Foto:NOVA S

Danima govorimo o seksualnom zlostavljanju, žrtve nasilja dobijaju sve veću podršku, a da li je pravo vreme da država uradi nešto po pitanju prevencije? Seksualno obrazovanje u školama najavljivano je još 2016. ali do danas je seks u školi ostao tabu.

Ovako izgleda jedan čas seksualnog obrazovanja u Norveškoj. U našim školama seks se gotovo i ne spominje, a Srbija je već godinama pri vrhu liste evropskih zemalja po broju maloletničkih trudnoća i abortusa, a prema zvaničnoj statistici seksualno nasilje svakoga dana doživi bar jedno dete.

„Pisali smo udžbenike, šta nismo radili, prihvaćeni su da bi se onda neko usprotivio zbog toga što je na jednoj od tih sličica jedna devojčica zagrlila drugu, znači vi promovišete homoseksualnost i cela stvar je pala u vodu“, kaže psihoterapeut Vesna Brzev Ćurčić.

Utisak Nedelje 24.01.2021.
Vesna Brzev Ćurčić Foto: Ivan Dinić/Nova S

Ne samo što seksulanom vaspitanju ne učimo decu, u Srbiji se ni oni koji bi trebalo da razgovaraju sa žrtvama za to ne školuju.

„Niti na studijama psihologije postoji nijedan čas koji je posvećen tome šta je zlostavljanje, niti na specijalizaciji jedan čas posvećen tome, kako mislite da se mi probudimo, kad ćemo da dreknemo. Ovo je bio trenutak“, dodaje Brzev Ćurčić.

Da li je ovo trenutak za ovakvu vrstu prevencije pitali smo premijerku Anu Brnabić, na konferenciji ma kojoj se govorilo o osnaživanju položaja žena u Srbiji.

„Meni to deluje kao jako dobra ideja, ali mislim da treba da pitamo ljude koji su stručni, koji mogu to u potpunosti da sagledaju i da onda predloge tih ljudi razmotrimo na Vladi Srbije“, premijerka Ana Brnabić.

Premijerka je najavila izradu Strategije za prevenciju i sprečavanje nasilja prema ženama, ali kako će ona da izgleda to još uvek ne znamo. U međuvremenu, inicijativa „Ne znači ne“ pokrenula je peticiju da se seksualno vaspitanje uvede u nastavni program.

„Z,ašto da ne da se uvede u predškolskom obrazovanju, samo treba biti primereno uzrastu. To bi praktično omogućilo deci da ne dođu u situaciju da dožive nasilje i ako ga nedaj bože dožive, da znaju kome da se obrate i kako da se reaguje“, kaže Biljana Pavlović iz inicijative „Ne znači ne“.

Biljana Pavlović Foto:NOVA S

Zbog nedostatka adekvatnog obazovanja, mladi se o seksu informišu najčešće preko interneta. A dok je u Srbiji seks tabu u svetu je sve popularnija Netfliksova serija „Seksualno obazovanje“ koja na duhovit način seksualnost približila tinejdžerima.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinarke Nataše Jovanović možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar