Foto: Privatna arhiva

Goranu Joksimovću, načelniku Školske uprave iz Kragujevca, koji je je pre nekoliko dana na društvenim mrežama preneo poruku psihološkinje iz Ivanjice, da su prosvetni radnici preopterećeni novouvedenom onlajn nastavom, Ministarstvo prosvete zabranilo je da gostuje u emisiji Televizije N1 "Crvena linija", koja je bila posvećena upravo temi nastave na daljinu.

„Ministarstvo me je kratkim mejlom, obavestilo da ‘nisu u moguć nosti da dozvole gostovanje načelnika Školske uprave’, bez nekih detaljnijih objašnjenja” rekla je za naš portal autorka emisije Marina Fratucan.

Goran Joksimović, načelnik Školske uprave iz Kragujevca, takođe potvrđuje da mu nije dozvoljeno da gostuje u emisiji, ali ne želi da ulazi u dalja objašnjenja.

„Nisam ja sad toliko važan, kada sve ovo prođe, možemo da pričamo o razlozima zbog kojih mi nije dozvoljeno da gostujem. Meni je sad mnogo bitnije da sa svih strana stižu iste poruke, kao ona koju sam ja preneo od koleginice iz Ivanjice. Pa čak je i sam ministar Šarčević, pre nekoliko dana apelovao na prosvetne radnike da smanje obim gradiva i da uzmu u obzir situaciju u kojoj se nalazimo. To je ono što je u ovom trenutku bitno“, kaže Goran Joksimović.

Najnovija emisija „Crvena linija“ bila je posvećena onlajn nastavi, koja je u celom regionu za samo dve nedelje postala stvarnost koju zajedno proživljavaju i deca i nastavnici, a zajedno sa njima i roditelji.

„Videla sam objavu koju je podelio načelnik Školske uprave iz Kragujevca i odmah sam kao novinar, ali I kao roditelj htela da stupim u kontakt sa njim i dogovorim gostovanje. Mislim da je u toj objavi bilo dosta suvislih objašnjenja i da bismo našim gledaocima mogli da pružimo odgovore na mnoga pitanja i pojasnimo nedoumice koje imaju oko nastave na daljinu“, kaže autorka emisije „Crvena linija“ i dodaje da je njen sagovornik prihvatio poziv, ali da kao službenik Ministarstva prosvete, mora da dobije odobrenje za nastup u javnosti.

Odobrenje nije stiglo, već samo kratko objašnjenje mejlom da „Ministarstvo u ovom trenutku nije u mogućnosti da dozvoli gostovanje Joksimovića“.

„U emisiji smo imali predstavnike Ministarstva znanosti i obrazovanja iz Hrvatske, predstavnike obrazovnih institucija iz Bosne i Hercegovine, a o onlajn nastavi u Srbiji govorio nam je jedan roditelj. Mislim da je za gledaoce u Srbiji dosta pitanja ostalo bez odgovora, što je loše i za roditelje i za prosvetne radnike“, kaže autorka ove regionalne emisije.

„Mogli smo da diskutujemo na tu temu i mislim da bi to bila zanimljiva razmena iskustava. Ne znam šta je tu bilo problematično i šta stoji iza svega, ali je jedno sigurno da sprečavanje gospodina Joksimovića da gostuje nije bilo u interesu građana“.

Marina Fratucan je podsetila, da je u junu prošle godine, Ministar prosvete Mladen Šarčević, napustio gostovanje u njenoj emisiji, ali taj slučaj ne želi da povezuje sa sprečavanjem gostovanja Gorana Joksimovića.

Goran Joksimović je izazvao veliku pažnju srpske javnosti, pogotovo među prosvetnim radnicima, kada je na svom Fejsbuk profilu, objavio pismo podrške psihološkinje Milke Karaklajić iz Ivanjice. Namera mu je bila da ohrabri kolege, ali i da ih pozove da misle na sebe i svoje porodice, jer propušteno gradvo uvek može da se nadoknadi. Takođe je poručio, da je sada, u vanrednoj situaciji pre svega potrebno da deci budu podrška, a ne profesori i nastavnici koji će ih zatrpavati gradivom.