zagađenje vazduha nerp
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Brža gasifikacija, uređenje cene energenata i subvencije za nabavku energetski efikasnih uređaja, neki su od predloga koje je Privredna komora Srbije uputila ministarstvima za životnu sredinu i energetiku, a cilj je smanjenje zagađenja vazduha.

“Treba da se brže i efikasnije uđe u gasifikaciju Srbije. Vojvodina je gasifikovana. Južno od Save i Dunava gasifikacija je počela, ali sporije od očekivanog”, rekao je savetnik za energetiku u Privrednoj komori Srbije Ljubinko Savić. 

On je napomenuo da će nadležnima biti predloženo i da se urede cene energenata, kao i da se uvede podsticaj za kupovinu energetski efikasnih uređaja.  

“Kada ponudite tržištu ujednačene cene, potrošač može da sam odluči koji će energent da koristi. Tada može da se odluči za biomasu, ili neki drugi fosilni energent”, objašnjava Savić. 

On navodi i da podsticaj za kupovinu energetski efikasnih uređaja može da se ponudi domaćim proizvođačima, pošto je, prema njegovim rečima, Srbija poznata i po izvozu takvih uređaja. 

“Pre svega, to su kotlovi i peći za sagorevanje čvrstih goriva i biomase”, navodi Savić i dodaje da su drva i grejanje na “Smederevac” još uvek široko rasprostranjeni u Srbiji. 

On smatra da za primenu ovih mera nisu neophodna neka velika finansijska sredstva, već je reč o administrativnim merama i eventualno odricanju države od toga da zahvati deo prihoda od PDV. 

 

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Korišćenje biomase za smanjenje zagađenja vazduha

Milan Gavran, direktor kompanije Gas-feromont iz Stare Pazove i predsednik Udruženja  za distribuciju prirodnog gasa, takođe, ističe potrebu za širenjem gasovodnih mreža u Srbiji. 

Vojvodina je 70 odsto pokrivena gasovodnom mrežom, a ostatak Srbije ne više od 40 odsto”, rekao je Gavran novinarima. 

Mladen Stojadinović, direktor kompanije Green Energy point, koja je najveći proizvođač peleta u našoj zemlji, smatra da u Srbiji postoji mogućnost da se biomasa više koristi i da se tako doprinese smanjenju zagađenja.

Prema njegovim rečima, u Srbiji je prošle godine proizvedeno 400.000 tona peleta, a više od 20 odsto je izvezeno. 

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

 

“Da je i ta količina peleta ostala u Srbiji i to bi doprinelo smanjenu zagađenja vazduha”, ocenio je  Stojadinović. 

Profesor Šumarskog fakulteta Branko Glavonjić je uputio apel građanima koji koriste ogrevno drvo da nabavljaju prosušeno i suvo drvo, umesto sirovog. 

“Više od milion domaćinstava koriste drvna goriva i mogu da na taj način doprinesu smanjenu zagađenja vazduha”, poručio je Glavonjić.