih zaustavimo, pa se verovatno tamo u dolini jadra mora ta odlučujuća bitka i desiiti. Mi ćemo životima braiti naše kuće, naše porodice“, kaže Jakovljević

Cene aktivizma neki već plaćaju. U danu kada su podnosili žalbe na jedno rešenje , na adrese poljoprivrednika u Nedeljicama, Predraga Veljkovića i Zlatka Kokakanovića stiglo je drugo, iz ministarstva poljoprivrede – o prelasku njihovih gazdinastava u pasivan status – što znači da gube subvencije za poljoprivredu, mehanizavciju, osiguranje… A navedeni razlozi su, prvom da je na jednoj parceli zatečena neobrađena zemlja, drugom da nije obezbedio objekte za skladištenje stajskog đubriva.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Rudnik litijuma u dolini Jadra opet prolazi ispod radara: Rok za podnošenje žalbi građana ističe sutra

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare