Foto: N1

Iako rezultati masovnog testiranja u leskovačkoj "Juri", koje je sprovedeno tokom prethodna tri dana, još uvek nisu u potpunosti poznati, radnici su danas došli na posao.

Poslednji zvanični podaci pokazuju da su na bolničkom lečenju 52 radnika „Jure“, a da su od početka epidemije inificirana ukupno 104 zaposlena. Korporacija „Jura“ danas je saopštila da će konsultovati Krizni stab, lokalnu upravu i svoje kupce, ukoliko masovno testiranje pokaže da je više od 10 odsto zaposlenih inficirano virusom.

Sveobuhvatno testiranje zaposlenih u „Juri“, prema ranijim najavama nadležnih iz leskovačkog kriznog štaba, trebalo bi da dâ smernice za protivepidemiološke mere za sprečavanje širenja virusa u toj fabrici i celom Leskovcu. Na zvaničnom sajtu gradske uprave, saopšteno je da su do sada stigli rezultati za 1.520 radnika, od kojih su 32 pozitivna.

Goran Cvetanović, gradonačelnik Leskovca, saopštio je da je juče testirano još 529 radnika i da će posle tih rezulata biti poznata kompletna epidemiološka slika u fabrici.

Sa druge strane, Predrag Stojković, predsednik Samostalnog sindikata u fabrici „Jura“, za naš portal objašnjava, da su zaposleni danas došli na posao, bez obzira na to što još uvek nema rezultata testiranja.

On upozorava da postoji velika verovatnoća da među kolegama ima inficiranih.

„Šta znači što smo se testirali, ako smo danas opet svi bili na poslu, a ne znamo rezultate testova. Onaj koji je pozitivan, a ne zna, može da prenese virus na svoje kolege. Da li to znači da ćemo svake nedelje morati ponovo da se testiramo“, ljuti se Stojković i navodi da je cela akcija obesmišljena time što su ljudi pozvani na posao bez prethodnog saopštavanja rezultata.

Jura: Ispoštovali smo preventivne mere

Južnokorejska korporacija „Jura“  danas je prvi put od izbijanja pandemije i pobune radnika zbog neadekvatnih uslova za rad, odgovorila na naša pitanja. Menadžment u odgovoru navodi da se u fabrici poštuju preventivne mere, objašnjavajući da su radnicima obezbeđene maske i rukavice, postavljene dezobarijere, radni i pomoćni prostor se redovno dezinfikuje posle svake smene, a zoposlenima se prilikom ulaska u fabriku meri temperatura.

Na najčešća upozorenja radnika i epidemiologa da je prevoz zaposlenih „usko grlo“ za sprovođenje protivepidemioloških mera, iz „Jure“ su nam odgovorili da će ispraviti i taj deo.

„Sa transportim preduzećima koje vrše uslugu prevoza naših zaposlenih smo dogovorili uvođenje dodatnih autobusa na linijama, kako bi se držala zauzetost kapaciteta autobusa do 50 odsto“,  saopštio je menadžment i naveo da je u ovom trenutku od 2.850 zaposlenih, angažovano oko 1.300. radnika.

„’U cilju održavanja preventivnih mera, kompanija je smanjila kapacitet proizvodnje na 50 odsto. Čekamo rezultate testiranja, pa ukoliko konačni rezultati budu zadovoljavajući, onda smo spremni i da ponovo uvedemo treću smenu“, kažu u kompaniji .

Prema informacijama menadžmenta, procenat inficiranosti radnika je 1,7 odsto od ukupnog broja zaposlenih, a navode da je u fabrici još 485 radnika koji se nisu odazvali dosadašnjem testiranju i da će oni biti testirani u toku ove nedelje.

„Naš plan je da ukoliko broj inficiranih predje 10 odsto, konsultujemo lokalni Krizni štab, lokalnu upravu i naše kupce kako bismo došli do optimalnog rešenja za preduzimanje daljih mera“, navode u „Juri“.

Sindikat „Sloga“: „Jura“ odgovorna za razbuktavanje virusa

Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ ocenili su danas da je južnokorejska kompaniju „Jura“ odgovorna za razbuktavanja zaraze koronavirusa u Leskovcu, jer se zbog njihovog nehumanog odnosa prema preporukama zdravstvene struke povećao broj zaraženih u njihovim pogonima, ali i u drugim fabrikama u gradu.

Ovaj sindikat je, kako se navodi u saopštenju, više puta do sada apelovao na vlast, Inspekciju rada, lokalnu samoupravu i zdravstveni štab da stanu uz radnike “Jure” i tako zaštite sve kojima su životi ugroženi.

Dejan Ilić poverenik Sindikata „Sloga“ za jug Srbije, za naš portal kaže da ga trenutna situacija u „Juri“ ne iznenađuje, jer se menadžment fabrike, kako navodi, od početka ponaša bahato.

„Kompanija se ponaša kao država u državi, ne poštujući ni radnike ni zakone ove države. Izostala je i adekvatna reakcija nadležnih državnih institucija, pa je radnicima tako upućena poruka da stranci mogu da se ponašaju kako hoće, a u ovom slučaju to je direktno ugrozilo zdravlje velikog broja ljudi, pa i cele zajednice“,  rekao je Ilić.

Sindikat navodi, da inficiranih sada ima i u drugim leskovačkim fabrikama poput Maša Impeksa, Elrada, Grunera, Amana, Leskobagsa, Džinsija, Aptiva, Zdravlja, Moravke, Falkea.

Podsećamo, medicinski tim na čelu sa epidemiologom Branislavom Tiodoroviće, iz Republičkog kriznog štaba, tokom prošle nedelje konstatovao je da je fabrika „Jura““mikrožarište“ u Leskovcu, a kako bi se sprečilo širenje na celu zajednicu predviđeno je testiranje svih 2.850 radnika.

Prema zvaničnim podacima u leskovačkoj kovid bolnici trenutno su na lečenju 123 pacijenta od kojih 52 iz „Jure“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare