Gorenje Valjevo / Foto: N1

Posle tri nedelje obustave proizvodnje zbog pojave koronavirusa, fabrika "Gorenje" u Valjevu počela je da radi iako su se zaposleni nadali da će ostati kod kuća makar dok ne prođe vrhunac epidemije.

U Valjevu je, posle tri nedelje obustave rada zbog zdravstvene krize izazvane pojavom koronavirusa, ponovo proradila fabrika kućnih aparata „Gorenje“.

Iako su još od 21. marta bili van fabričkih hala, to zaposlene nije poštedelo zaraze u gradu koji je jedno vreme bio žarište epidemije.

Kako stoji u saopštenju kompanije „Hisense Gorenje“, kod dvoje zaposlenih  potvrđena je zaraza koronavirusom, i oni se nalaze u privremenoj bolnici na Beogradskom sajmu, a još 15 je u preventivnoj samoizolaciji.

„Prodavnice rade do 15, ja do 16 časova“

Predsednik Samostalnog sindikata metalaca u valjevskoj fabrici Slobodan Stanojlović potvrdio nam je da su radnici dobili svu neophodnu zaštitnu opremu pre nego što su jutros ušli u hale.

Foto: Shutterstock

„Dobili smo i maske i rukavice, a  omogućena je i dezinfekcija cipela pre ulaska u halu. Takođe, ovoga vikenda dezinfikovan je radni prostor, tako da, što se tiče zaštitne opreme za radnike, nemamo zamerki“, rekao je Stanojlović za Nova.rs.

Ono što zaposleni zameraju rukovodstvu je upravo odluka da se pokrene proizvodnja dok je u Srbiji epidemija na vrhuncu.

„Tražili smo da se proizvodnja odloži do kraja aprila ili do ukidanja vanrednog stanja. Na snazi su mere zabrane kretanja, pa mi zaposleni iz ‘kućnog zatvora’ odlazimo na posao, pa se opet vraćamo u ‘zatvor’. Prodavnice rade do 15, a ja radim do 16 časova, ne znam više kako da se organizujem da odem u nabavku“, kaže Slobodan Stanojlović.

Prava radnika tokom vanrednog stanja

Predsednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije u fabrici Gorenje u Valjevu kaže da su jasan stav da ne treba pokretati proizvodnju pre kraja aprila uputili dopisom i poslodavcu.

„Problem je u tome što ne znamo koje je naše uporište u zakonima da tražimo od poslodavca odlaganje proizvodnje, pa još tokom vanrednog stanja. Smatramo da ne spadamo u ključne industrije poput elektroprivrede ili proizvodnje hrane, pa da moramo da radimo. Takođe, nismo se ni pojedinačnim ni kolektivnim ugovorom obavezali da ćemo raditi i u uslovima epidemije, a posebno kada je reč o bolesti koja može da ima i smrtni ishod“, naglašava Slobodan Stanojlović.

Na to pitanje, kako nam je rekao, sindikatu i radnicima nisu umeli da odgovore ni pravnici.

 

Na posao u fabrici zasad se ne vraćaju zaposleni koji u domaćinstvu imaju zaposlene u zdravstvenim ustanovama. Oni će svoj posao obavljati od kuće ukoliko priroda radnog mesta to dozvoljava, ili će biti na prinudnom odmoru do kraja vanrednog stanja i primati 70 odsto plate, saopštila je kompanija „Hisense Gorenje“.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram