Foto: Aleksandra Petrović

U Zavodu za zbrinjavanje odraslih "Male Pčelice" čiji je direktor Vladica Stanojević, danas uhapšen, navodno se pojavila šuga. Prema nezvaničnim informacijama direktor je izdao naređenje da se šuga kod korisnika leči preparatima za krupnu stoku. Portal Nova.rs saznaje da je direktor pokušao da prikrije pojavu šuge, uz obrazloženje da je to "osip i crvenilo na koži". Mediji su preneli da se štićenici koji imaju šugu, leče preparatom za krupnu stoku "Medimectin" koji je otrovan za ljude. Međutim, u Zavodu, niko od lekara sa kojima smo razgovarali, nije želeo da potvrdi ili demantuje ovu informaciju.

Ima li šuge među korisnicima i koji se lek koristi za lečenje štićenika u Zavodu su pitanja na koje je nemoguće doći do odgovora, jer se gotovo svi zaposleni „plaše odmazde“ direktora Stanojevića. Naš portal je stupio u kontakt sa više zaposlenih, većina je odbila da bilo šta kaže, a oni retki koji su izneli pojedine činjenice zamolili su za anonimnost.

Razlog je kažu, osveta direktora, koju trpe za svaku javno izgovorenu reč. Prema njihovim tvrdnjama, tortura direktora u ustanovi traje već godinama.

Naši sagovornici, medicinski tehničari koji rade sa štićenicima, kažu da „ima šuge među korisnicima“, ali da je direktor to pokušao da sakrije, čak i javnim nastupom na televiziji, kada je angažovao lekare iz privatne prakse, koji su demantovali pojavu šuge, i „objasnili da je u pitanju osip“.

Naš portal saznaje da je taj „osip“ prisutan kod velikog broja korisnika na svim paviljonima, a ima ih ukupno pet.

Zavod „Male Pčelice“ je ustanova socijalne zaštite najveća na Balkanu, a u njoj je smešteno oko 900 korisnika sa blažim i težim mentalnim poremećajima. O korisnicima brine 300 zaposlenih.

Naši sagovornici tvrde da je šuga prisutna već duže vreme i da poslednjih dana intenzivno leče korisnike preparatima i kremama.

„Svakodnevno mažemo korisnike od glave do pete preparatom Permetrin 5%, koji je baš za šugu“, saznajemo od jednog medicinskog radnika koji je želeo da ostane anoniman (ime poznato redakciji). On dodaje da u jednoj smeni na svom paviljom, namaže oko 30 korisnika.

„Teže slučajeve mažemo Permentrinom 5% i oni posle tog tretmana ne smeju da se kupaju najmanje 12 do 14 sati, a korisnike sa lakšim simptomima osipa, mažemo ‘magistralnim preparatom’ koji je na bazi sumpora. Njih tretiramo šest dana uzastopno, da bi lečenje imalo efekta. Sve to je mnogo naporno i za nas zaposlene, a i korisnike“, kaže naš izvor.

Portal Nova.rs od sagovornika koji su zaposleni u Zavodu saznaje da se šuga pojavila pre tri godine i da su tada dobili čak i zvaničan lekarski izveštaj sa dijagnozom „Scabies“, odnosno da je u pitanju šuga.

„Šuga se tada pojavila i mi nikako ne možemo da je iskorenimo. Nekada imamo manje, nekada više korisnika, ali sada u ovom trenutku je zaraženo mnogo štićenika i to na svim paviljonima“ objašnjava naš sagovornik.

On nije mogao sa sigurnošću da potvrdi kakvim preparatima tretiraju štićenike, jer je na „teglicama koje dobijaju rukom ispisan naziv leka“.

Zaposleni izloženi mobingu koji ne mogu da dokažu

Prema saznanjima do kojih je došao portal Nova.rs u razgovoru sa zaposlenima, u Zavodu na čijem je čelu Vladica Stanojević, „vlada diktatura“. Prema izjavama naših sagovornika koji su želeli da ostanu anonimni za javnost (imena poznata redakciji) Stanojević je zaveo diktaturu, a za svako suprotstavljanje, zaposleni su snosili sankcije, tvrde naši sagovornici. Najčešće je to bilo premeštanje na degradirajuće radno mesto koje ne odgovara kvalifikacijama zaposlenog.

Prema njihovim tvrdnjama, zaposleni su morali da se povinuju svim zahtevima direktora, a oni koji su pokušali na bilo koji način da se suprotstave, kažnjavani su prebacivanjem na drugo radno mesto i ucenjivani gubitkom posla.

Navode da se Stanojević okružio „svojim ljudima“ i da velika većina od 300 zaposlenih godinama trpi mobing, koji, kako navode ne mogu da dokažu.

Objašnjavaju da je direktor imao običaj da se zaposlenima „unosi u facu“ i da pretnjama stvari „drži pod kontrolom“.

Ustanova ima svoju poljoprivrednu ekonomiju i sama proizvodi namirnice za ishranu korisnika, a zaposleni iz medicinske struke, često su, kako navode naši sagovornici, po kazni odlazili da rade u u svinjcu ili obrađuju zemlju u plastenicima.

Sindikalno delovanje – po principu „čik ako smeš“

U Zavodu za zbrinjavanje „Male Pčelice“ do 2018. godine postojao je reprezentativni Samostalni sindikat zdravstva i socijalne zaštite Republike Srbije. Predsednik tog sindikata Milan Milentijević, za portal Nova.rs kaže da je Stanojević „preko noći“ ugasio sindikat i osnovao drugi na čije čelo je postavio svog rođaka.

Foto: Aleksandra Petrović

„Za 24 sata naš sindikat su napustila 153 zaposlena i sindikat je sada ostao da deluje sa samo 10 ljudi. Stanojević je doveo svog rođaka, koji je postao predsednik sindikata i sada mi zvanično u Zavodu imamo sindikat sa velikim brojem zaposlenih, ali je on pod kontriolom direktora i na taj način je sprečena svaka borba za naša radnička prava i uslove u kojima radimo“, rekao je Milentijević.

On je dodao i da je prema njegovim saznanjima, protiv direktora Vladice Stanojevića, u toku 12 sporova radnika na sudu po raznim osnovama. Jedan od primera s početka ove godine je i da je Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ prijavio Stanojevića i još dva lica, jer su, kako navode, primoravali jednog od zaposlenih da radi noću, iako mu je nadležna institucija rešenjem ograničila rad isključivo na dnevne smene zbog zdravstvenog stanja.

Vladica Stanojević je direktor Zavoda za zbrinjavanje odraslih „Male Pčelice“ od 2013. godine i „uživa“ veliko poštovanje u resornom Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, iz kog je više puta dobijao pohvale za menadžerske sposobnosti.

Krajem prošle godine, Stanojević je čak dobio i priznanje „Najuspešniji privrednik 21. veka“ u oblasti socijalne zaštite u jugoistočnom delu Evrope.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar