Skupština grada Beograda Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Izveštaj o aktivnostima Grada Beograda tokom vanrednog stanja zbog koronavirusa, koji ima više od hiljadu strana, usvojen je danas na sednici gradskog parlamenta.

Predstavljajući izveštaj, gradonačelnik Zoran Radojičić je rekao da je Grad Beograd reagovao i prepoznao problem na vreme, a da je gradski Krizni štab bio vrlo aktivan od samog početka i da je sve odluke donosio u saglasnosti sa stručno-operativnim timom.

Kako je rekao, od 15.marta do 7. maja održane su 33 sednice i doneto ukupno 185 mera.

Radojičić je naveo da je tokom epidemije Grad Beograd nabavio 700.000 zaštitnih maski, 600.000 rukavica, 10.000 epidemioloških odela koji su podeljeni zdravstvenim i gradskim ustanovama.

„Grad nije vršio naplatu predškolskih ustanova u vanrednom stanju, a skoro 200 zaposlenih u predškolskim ustanovama je radilo u zdravstvenim i drugim ustanovama i pomagalo u borbi protiv epidemije koronavirusa“, rekao je Radojičić.

Dodao je da su, kada je doneta odluka da ponovo rade vrtići, komunalne službe dezinfikovale svih 17 predškolskih ustanova i postepeno ih aktivirali na oprezan i odgovoran način.

Radojičić je istakao da se Beograd nije odrekao kulture u vreme vanrednog stanja i dodao da je oko 8.000 knjiga podeljeno preko izdavačkih kuća Laguna i Vulkan…

Naglasio je da je Grad opredelio pomoć od 90.000 dinara za umetnike koji su honorarno zaposleni u ustanovama kulture čiji je osnivač Grad Beograd.

Podsetio je da je ustanovljena i nagrada „Heroj Beograda“ koja će biti dodeljena onima koji su dali poseban doprinos u borbi sa epidemijom i dodao da će Komisija naredne nedelje izabrati dobitnike.

Radojičić je kazao da su komunalna preduzeća imala veliki zadatak da održavaju funkcionisanje grada, navodeći da je JKP „Gradska čistoća“ dezinfikovalo 32 miliona kvadratnih metara prostora, a da je JP „Gradsko stambeno“ dezinfikovalo 1.815 zajedničkih prostorija u zgradama.

Takode, ekipe Zavoda za biocide su dezinfikovale četiri miliona kvadratnih metara prostora i 30.000 automobila i autobusa, a njihova laboratorije je uradila 1.300 PCR testova.

U ovom periodu su završeni određeni projekti, poput pasarele, a na mnogima se intenzivno radi kao što su Bulevar patrijarha Pavla, Savski trg, osnovna škola u Leštanima, dom zdravlja u Borči…

Zahvalio je Beograđanima kojima je, kaže, bilo najteže u proteklom periodu, posebno najstarijima koji su poštovali molbe i svima koji su svakodnevno radili u Gradu Beogradu i davali doprinos u borbi.

„Verujem da smo svi zajedno ponosni na rezultate koje smo postigli. Postoji pretnja da se ponovo pojavi epdiemija, važno je da nas rezultati ne uljuljkaju, da izvučemo pouke i zaključke i da možemo da reagujemo još bolje na eventualno novi talas“, rekao je Radojičić.

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić je rekao da je Beograd prva lokalna samouprava koja je podnela ovaj izveštaj.

Naveo je da je deo sredstava budžeta potrošen za kupovinu zaštitnih maski, rukavica, da je plaćan vnredni linijski prevoz…

„Građani treba da budu obavešteni o tome jer su to njihove pare“, rekao je Vesić.

Između ostalog, naveo je da je podeljeno 182.000 paketa pomoći od cega je 173.000 namenjeno penzionerima sa primanjima manjim 30.000 dinara.

„To su radile i druge lokalne samouprave, ali svi zajedno kad se saberu nisu podelile koliko Beograd”, rekao je Vesić i zahvalio donatorima jer je oko 95 odsto paketa obezbeđeno iz donatorskih sredstava.

Naveo je da je formirano 17 kol-centara u kojima je radilo više od 6.000 volontera koji su, dodao je, primili više od 85.000 poziva i izašli više od 35.000 puta na teren.

„Kako je naša nacija sve starija, moraćemo da razmišljamo o tome da ti kol-centri budu nešto što će opštine i ubuduće imati jer je neophodno razgovarati sa starijima i pomagati im”, rekao je Vesić.

Najavio je da će od septembra biti formiran magacin za vanredne situacije.

Šef odborničke grupe SNS Aleksandar Mirković je rekao da izveštaj najbolje oslikava koliko smo se svi zajedno uspešno nosili i pobedili korona virusa.

„Zahvaljujući pre svega zdravstvenim radnicima, ljudima koji su se odgovorlno ponašali i volonterima koji su danonoćno pomagali da se što lakše prebrodi ova situacija, danas sa ponosom možemo reći da je Beograd među najboljim gradovima u Evropi, ako se posmatra rezultat borbe priotiv korona virusa”, rekao je Mirković.

Šef odborničke grupe „Građanski demokratski forum – inicijativa žena Srbije“, Rade Veljanovski kaže da je sve što je urađeno zadovoljavajuće, te da tako može da se oceni i izveštaj rada tokom vanrednog stanja.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar