Foto: NOVA S

Albancima na jugu Srbije suspenduju se adrese prebivališta, tvrdi predsednik opštine Preševo Šćiprim Arifi. Na njegovu izjavu nadovezala se i Viola fon Kramon, izvestilac za Kosovo u Evropskom parlamentu, komentarišući da je ovo ogroman problem, koji mora biti rešen. To je upalilo varnicu i kod direktora Kancelarije za Kosovu i Metohiju Petra Petkovića, koji tvrdi da se fon Kramon time direktno stavlja u službu velikoalbanskog nacionalizma. A šta je zapravo istina?

Da li država Srbija Albancima u opštinama Medveđa, Preševo i Bujanovac briše adrese prebivališta, ili je reč o drugačijem mehanizmu?

„Mi mislimo da je to politički motivisano, prvo zbog dijaloga Kosova i Srbije, drugo da se radi o selektivnoj masovnoj samo kod pripadnika Albanske manjine, i treće da time država hoće da smanjuje broj Albanaca koji žive u Srbiji“, rekao je Ragmi Mustafa, predsednik Nacionalnog saveta Albanaca.

Foto: NOVA S

Reč je zapravo o tzv. pasiviziciji prebivališta, koju poslednjih nekoliko godina sprovodi MUP Srbije. To je mehanizam kojim se utvrđuje da li neko zaista trajno boravi na adresi na kojoj je prijavljen.

Prema rečima Dušana Janjića, direktora Foruma za etničke odnose, kada se to radi, onda se dogodi da onaj ko je regularno odsutan, privremeno u inostranstvu, tamo nije dobio posao, nije dobio državljanstvo, nije se odjavio u Medveđi, nije se pojavljivao, jer to je osnov za pasivizaciju – nisu ga komšije videle, i on bude izbrisan i on ili njegovi naslednici budu sprečeni da imovinu nasleđuju, da idu na izbore….

Mustafa tvrdi da je sve to protivustavno i protivpravno, te da se ovakva praksa sprovodi već deceniju, kao i da je pasivizirano preko 1.700 lica, a među njima i neki koji su državljanstvo stekli samim rođenjem u Srbiji.

„Pasiziviacija boravišta nije gubljenje državljanstva. Ali svakako, da bi uzeo državljanstvo treba da imate prebivalište. U slučaju da nemate, onda gubiti i državljanstvo. Na ovaj način postaju ljudi pravno nevidljivi. Možete da imate pasoš, možete da imate ličnu kartu i sva dokumenta, i onda kada treba da uzmete nove zbog isteka roka, onda ne bi mogli“, kaže Mustafa.

I dok ima onih koji su žrtve pasivizacije iako zaista samo privremeno borave na drugoj adresi, tu su i oni koji fiktivno žive u opštinama Medveđa, Preševo i Bujanovac, odnosno – imaju nelegalno izdate pasoše, napominje Janjić.

Foto: NOVA S

„Pametnija akcija MUP je da se napravi inspekcija i kriminalistička kontrola, svih punktova koji imaju povećano izdavanje pasoša, ljudima koji žive na Kosovu, pa i Albancima“, navodi Janjić i dodaje „ako je proglašena borba protiv mafije, evo gospodine Vučiću izvolite, pretresite direktore policija, njihove račune i vidite ko izdaje pasoše u Medveđi“.

Ne treba zaboraviti da je čitava priča ponovo postala aktuelna u godini koja će, očigledno, proteći u iščekivanju izbora.

Creo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Marka Novičića možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar