Foto: FoNet/Kabinet premijera /Slobodan Miljević

Epidemiološka situacija na jugu i jugoistoku Srbije je iz nepovoljne prešla u povoljnu, ali i dalje nesigurnu, izjavio je epidemiolog Branislav Tiodorović. On je naveo da izuzima situaciju u domovima za stare i osobe sa posebnim potrebama, koju je ocenio kao nepovoljnu, jer još uvek ima pojave srednje teških i teških kliničkih slika.

Tiodorović je, nakon sastanka Kriznog štaba za Nišavski i Toplički okrug na konferenciji za novinare u Nišu, rekao da ocenjuje epidemiološku situaciju kao nesigurnu, jer još uvek postoji lokalna transmisija, u mnogo manjoj meri, ali i 14 osoba u KC Niš na respiratoru koji se bore za život.

Kada je u pitanju ukupno stanovništvo, kako kaže Tiodorović, pre dve nedelje je od ukupno testiranih beleženo 40 do 44 odsto pozitivnih nalaza, što je pokazivalo da je lokalna transmisija izuzetno prisutna.

Međutim, dodaje, juče je bilo 7,2, a danas 6,5 odsto pozitivnih od ukupnog broja testiranih, a testiran je sličan broj kao i ranije.

„To govori da se stanovništvo ponaša odgovorno, kao i da su mere dale značajan efekat“, kazao je Tiodorović.

Situacija sa privremenom bolnicom „Čair“ govori da imamo uslove da smestimo ljude u druge objekte ako to bude potrebno, kazao je Tiodorović i dodao da će halu ipak zadržati u pripravnosti ako bude potrebno.

Objašnjava da su uvek najopasniji repovi epidemije.

„Ako popusti koncentracija i odgovornost svih nas, doći ćemo do toga da nas taj rep ošine i da krenemo sve ispočetka. Čak i zemlje koje su objavile da su završile sa epidemijom, kao što je Singapur, imale su situaciju da im se ponovi i da dođe do drugog talasa. Važno je da obezbedimo da ne dođe do drugog talasa i da postepeno ukidamo one mere koje mislimo da mogu da obezbede stanovništvu da funkcioniše“, kazao je Tiodorović.

„Kašnjenja kad su u pitanju žarišta oko Niša“

Govoreći o domovima za stare i osobe sa posebnim potrebama, Tiodorović je naveo da je bilo kašnjenja u pogledu žarišta na jugu, odnosno u okolini Niša i da u trenutku kada se mislilo da je situacija pod kontrolom, desila se situacija sa Gerontološkim centrom.

„Odjednom smo imali veliki broj zaraženih, 200 korisnika tog centra. Zato odvajam procenu stanja u domovima za stara lica i lica sa posebnim potrebama i nju ocenjujem kao nepovoljnu. Ona je došla na kraju, kada smo po epidemiološkim procenama mislili da ćemo imati pad i očekivali mnogo bolju situaciju“, kaže Tiodorović.

Ipak, kako navodi, i to su uspeli da reše, a kao dva pozitivna primera koja su pokazala da je moguće rešiti situaciju navodi Instituciju Kulina i Dom u Trbunju.

Institucija Kulina se veoma dobro organizovala, stvoren je karantin u karantinu i to funkcioniše, kaže Tiodorović i dodaje da uvek ima pozitivnih, ali da je situacija pod kontrolom.

„I Dom u Trbunju je pod kontrolom, sada tamo radimo da svi koji su negativni od radnika se stave na raspolaganje i da obezbedimo da i to funkcioniše“, dodaje.

Kako kaže, ocena je nepovoljna jer stalno ima pojave srednje teških i teških kliničkih slika i to će se nastaviti.

„Tu ne možemo biti optimistični u proceni kao što smo u ukupnoj situaciji, koja je povoljnija. Izdržimo još dve nedelje, da uđemo u maj mesec i da i tada budemo spremni da se ponašamo odgovorno i da na taj način dođemo u situaciju da razgovaramo da počnu obdaništa da rade jer kako ćemo ljude da vratimo na posao ako ta deca ne smeju kod baka i deka“, kazao je Tiodorović.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar