Foto: Print screen "Probudi se"

"Novi pristup iz Pariza", "Gradićemo tri linije metroa", "Tajna cena vakcina", "Sponik Vučiću", naslovi su dnevne štampe koje je u emisiji "Probudi se" komentarisao direktor i v. d. glavnog urednika medijske agencije Beta Radomir Diklić.

Dikić kaže kako Francuska ima ekonomski interes da učestvuje u gradnji metro, a i kao zemlja koja će sledeće godine biti predsedavajuća Evropske unije ima interes da uradi nešto značajno za to vreme.

„Uglavnom je Kosovo glavna tema našeg predsednika u susretima sa predstavnicima Evropske unije i SAD“, kaže on i dodaje:

„Možete sve klastere da zatvorite, ali ako ne rešimo problem Kosova nećemo ući u Evropsku uniju.“

Povezane vesti:

Objašnjava da otvaranje poglavlja po klasterima podrazumeva kontrolu sprovođenja propisa i nakon njihovog usvajanja.

„Morate domaći zadatak da uradite do kraja. Ne može to samo da se usvoji nego i primenjuje“, kaže Diklić i dodaje da u slučaju ne sprovođenja zakona do kraja moguće zamrzavanje tih klastera.

Prošle godine Srbija nije zatvorila ni jedno poglavlje ili klaster. Povodom toga direktor Bete kaže kako je prošla godina svakako bila specifična ali da se Srbija nije ni istakla po pitanju poštovanja ljudskih prava, medijskih sloboda, parlamentarizma…

Smatra da po pitanju statusa Kosova ne može ništa novo da se smisli.  Napominje da sve zemlje, uključujući i Francusku deklarativno o kažu da nemaju ništa protiv bilo kog rešenja oko kod se dogovore dve strane.

„Međutim, zna se da Francuska nema ništa protiv i razmene teritorija, a Nemačka ne. Međutim, Makron je juče rekao da će razgovarati i sa Nemačkom“, kaže Diklić.

Dodaje da se nešto promenilo i dolaskom Bajdena koji ponovo uključuje Evropu u rešavanje tog pitanja.

„Nije isključeno da će se promeniti i stav Nemačke, s obzirom da od jeseni dobija novog kancelara“, objašnjava.

Foto: TANJUG/ INSTAGRAM „BUDUCNOSTSRBIJEAV“

Na pitanje da li ulogu Nemačke  sada preuzima Francuska, odgovara da to može biti naša percepcija, ali sumnja kako bi te zemlje bilo šta radile bez međusobne konsultacije.

„Evropska unija je kompleksna ali ima svoja pravila“, napominje.

Srbija dobro postupila u slučaju nabavke vakcine

Kaže kako je u slučaju nabavke vakcina Srbija postupila u najboljem interesu svoga naroda – „tražila je vakcinu gde je ima“.

U tome je, smatra, Srbiji bilo olakšavajuća okolnost što nije član EU jer je mogla bez ograničenja da se obrati i Kini i Rusiji.

„Nama i SZO odaje priznanje da smo to dobro uradili. Kolko god neko bio kritičan prema stvarima koje radi ovaj režim, ovde treba reći da je Srbija u krajnje dramatičnim uslovima uspela da dobije vakcine. Ispalo je dobro“, smatra Diklić.

Makron zana da Vučiću male pažnje znače

Povezane vesti:

Kao bivši diplomata komentarisao je to što se srpski predsednik pohvalio time što ga je Makron odveo u vinski podrum Jelisejske palata, što, kako je Vučić rekao, malo ko u Evropi imao priliku da vidi.

„Francuska je veoma stara diplomatija i veoma dobro znaju šta treba da urade prema kom gostu. Ne verujem da su strani državnici išli po vinskim podrumima Jelisejske palate jer jednostavno dođu da urade posao, nemaju puno vremana“, objašnjava i dodaje:

„Nije imao puno vremena ni Makron sa predsednikom Vučićem, ali se zna da našem predsedniku te neke male pažnje mnogo znače. To ne košta ništa, odu do podruma i pokažu vina iz devetsto neke…“

Napominje da je Makronu zapravo najvažnije da obezbedi poslove za svoju ekonomiju.

Po pitanju vakcinacije hrvatske književnice Vedrane Rudan u Srbiji, kaže kako to predstavlja dobar marketiški potez jer je „propagadni efekat postignut“.

 

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar