Tragedije u osnovnoj školi Vladislav Ribnikar i u Mladenovcu sve su nas duboko uzdrmale, zabrinule i uplašile. Mnogi od nas ne znaju kako da se nose sa tim emocijama i razgovaraju sa decom, kao i da se oslobode besa. O posledicama kolektivne traume i o tome kako da iz nje izađemo što manje oštećeni, u emisiji "Pokreni se" na TV Nova S govorila je psihološkinja Maja Ševar Vukašinović.

Na pitanje da li smo svi traumatizovani zbog dešavanja prethodnih dana, Ševar Vukašinović kaže da je teško i psiholozima, a onda i ljudima koji se inače ne suočavaju sa takvim događajima.

„Prvo, jako mi je teško da govorim o ovoj temi, a ako je nama psiholozima teško, ne mogu da zamislim kako je ljudima koji se inače ne bave takvim stvarima. Moramo da se trudimo da i iz medija i svih drugih kanala stižu umirujuće poruke koje daju nadu. Glasnije su sada one da smo svi preživeli traumu, to podrazumeva da se u prilično predvidljivom životu dešava događaj koji ruši ono što smo do tada mislili o svetu.

Foto: FoNet/Marko Dragoslavić

On nestaje, a to osećanje u nama izaziva prvo šok i nevericu. Ovo je kumulativna trauma koja traje jako dugo godina. Činjenica da smo ovako jako reagovali može značiti da više nemamo kapaciteta da reagujemo na ovakav šok. To mi je najveća briga – da smo prilično iscrpljeni bili i do ovog trenutka“, rekla je Ševar Vukašinović.

Dani za nama, smatra psihološkinja, pokazuju da smo svi mentalno iscrpljeni i da naša tela počinju da imaju zabrinjavajuće senzacije.

POGLEDAJTE JOŠ:

Kada je reč o deci, Ševar Vukašinović ističe da je več čula o određenim posledicama kod najmlađih.

„Čula sam da je došlo do vraćanja noćnog mokrenja, da su se vratili neki tikovi koji su već prevaziđeni. Najvažnije je da znamo kako se sa decom razgovara. Ako roditelji do sada nisu imali dobru komunikaciju sa detetom, naravno da neće moći da je postignu u ovom trenutku“, naglašava ona.

BONUS VIDEO Beograđani daju izjave o strašnoj tragediji u OŠ „Vladislav Ribnikar“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar