Kakve veze imaju krave, meso u našoj ishrani i klimatske promene? Mogu li i da li bi trebalo bogate zemlje da pređu na sintetičko goveđe meso kao što to predlaže Bil Gejts ili je zaista zdravije i za ljude i za planetu da postanemo vegetarijanci u emisiji "Među nama" govore profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu sa Odseka za stočarstvo Denis Kučević i nutricionistkinja Branka Mirković.
Upitan da li nam Bil Gejts govori o novom načinu proizvodnje hrane kako bi se prehranilo stanovništvo kojeg na svetu ima sve više i da li je to opravdano ili nam on reklamira nešto svoje, Denis Kučević je rekao da činjenice govore da Bil Gejts želi da plasira jednu novu alternativu proizvoda na svetsko tržište i bilo bi dobro kada bi ta želja i namera bila iskrena da nahrani deo stanovništva koje nema dostupno meso i koje je gladan.
On je rekao da se boji da ta namera nije baš potkovana nekim činjenicama da sa veštačkim mesom možemo nahraniti ostatak sveta.
„Sintetičko meso može da posluži kao opcija, kao alternativa, novi izbor, ponuda na tržištu, da rastereti deo trenutne proizvodnje, ali nikada i nikako da isključi postojeću proizvodnju mesa“, ukazao je Kučević.
Upitan da li je tačno da su krave veći zagađivači od autoindustrije, on je rekao da to nije tačno.
Ako krenemo od pretpostavke da je sintetičko meso moguće, da li nam je meso uopšte potrebno i da li za naš organizam štetno da jedemo meso, nutricionistkinja Branka Mirković kaže da nije i da je neophodno pogotovo crveno meso.
„Nema razvoja bez mesa“, istakla je ona, dodajući da ne pristaje ni na šta što je veštačko, jer ipak je reč o našem organizmu i u njega ne treba unositi ništa veštačko.
O čemu su još govorili Denis Kučević i Branka Mirković možete pogledati u video prilogu:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare