Foto: NOVA S

Osamnaest godina od pucnjeva koji su promenili pravac Srbije u kojem je do tada išla, a neki bi rekli da je Srbija tada i stala. A dok Zoranu Đinđiću najhitrije počast odaju i oni koji su tada bili njegovi najveći politički protivnici, deo svake godišnjice je i priča o spomeniku ubijenom premijeru. Obećanje je dato, nije ispunjeno, pa je tako i punoletstvo zločina dočekano bez njega.

18. godina kasnije, Zorana Đinđića sećaju se svi. Počast mu čitavog dana odaju današnji predstavnici vlasti…..članovi njegove vlade i bliski saradnici……kao i predstavnici opozicije…. Ista slika ponavlja se već nekoliko godina. Ipak, današnja godišnjica, trebalo je da izgleda nešto drugačije. Barem je tako obećano.

„Spomenik premijeru Zoranu Đinđiću biće postavljen na beogradskom Studentskom trgu za dve godine, kada se završi preuređenje platoa. Samo postavljanje spomenika će sačekati da se završi uređenje platoa, jer bi bilo neumesno da se postavi a potom sklanja“, rekao je u martu 2019. godine zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.

Foto: NOVA S

Dve godine nakon ove izjave nema ni spomenika, ni radova. Zašto obećanje, nije ispunjeno, pitali smo Gorana Vesića, ali nam nije odgovoreno. Više sreće imali smo sa gradskim urbanistom.

„Spomenik Zoranu Đinđiću je gotovo završen. Trenutno se nalazi kod autora, Mrđana Bajića. Da bi se spomenik postavio neophodno je izgraditi pešačku zonu u Vasinoj ulici. Uređenju te zone prethode arheološki radovi koji bi uskoro trebali da otpočnu. Ukoliko se otkrije vredno arheološko nalazište u toj zoni, ono će postati i sastavni deo tog prostora“ kaže gradski  urganista Marko Stojčić.

Po svemu sudeći na spomenik će se sačekati. Do tada makar znamo kako izgleda. Prekinuta strela usmerena ka nebu, uz zvučne efekte, tačnije tonske Đinđićeve zapise.

Foto: NOVA S

„Pa da budem poštena, kako izgledaju neki spomenici koji su danas postavljeni, ja mislim da bih više volela da taj spomenik i da ne dobijemo“, rekla je Gordana Matković,  ministarka u vladi Zorana Đinđića.

Osim priče o tome kako će izgledati spomenik i da li i zašto kasni, mnogo je više priče o tome, ko će ga postaviti. O značaju spomenika vrlo često je govorio današnji predsednik Srbije, koji je pre dolaska na vlast, zastupao nešto drugačiji stav.

„Priča o tom spomeniku jeste u stvari priča o onima koji navodno žele da ga podignu, odnosno pokušaj da se preko te priče rehabilituju za ono što je rađeno devedesetih“, smatra Zoran Lutovac, DS.

Foto: NOVA S

Ne treba smetnuti s’ uma da neke prethodne vlasti, kao i njegova stranka, nisu iskoristile priliku i odužile se ubijenom premijeru. Današnji predsednik Demokratske stranke to vidi ovako….

„Smatram da je to trebalo biti urađeno, ali to što nije urađeno, ne znači da je to nečija zla namera…nego, ajde da kažemo, razmišljanje, otprilike bićemo mi još dovoljno dugo na vlasti da to uradimo. Možda je to razlog, ne bih ulazio u motive razloga“, objašnjava Lutovac.

Za razliku od Beograda, spomenik Zoranu Đinđiću postoji u Prokuplju i podignut je još 2007. godine.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Filipa Vidojevića možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar