Olja Bećković, Milorad Ivanović, Dragan Delić Foto:Ivan Dinić/Nova S

Krizni štab za borbu protiv koronavirusa mora da bude nezavistan i ne može za svoje odluke da pita, a posebno te odluke najmanje treba da zavise od predsednika države ma ko on bio, rekao je večeras infektiolog Dragan Delić u emisiji "Utisak nedelje" dodajući da predsednik treba da bude" otac nacije", koji treba da nam pomogne, ohrabri a ne da odlučuje u ime Kriznog štaba.

Gosti Olje Bećković, pored dr Dragana Delića bili su i urednik BIRN-a Milorad Ivanović i predsednik Sindikata lekara i farmaceuta dr Rade Panić.

Prema Delićevim rečima, struka se prepustila nestručnim ljudima da donose odluke.

„Sada računi dolaze za naplatu, posle strogih mera ušli smo u period nonšalatnog odnosa prema virusu, sve se svelo na ličnu odgovornost i to nije problem, ali bilo je previše slobode i pogrešnih poruka od strane struke I vlasti – političkih skupova, skakanja u narod, proslave izbora, fudbalskih utakmica i proslava pobeda…, Ako se tako nešto radi među odgovornim ljudima šta dugima preostaje. To je bila poruka koja je imala odjeka u narodu”.

Dragan Delić Foto:Ivan Dinić/Nova S

Dodao je i da je distribucija zaražavanja i smrtnih slučajeva u Srbiji „čudna“, što „pobuđuje sumnju“, kao i da hitno treba formirati grupu specijalista sudske medicine koji će da provere potvrde o smrti i uporede ih sa medicinskom dokumentacijom“, što je procedura koja bi trajala relativno kratko.

Delić je podsetio da je, kao i mnogi drugi građani, pred izbore dobio pamflet (SNS-a) u kom se (za pandemiju) navodi da smo ‘iz ove bitke izašli kao pobednici’.

„U toj izjavi su dve laži, prvo da je bitka završena, drugo da smo izašli kao pobednici“, rekao je Delić.

Naveo je da je 1. maj bio trenutak kada se struka profesionalno kompromitovala jer je „prvi put upotrebila pojam kompromis“.

„Tada je nastala razlika između stavova članova Kriznog štaba, da li će biti restriktivne mere trajati jedan ili tri dana. Ako ne postoji sistem i Krizni štab koji nezavisno donosi odluke, onda to nije u redu, ne postoji doktrina. Po meni, najmanje bi to trebalo da zavisi od predsednika države, iako je on prethodno govorio da će on prihvatiti stavove stuke“, dodaje Delić.

Rade Panić: Podacima se manipuliše

Predsednik sindikata lekara i farmaceuta smatra da se podacima o broju obolelih i preminulih od COVID-19 „očigledno manipuliše“, ali da ta organizacija trenutno ne može da te navode potvrdi.

On je ukazao da je taj Sindikat odavno trn u oku Ministarstva zdravlja i ove vlasti jer insistiraju da se svi pravni akti koji se tiču zdravstva i primenjuju.

„Kada u Ministarstvu zdravlja tražim da se primeni 80 odsto zakona, dobijem odgovor da je ovo Srbija“, rekao je on, dodajući da nismo premni za epidemiju, da je naš zdravstveni sistem zanemarivan godinama i ovim i onim prethodnim političarima služi za potkusirivanje.

„Nismo imali odavno ozbiljnog ministra zdravlja, a sve što je doneto od pravnih akata u prethodnih sedam godina se ili ne primenjuje ili je u sukobu jedan sa drugim zakonom“, ukazao je Panić.

Olja Bećković i Rade Panić Foto:Nova S

Sindikat je, dodao je on, uredno upozoravao da će se ovo desiti, nažalost epidemija je sve ogolila, a ono što nas brine je što se podaci kriju i sa njima se manipuliše.

„Nas brine kako ćemo sačekati jesen, jer znamo da sledi novi talas, značajno jači i plašim se da li ćemo moći to da izdržimo“, upozorio je Panić.

Rekao je i da „osnovano sumnja“ u to ko je napravio informacioni sistem za praćenje broja novozaraženih i umrlih od korone i da li on funkcioniše kako treba.

On je naveo i da je „brat (zamenice direktora Intituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ Darije) Kisić Tepavčević dobio „milione za formiranje tog sistema“.

Panić je izrazio sumnju i postojeći sistema za praćenje COVID-19, odnosno da nije poznato da li u njega ulaze PCR, serološki i kontrolni testovi.

„Kada brojite ručno broj obolelih, dobijate broj veći od onog koji se saopštava… Upada u oči i grafikon (napravljen na osnovu tih podataka), koji je jedini kontra svih u Evropi i svetu inače“, dodaje Panić.

Ivanović (BIRN): Informacije se nisu poklapale

Govoreći o neslaganju brojeva umrlih od koronavirusa koje je objavio BIRN od zvaničnih podataka, Ivanović je rekao da ljudi koji gledaju RTS i čitaju vodeće režimske novine ne znaju da postoji nesklad jer nemaju informaciju šta se dešava.

On je podsetio da je na počeku krize vlada donela odluku o formiranju Informacionog sistem COVID- 19 u “Batutu” u koji je uključen bio i RFZO, a u koji su sve kovid bolnice i ambulante imale obavezu da dva sata nakon što se desila smrt ubace podatke o pacijentu.

Milorad Ivanović Foto:Ivan Dinić/Nova S

„Svaka bolnica je imala obavezu da u toku dana to pošalje, podaci su se skupljali u ‘Batutu’, a pristup su imali zaposleni u ustanovi, RFZO, Ministarstvu zdravlja i u vladi”, rekao je Ivanović, dodajući da te podatke možda nisu imali Predrag Kon i Srđa Janković, ali Darija Kisić Tepavčević sigurno jeste.

„Ukoliko nemate prave podatke ne možete donositi ni prave odluke… Šta se u međuvremenu dešavalo sa podacima, ne možemo da znamo. Ti brojevi se iz nekog razloga smanjuju, tačno se može uhvatiti matrica po kojoj se to radi. ‘Batut’ је svakog dana u 14 časova sastavljao izveštaj za Vladu Srbije na osnovu informacionog sistema“, navodi Ivanović.

Ti izveštaji, dodao je on, pokazuju da se informacije sa konferencija za novinare nisu poklapale sa podacima iz Informacionog sistema.

On je podsetio da je prema podacima iz Informacioni sistem COVID-19, koju država vodi o stanju epidemije, od 13. marta do 1. juna umrlo 1.080 ljudi, a da su novinari u izveštaju koji su krajem prošlog meseca objavili naveli „minimalan siguran broj“ od 632 preminulih.

On je pojasnio da su do broja od 632 preminulih, koji je višestruko veći od zvanično objavljivanih podataka, došli zato što je za njih bilo sigurno da su umrli od posledica korone, a da su za ostale imali nekompletne informacije.

„Ostali su imali jedan test negativan, podaci nisu jasni ili su u međuvremenu izgubljeni“, rekao je Ivanović.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare