Južne Vesti

Milica Stanisaljević je nedavno izgubila supruga i odlučila je da govori o tome kroz šta su zajedno prošli pred njegovu smrt. On je, kako navodi, preminuo u jeku epidemije virusa korona, nakon što je iz Vojne bolnice upućen u Urgentni centar KC Niš, ali tu nije primljen.

„Rodimo se kao ljudi, a umremo kao psi“, kaže 79-godišnja Nišlijka Milica Stanisaljević, čiji je suprug preminuo u jeku epidemije virusa korona, nakon što je iz Vojne bolnice upućen u Urgentni centar KC Niš, ali tu nije primljen. Njegova supruga sada tvrdi da pacijenti bez kovida nisu mogli da računaju na adekvatno lečenje i pita nadležne ko je za to odgovoran. Jedini odgovor stigao je od Ministarstva odbrane – pacijent je, kažu, u Vojnoj bolnici lečen tri dana, a nakon toga upućen u Urgentni centar koji je dalje bio zadužen za njegovo zbrinjavanje, pišu juznevesti.com.

Njena želja, kaže, nije odšteta, već jedino odgovori – da li je Niš u jeku epidemije korone imao bolnicu za građane koji nisu bili zaraženi korona virusom. Njeno iskustvo je da nije bilo mesta za lečenje drugih bolesnika u jeku epidemije, jer je njen, do marta zdrav suprug, preminuo nakon što nije lečen ni u jednoj bolnici u Nišu.

Njen suprug je u Vojnu bolnicu primljen 24. aprila oko 11 sati, urađena mu je laboratorijska analiza i rendgen, ali je već u 18 sati pozvao i rekao da mora da ga izvede iz bolnice. Sutradan joj je, kaže, urološki hirurg Vojne bolnice rekao da dođe i razgovara sa načelnikom, a kada je stigla nije bilo bolesnika i sobe su bile prazne.

Tri dana nakon što je njen suprug primljen ponovo je došla i tada razgovarala sa upravnikom Vojne bolnice, koji joj je, priseća se, rekao: „Gospođo, ja vas razumem, ali mi smo samo servis Kliničkog centra. Samo to nešto što oni urade i dopreme ih ovde mi servisiramo dalje, jer mi nemamo zaključen ugovor sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje“.

Stanisavljevići su nakon otpuštanja iz Vojne bolnice otišli u Urgentni centar i tu naišli na zatvorena vrata. Rečeno im je da je ceo Klinički kovid centar i da „to u Urgentnom centru ne smeju da rade“. Nije odustajala u pokušaju da njen suprug bude zbrinut i uputili su se do privatne klinike.

Nakon desetak dana njen suprug Božidar je preminuo u 82. godini. Milica napominje da, iako ne zna da li bi uopšte preživeo i da je bio hospitalizovan, javnost mora da zna da on uopšte nije bio lečen. Zato traži odgovor i od Ministarstva zdravlja i odbrane, ali i premijerke i predsednika i RFZO:

Ova uskoro 80-godišnjakinja smatra da je država zakazala i zato traži objašnjenje, a želja joj je i da svi građani znaju da Niš nije imao bolnicu za lečenje onih koji nisu imali koronu. Jasno joj je, kaže, sa političke strane zašto je to tako – idu izbori i narodu treba da se pokaže kako smo se dobro izborili sa virusom.

Ministarstvo odbrane: U Vojnoj se ne radi biopsija, pacijent tri dana lečen

Iako Stanisavljevićeva tvrdi da je u danu kada je njen suprug primljen u Vojnu bolnicu bilo „pretnji“ da ga izvede, a lekari su joj rekli da nije trebalo ni da bude hospitalizovan, iz Ministarstva odbrane novinarima Južnih vesti odgovorili su da je pacijent primljen i lečen od 24. do 27. aprila u ovoj ustanovi. Naveli su i njegovu dijagnozu i da su bile neophodna dalja ispitovanja i biopsija.

Takođe navode da pacijent nije izbačen iz Vojne bolnice, već da je radi planirane hirurške intervencije, a u dogovoru sa Klinikom za urologiju Kliničkog centra upućen u Urgentni centar. Ipak, Stanisavljevićeva svedoči da tamo nije primljen. U Ministarstvu odbrane prebacuju odgovornost na Urgentni centar i kažu da je to bila nadležna zdravstvena ustanova, ali ne objašnjavaju zašto je onda u otpusnoj listi kao razlog navedena „trenutna epidemiološka situaciju i nemogućnost pružanja usluga civilnim osiguranicima“.

Na pitanja novinara o lečenju onih pacijenata koji nisu bili zaraženi koronom u Nišu, ali ni o konkretnom slučaju, nisu odgovorili ni iz Ministarstva zdravlja, iako su im pitanja upućena pre nedelju dana, kao ni iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

KC Niš: Tokom epidemije zbrinuti svi koji su ispunjavali uslove

Zašto nije primljen u Urgentni centar, ako je takav dogovor bio sa Vojnom bolnicom – nije poznato, ali se iz odgovora Kliničkog centra, koji je stigao nakon objavljivanja teksta, zaključuje da ovaj pacijent za to nije ispunjavao uslove.

Pojašnjavaju da kada je u pitanju lečenje i zbrinjavanje hitnih stanja kod pacijenata, koje se tokom epidemije odvijalo u Urgentnom centru, te onkoloških i bubrežnih bolesnika, trudnica, porodilja i najmalađih u drugim klinikama, za vreme trajanja epidemije su za to jasno bile propisane procedure, posebno za pomenute grupe pacijenata koje su bile prioritetne.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare