Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

U pripremi je više scenarija za kombinovanu nastavu koja bi od septembra mogla da počne u osnovnim i srednjim školama u Srbiji, izjavio je danas ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević.

On je najavio da se ovih dana nastavlja snimanje časova za onlajn nastavu, u slučaju da korona virus bude prisutan na početku nove školske godine.

Šarčević je kazao da se trenutno utvrđuju kapaciteti osnovnih i srednjih škola, kao i visokih škola i fakulteta, za model kombinovane nastave koja bi podrazumevala da učenici naizmenično jedne nedelje idu u školu, a druge prate online nastavu.

Foto: Shutterstock

„Takav je pristup u Nemačkoj i Sloveniji, jer se pretpostavlja da virus neće biti jak na početku jeseni, ali mi to ne znamo. Zato nastavljamo da snimamo nastavu, a timovi školskih uprava u četvrtak su u Somboru“, rekao je Šarčević.

Takav model nastave, prema njegovim rečima, nije problem za starije osnovce, srednjoškolce i studente, ali učenici nižih razreda po zakonu ne smeju da ostaju sami kod kuće.

Ministar je naveo da se nastava u jednoj smeni trenutno izvodi u 204 osnovne škole i da će biti uvedena u još 262 škole.

„To znači da bi nastava mogla da se izvodi u skoro trećini škola bez problema, ali sa mnogo manje dece u školama“ , rekao je Šarčević.

Na pitanje zašto se, ako je cilj da je manje dece u školama, zakonom ne uredi da odeljenja imaju najviše do 15 učenika i zaposli više nastavnika u osnovnim školama, Šarčević je kazao da postoje pedagoški standardi i da nigde u svetu ne postoje odeljenja sa tim brojem učenika, „osim gde je nužda“.

„Da bi tako nešto sproveli treba imati dovoljno novca da se zaposli veći broj nastavnika, a mi ih nemamo dovoljno za mnoge predmete. Sem toga, treba imati i prostor za to“, naveo je ministar.

Dodao je da će nastava u jednoj smeni biti uvedena i u 80 srednjih škola.

Onlajn polaganje ispita

Ministar Šarčević je najavio da je u planu izmena Zakona o visokom obrazovanju kako bi se studentima omogućilo onlajn polaganje ispita.

Šarčević je podsetio da sadašnji zakon to ne predviđa, te da bi se, ako do kraja jula i početkom avgusta bude formiran parlament, a do kraja avgusta ili početkom septembra nova vlada, moglo paralelno raditi na izmeni i dopuni Zakona o visokom obrazovanju.

„Onda bi se ta stavka promenila i postavili uslovi pod kojima bi se ispiti tako polagali“, rekao je Šarčević.

Kako je naveo, u slučaju nastavka pandemije korona virusa, to bi olakšalo polaganje ispita studentima.

Kada je reč o ulaganju u visoko obrazovanje i studentski standard, Šarčević je kazao da će se raditi nove zgrade u trećem bloku Studentskog grada i da će se u Novom Sadu graditi nove zgrade fakulteta.

Dodao je o reč o investicijama vrednim od više od 130 miliona evra.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare