Foto: EPA-EFE/Zsolt Czegledi

Podaci o naglom povećanju broja obolelih i preminulih od koronavirusa u Kini ne treba da uznemiravaju, jer nije reč o pogoršanju situacije, već o drugačijoj definiciji koju je Kina uvela, pa sada ne registruje samo zvanično potvrđene i testirane slučajeve, već i one sa prepoznatljivim simptomima, objašnjava direktor kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Srbiji Marijan Ivanuša.

Broj smrtnih slučajeva od posledica novog virusa korona u kineskoj provinciji Hubei naglo se povećao za 242, ali je naglo porastao i broj zaraženih – za 14.840, saopštili su danas zdravstveni zvaničnici, nakon što su počeli da koriste nove metode dijagnostikovanja bolesti.

To je rekordan broj zabeleženih smrtnih slučajeva i zaraženih u jednom danu, prenosi Rojters, dodajući da je ukupan broj ljudi koji su umrli od posledica virusa korona u Kini sada povećan na 1.310, a broj zaraženih na 48.206.

„Sada je slika realnija“, smatra Ivanuša i dodaje da će od Kine biti zatražena i dodatna pojašnjenja te nove metodologije.

koronavirus vanredna situacija
Marijan Ivanuša, direktor kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u Srbiji / Foto: Screenshot N1

Ivanuša, u izjavi za Nova.rs, ističe da ne postoje uslovi da se svaki slučaj potvrdi i testira i da to zahteva vreme, pa je Kina učinila racionalan korak, pa sada ne registruje samo one laboratorijski potvrđene slučajeve.

SZO je 30. januara proglasila da svojevrsnu vanrednu situaciju i  koronavirus smatra globalnom zdravstvenom pretnjom, a Ivanuša kaže da je sada nemoguće reći kada će ta odluka biti ukinuta, jer sve zavisi od razvoja situacije i brzine širenja viorusa.

On podseća da vanredno stanje omogućava da SZO reguje i pravilno raspoređuje i sredstva i resurse kako bi se virus što pre suzbio.

Ivanuša dodaje da će ove godine početi klinička testiranja vakcine protiv koronavirusa, ali da ona ne može biti stavljena u upotrebu pre svih potvrda, pa to ne treba očekivati „previše brzo“.

I epidemiolog Zoran Radovanović za Nova.rs potvrđuje da vakcinu protiv koronavirusa ne treba očekivati pre naredne sezone.

grip vrtići škole
Zoran Radovanović, epidemiolog / Foto: Screenshot N1

Osvrnuvši se na navode profesora iz Hongkonga Gabrijela Leunga o tome da će, ukoliko se uskoro ne stavi pod kontrolu, koronavirus zaraziti 60 odsto planete, on tvrdi da nema dovoljno utemeljinih argumenata za tu tvrdnju.

„To je moguće isto toliko koliko i da virusa više ne bude za mesec i po dana“, tvrdi Radovanović.

On navodi da je, Kina uvela novi način registracije, ali da je bez obzira na to što su sada brojke veće, trend obolevanja, zapravo, blago opadajući.

Dodaje da je rizik za Srbiju mali, kao i da se Evropa generalno dobro snalazi, kada je reč o kontroli koronavirusa.

Problem bi mogao da bude, napominje on, afrički kontinent koji nema dovoljno razvijenu sistemsku zaštitu.

Poredeći aktuelni koronavirus sa SARS-om, on podseća da je smrtnost od te vrste virusa bila oko 10 odsto, dok je smrtnost od novog oblika virusa oko 2 odsto.

Podseća i da je SARS nestao, pa sva iskustva koja su primenjena tada i u izradi vakcine protiv njega, treba primeniti i u ovom slučaju.