Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Prodavnice su dobro snabdevene i uoči Uskrsa. Reklo bi se da je to razlog zašto ima redova ali nema gužve. Gotovo svi sa kojima smo razgovarali iznenađeni su da su kupovinu uoči najdužeg policijskog časa i velikog praznika završili tako brzo, a zajedničko im je i da će se porodica i prijatelji, umesto za uskršnjim ručkom, okupiti ispred ekrana na mobilnom telefonu ili kompjuteru.

Novobeograđani strpljivo čekaju ispred samoposluga i komšijskih radnji jer danas kupuju ono što ne može duže da stoji: ribu i sveže meso. Za Petra, međutim, najvažnije da je unapred nabavio i hranu i lekove, jer živi sa majkom koja ima 91 godinu.

„Sve smo unapred kupili i pripremili, jer će do utorka sve biti zatvoreno. Tu su i jaja i farba, da se proslavi Uskrs kako treba“, kaže Petar.

Petar Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

On nije jedini koji se za 84 sata policijskog časa i proslavu praznika pripremio strateški, pa je ono što je mogla da bude velika nabavka podelio na nekoliko manjih tokom prethodnih dana.

To je uradila i Biljana, koja zato današnji odlazak do samoposluge naziva „svakodnevnom kupovinom“, a ne kupovinom za tri i po dana boravka u stanu.

„Inače uvek u kupovinu idem sa spiskom, pa tako izbegnem i da potrošim više nego što treba, ili da kupim nešto nepotrebno“, dodaje Biljana koja odbija da se slika.

Rečenicom da nije spremna za slikanje pokušala je da nas obeshrabri i Milena Vidojević, tvrdeći da joj frizura nije lepa, ali kako je frizerskim salonima zabranjeno da rade još 21.marta, svi smo u istom sosu što se frizure tiče – imaju je samo oni koji sami znaju da se srede.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„Svega ima po radnjama pa kupovina nije bila problem, nisam pravila zalihe. Jaja su kupljena, danas se farbaju, meso se peče u subotu na noć, biće i kolača i to je to – za porodicu“, priča Milena.

Na naše pitanje da li su članovi porodice i ukućani odgovara potvrdno, ali nam priča da bi uskršnji ručak bio drugačiji da nije „ove situacije“.

„Deca bi inače iskoristila lepo vreme i otišla na Avalu, a mi bi otišli do braće, sestara, ili bi se okupili u našem stanu. Ali takva je situacija, pridržavamo se svih pravila, ne izlazim koliko bih mogla jer se plašim zaraze. Preguraćemo i to“, uverena je.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Od malih komšijskih radnji, preko samoposluga do hipermarketa, atmosfera je ista – nema velike gužve iako je Veliki petak, ali to ne znači da trgovci ne pokušavaju da posluju efikasnije i posluže što više mušterija.

Nenad Janković, inače advokat po profesiji, našao se u situaciji da, umesto brže ipak poželi bolju uslugu.

Nenad Janković Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„Kada sam došao na red, prodavačica mi je rekla da mogu da kupim suhomesnate proizvode, ali da ne seku ništa. Šta mi znači da kupim šunke, salame, kobasice ako neće da iseku? Kako da poslužim? Razumem vanrednu situaciju, ali zašto nisu napisali na ulazu da ne seku – video bih pa ne bih ni kupovao u toj radnji“, ispričao nam je Janković.

Na pitanje da li se dobro pripremio za predstojećih 84 sata zabrane kretanja odgovara da jeste, ali da mu nije jasno zašto je Srbija među retkima u Evropi koja je, umesto poziva da se izbegavaju kontakti i ostane kod kuće,  odlučila da u potpunosti zabrani kretanje građanima, pa čak i na veliki praznik.

„To je besmisleno“, zaključuje.

Bojana Marković Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Bojana Marković kaže da se za najduži policijski čas pripremila tako što je kupila „malo više“ nego inače, a ni to u njenom domaćinstvu nije preveliko opterećenje, pošto ga čine još muž i beba.

„Pelena i vlažnih maramica za bebe uvek ima, dokupimo kada zatreba, nema nestašica“, dodaje.

Nedostajaće, međutim, roditelji i sestra sa kojima je ranije uskršnje praznike provodila na vikendici.

„Sada nema okupljanja, pa će biti WhatsApp ručak“, smeje se.

I dok će članovi Bojanine porodice biti zajedno zahvaljujući popularnoj aplikaciji, Ljiljana nam priča da se njen sin sa devojkom viđa samo preko društvenih mreža, i da su oboje vrlo ozbiljno shvatili poziv da se izbegava lični kontakt.

Ljiljana Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„Tako da će ovo biti gotovo uobičajeni dani za nas, pa je i kupovina takva. Danas sam poranila da kupim povrće. Dani kao i svi drugi, osim šarenih jaja. Imam dragu komšinicu, baku koju sada ne smemo da viđamo, pa ću joj sigurno odneti jaje na poklon – ali samo do vrata, nema kontakta!“, podseća Ljiljana.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram