Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

Tokom policijskog časa od osam uveče do pet ujutru svi građani moraju biti u svojim domovima. Međutim, šta je sa beskućnicima? Policija ih upućuje da odu u prihvatilišta, ali u tim kolektivnim centrima često nema mesta. ili beskućnici ne žele da odu iz kraja u kome se snalaze i u kome dobro znaju gde mogu da pronađu ostatke hrane. U Beogradu, sinoć su mnogi od njih imali susret sa policijom.

Kada počne policijski čas u 20 sati, svi će biti u svojim kućama. Skoro svi. Slavko Antonić i dalje će biti na ulici, jer to je njegov dom. Susret sa policijom u prvoj noći policijskog časa, za njega je dobro prošao.

„Momci vrlo razumni, vrlo korektni, pošteni. Nemam šta da im kažem. Zabranjeno, j….. ti što je zabranjeno kad ja moram. Ako ne idem po kantama, gospodo, ja nemam oklen da živim. Nemam“, rekao je beskućnik Slavko Antonić, piše N1.

Pita nas kakve mere predostrožnosti on može da preduzme u uslovima u kojima je. Posebno kada je reč o higijeni, kaže, kod njega ništa nije čisto. U stvari, skoro ništa.

„U mene je samo čist obraz, drugo ništa. Ne dugujem nikom ništa. A da ja uzimam ove čunke na nos, pa da ne mogu disat, pa ni ovako ne mogu disat“, dodaje Slavko Atnonić.

Mnogo lošije u prvoj noći policijskog časa prošao je Nebojša Svetozarević, nekada Nišlija, a danas čovek bez adrese. Po sopstevenom priznanju preterao je sa rakijom i kada ga je patrola uputila da hitno krene u prihvatni centar, on nije bio prijatan.

„Evo bio sam u pritvoru i pustili me i šta….Evo sedeo sam 15 sati i pustili me. Prepio mnogo i ….. I priveli me. Rekoh: Odnela ti korona glavu, dabog da….I oni me privedu“, kaže Svetozarević.

Kako na Dorćolu, tako i u Tašmajdanskom parku, beskućnike muče isti problemi. Kažu da, od kada kafane slabije i kraće rade i od kada se manje ketering obroka pojede, i za njih ima manje hrane. Pristup čistoj vodi je takođe problem.

„Nepotrebno su zatvorili te javne toalete, a ne može da se koristi voda na ulici dok prolazi ova zima“, kaže Igor Jovanović, beskućnik.

Beskućnici se žale i da nemaju od koga da dobiju informacije kako da se ponašaju tokom epidemije, a kako nisu gledali televiziju poslednjih nedelja, nije im ni jasno šta znače grafiti koji su jutros osvanuli u centru Beograda.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram