Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Istraživačka mreža BIRN je 22. juna otkrila šokantne podatke da je broj umrlih od koronavirusa 2,5 puta veći od zvaničnih brojki, a da je broj zaraženih i do 3-4 puta od zvaničnih. Zašto je "Batutu" bilo potrebno 10 dana da se oglasi ovim povodom i zašto u demantiju "Batuta" - zapravo ništa nije demantovano?

Postoje tri opcije za ovo zakasnelo reagovanje Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut“.

Jedna je da su „Batut“ i njegovo rukovodstvo prespavali prethodnih 10 dana.

Druga je da im je naloženo da napokon reaguju na otkriće BIRN-a – da je broj umrlih i zaraženih koronavirusom mnogo veći od zvaničnih brojki.

A treća je da im niko ništa nije naložio, već da je neko nadležan u ovoj ustanovi pomno pratio jučerašnji intervju predsednika Vučića i njegove kritike da se slabo reagovalo na klevete i laži koje se nekontrolisano šire mrežama i, kako reče premijerka, “opskurnim portalima”.

Deset dana je trebalo da se „Batut“ javi i u saopštenju kaže upravo ono što se toliko dugo od njih očekivalo – da su to „klevete i laži“, samo drugačije upakovano:

„Institut zа јаvnо zdrаvljе Srbiје ‘Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut’ оsuđuје nаvоdе kојi sе pојаvljuјu u јаvnоsti i dоvоdе u pitаnjе vеrоdоstојnоst pоdаtаkа о brојu zаrаžеnih i prеminulih оsоbа оd pоslеdicа virusа COVID-19.

Оvim putеm dеmаntuјеmо infоrmаciје kоје sе sеnzаciоnаlistički plаsirајu u јаvnоsti о brојu inficirаnih i prеminulih pаciјеnаtа, јеr nisu tаčnе”, saopštili su iz “Batuta”.

U saopštenju ovog Instituta nema ni reči o svemu onome što je pisao BIRN, osim da je „veoma opasno kаdа pојеdinci kојi nisu mеdicinski stručnjаci dајu tumаčеnjа u pоglеdu klаsifikаciје COVID-19 pаciјеnаtа, nа оsnоvu nеtаčnih pоdаtаkа“.

„Batut“ ne demantuje postojanje te baze koja nije dostupna javnosti, a u koju je BIRN imao uvid; ne, „Batut“ samo kaže da je reč o „napadu“ koji je „pоkušај diskrеditоvаnjа Institutа Bаtut i svih drugih zdrаvstvеnih ustаnоvа“.

„Batut“ ne objašnjava zašto postoji poseban izveštaj o zaraženima „za Vladu“ i zašto se javnosti saopštavaju neki drugi podaci.

„Batut“ ne objašnjava ni čemu služi onaj deo te famozne baze podataka koju građani mogu da vide, s obzirom je poslednji unos o geografskoj raspodeli zaraženih objavljen 10. juna:
Kako građani da znaju koji su gradovi ugroženi, ako pogledaju ovu mapu, a izvor podataka je – upravo „Batut“?

Ne, „Batut“ se u već mnogo puta ponavljanom maniru hvali zvaničnim podacima, pa navode da je Srbija mnogo bolje prošla i od Švajcarske i od Austrije, i pritom u (današnjem) saopštenju navode ukupan broj umrlih u Srbiji od pre nekoliko dana (274).

Ujedno, navode i nešto na šta treba obratiti posebnu pažnju.

„Stаv držаvе Srbiје оd prvоg dаnа bоrbе prоtiv kоrоnаvirusа је јаsаn – trаnspаrеntnо i svаkоdnеvnо infоrmisаnjе јаvnоsti о svim rеlеvаntnim pоdаcimа о еpidеmiјi“, kažu u „Batutu“.

A maltene ništa nije bilo transparentno u informisanju javnosti o epidemiji: setimo se respiratora koje je predsednik nabavljao “na polucrno” i “baš vas briga kako”; setimo se da je na početku epidemije “centralizovan” sistem informisanja tako da niko od lekara nije smeo da zucne, već su sve informacije imale da dolaze sa vrha; setimo se da je premijerka obećala da će da podnese račun o tome šta se sve kupovalo tokom epidemije i za koje novce, evo, samo da se završi vanredno stanje, i da sram bude onog ko pomisli loše. Šta bi s tim?

Otkriće BIRN-a je bilo samo šlag na tortu gomile nejasnih, skrivenih i kontradiktornih podataka koje je država davala građanima, a i „Batut“ je imao značajnu ulogu o ovoj nakaradnoj „transparentnosti“ – novinari Nova.rs mogu da posvedoče da je lakše dobiti izjavu i informacije od članova Kriznog štaba susednih zemalja, nego od „Batuta“.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare