Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

S obzirom na česte promene pravila kretanja, i nedoumice oko toga kada se treba izolovati, kada samoizolovati, i šta da radite ako sumnjate na simptome, napravili smo pregled korak po korak koji će vam ovih dana služiti kao podsetnik.

Kretanje vikendom

Od danas važi novi režim trajanja policijskog časa vikendom. Od subote 4. aprila u 13 sati do ponedeljka u pet časova ujutru je zabranjeno kretanje.

Kretanje tokom radne nedelje

Zasad je i dalje na snazi odredba po kojoj je preko nedelje, kretanje dozvoljeno od pet ujutru do 17h. Zabranjeno je okupljanje više od dve osobe.

Kućni ljubimci

Pse ćete moći da prošetate od večeras u periodu od 23 časa do 1 ujutru, ali i u nedelju od 8 do 10 ujutru. Uslovi u oba termina su isti – šetnja mora da traje do 20 minuta, a građani sa svojim ljubimcima ne treba da idu dalje od 200 metara od mesta boravišta.

Stariji od 65

Prodavnice su za građane starije od 65 godina bile otvorene jutros (subota 4. april) od 4.00 do 7.00, a penzioneri su kuću mogli da napuste od 3.00 do 8.00.

Izolacija

Termin izolacije se primenjuje na bolesne osobe kako bi se sprečilo širenje bolesti. Podrazumeva smeštaj i boravak u posebnoj prostoriji u slučaju da osoba ima simptome Covid-19.

Pročitajte još:

Simptomi su: jeza, povišena telesna temperatura, kašalj, poteškoće s disanjem.,  uz ispunjene epidemiološke kriterijume. Ti kriterijumi su: boravak u zemljama koje su zahvaćene epidemijom ili bliski kontakt s osobom koja je verovatan ili potvrđen slučaj bolesti. Oni za koje zdravstveni radnik postave sumnju na infekciju virusom, hospitalizuju se uz primenu mera izolacije, dijagnostike i lečenja.

Samoizolacija

Samoizolacija ili kućni karantin važi za zdrave osobe bez simptoma bolesti koje su u poslednjih 14 dana bile u bliskom kontaktu s obolelim ljudima ili su u zemlju ušle od 14. marta. Obavezna kućna samoizolacija je povećana na 28 dana.

Šta ako sumnjam da imam simptome Covid-19

Ako imate simptome infekcije organa za disanje (povišena temperatura, kijavica, kašalj, curenje iz nosa, otežano disanje ili drugo), odmah stavite masku preko usta i nosa, pojačajte higijenu ruku (pranje toplom vodom i sapunom u trajanju od najmanje 20 sekundi), izbegavajte kontakte sa drugim osobama, koristite maramicu kad kijate ili kašljete, i uputite se u posebnu ambulantu najbližeg Doma zdravlja koja je opredeljena upravo za pacijente sa respiratornim infekcijama i temperaturom, piše na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.

Tu će vam pružiti dijagnostičke usluge – rentgenski pregled pluća, krvna slika, merenje temperature i zatim će vam dati mišljenje za dalje lečenje i/ili instrukcije za preduzimanje sledećih koraka u postavljanju konačne dijagnoze. Nije potrebno da prvo telefonom pozivate Domove zdravlja već treba što pre da odete do njih. Radno vreme ovih ambulanti je od 7 do 22h,  a ukoliko pomenute tegobe osetite između 22h i 7h, stručnu pomoć potražite na Infektivnoj klinici.

Kazne

U slučaju kršenja naredbe o ograničenju i zabrani kretanja previđena je novčana kazna od 50.000 do 150.000 dinara.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram