Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

Mada i u komšiluku i kod nas epidemija koronavirusa još uvek traje, stroge mere prevencije i zaštite polako popuštaju, pošto se čini da virus jenjava. Proverili smo kako to izgleda u državama okruženja, gde je virus stigao nešto ranije, a kako u Srbiji.

Od početka epidemije koronavirusa u našoj zemlji preminulo je 156 osoba, a zaraženo je 8.042 građana. Kako struka objašnjava, najgore smo prošli, ali opuštanja nema. Stoga će i za vikend pred nama važiti zabrana kretanja, i to od četvrtka u 18 sati do ponedeljka u pet časova ujutru, pa tradicionalnog roštiljanja za prvomajske praznike neće biti.

Ipak, štošta se vraća u normalu, a zanimljivo je da je Srbija u popuštanje mera krenula otprilike u isto vreme sa Hrvatskom, kod koje je prvi slučaj koronavirusa zabeležen desetak dana ranije.

Od danas u Srbiji ponovo rade i pijace u zatvorenom, frizerski i kozmetički saloni, teretane, kladionice, sve to uz propisane mere zaštite. Takođe, stariji od 65 godina mogu da izlaze u šetnju na sat vremena u periodu od 18 do jedan sat iza ponoći. Najavljeno je i da se početak delimične obnove avio i međugradskog saobraćaja očekuje oko 1. maja, a posle 4. maja i delimično otvaranje gradskog saobraćaja, a nakon toga i otvaranje kafića i restorana.

Neke kulturne ustanove, poput Narodnog muzeja, otvorene su prošle sedmice. Po svemu sudeći, škole neće biti otvarane, a vrtići bi trebalo da počnu da rade za decu čiji roditelji nemaju kome da ih ostave na čuvanje, ali još nije poznato kada.

Hrvatska

Za razliku od Srbije, u Hrvatskoj nije uvođeno vanredno stanje, niti zabrana kretanja, a i parlament je radio sve vreme.

Vraćanje normalnom životu Hrvatska je podelila u nekoliko faza, te je tako planirano da od danas, 27. aprila, sa radom počnu trgovine, osim onih u tržnim centrima, a počeće s radom i uslužne delatnosti bez bliskog kontakta među ljudima.

Radno vreme prodavnica, skladišta, pijaca na veliko i malo i drugih oblika prodaje biće kao i pre proglašene epidemije koronavirusa, izuzev nedelje, praznika i neradnih dana, kada se ne radi. Tada će raditi samo kiosci, pekare i prodavnice na benziskim pumpama. U objektima u kojima je radno vreme duže od 10 sati obavezno je organizovanje dvokratnog radnog vremena, a prekid rada ne može biti kraći od jednog sata kako bi se prodavnica adekvatno očistila i dezinfikovala i smenili radnici.

Uvode se i javne gradske i prigradske linije, otvaraju se knjižare i muzeji, počinju treninzi sportista.

Nakon toga, od 4. maja, plan je da se rad zdravstvenog sistema, i privatnika, vrati na staro. Tada će proraditi i kozmetičari, frizeri, pedikiri… Od 11. maja biće dozvoljeno okupljanje do 10 osoba, otvoriće se tržni centri, vrtići, delimično škole.

Najnovija vest je i da će u Hrvatskoj, za razliku od Srbije, za 1. maj biti dozvoljeno roštiljanje u grupama do pet ljudi i uz poštovanje distance.

Crna Gora

U Crnoj Gori bila je na snazi zabrana kretanja od 7 uveče do 5 ujutru radnim danima, a vikendom od 13h do 5 ujutru, što je kasnije ublaženo na zabranu od 23h do 5 sati ujutru svim danima.

Od 4. maja će proraditi prodavnice, zanatske radnje, servisi, frizerski i kozmetički saloni, fitnes-centri, knjižare, stomatološke ordinacije, auto-škole, rent-a-kar usluge, muzeji i galerije. Ako sve bude išlo po planu, od 18. maja počeće da rade kafići i restorani, a 1. juna se vraća i unutrašnji saobraćaj.

Prethodno je u Crnoj Gori, u okviru zaštitnih mera, osim međunarodnog, obustavljen međugradski putnički saobraćaj, osim za putnička vozila koja služe za promet robe, snabdevanje i dostavu lekova, hitnu medicinsku pomoć, komunalne delatnosti, snabdevanje gorivom i električnom energijom, prevoz zaposlenih i prevoz lica koja su boravila van mesta boravka radi povratka u to mesto.

Podsetimo, dok se u Srbiji od narednog vikenda očekuje da ponovo proradi gradski i međugradski saobraćaj, putnički se sve vreme odvijao nesmetano, sem tokom policijskog časa.

Bosna i Hercegovina

U Bosni i Hercegovini je pre nekoliko dana ukinut policijski čas, karantin za građane koji dolaze iz inostranstva, kao i zabrana kretanja za mlađe od 18 i starije od 65 godina u određenim danima. Zvaničnici upozoravaju da i dalje treba izbegavati okupljanje većeg broja ljudi. Svi treba da poštuju fizičku distancu, udaljenosti od dva metra.

Pročitajte još:

Prethodno je saopšteno da će početkom maja, a najkasnije posle Đurđevdana, u Republici Srpskoj biti dozvoljen rad određenim delatnostima, a krajem maja je predviđeno ukidanje vanrednog stanja. Ovakvo ublažavanje mera moguće je, međutim, samo pod uslovom da epidemiološka situacija u Republici Srpskoj ostane ista narednih petnaestak dana. Mere će se postepeno ukidati, pa tako prvo sledi otvaranje butika, prodavnica sportske opreme, a poslednji su tržni centri, frizerski saloni, kafići i restorani i njihovo otvaranje je moguće krajem maja.

Slovenija

U Sloveniji, u kojoj je prvi slučaj virusa korona potvrđen 5. marta, nije bilo policijskog časa, ali je bilo zabranjeno kretanje između opština. Slovenci su protekle sedmice počeli sa ublažavanjem mera, pa je tako dozvoljen rad delatnostima u kojima je moguć rad bez bliskog kontakta sa potrošačima, poput radnji hemijskog čiščenja, kao i radnji na otvorenom prostoru. Od 4. maja je planirano i otvaranje frizerskih i kozmetičkih salona, pod određenim uslovima.

U Sloveniji ostaje obaveza nošenja maski u zatvorenom prostoru, dok se rukavice ne preporučuju.

Slovenci koji izvan mesta stanovanja imaju vikendicu, kamp-kućicu, zemljište ili vrt od 18. aprila mogu posetiti ova mesta, ali uz izjavu o cilju i dužini putovanja. Od tada Slovenci uživaju i u golfu, tenisu, boćanju –sportovima koji ne podrazumevaju međusobni kontakt. Najavljeno je da će se zabrana napuštanja matičnih opština ukinuti početkom maja, a i dalje je, kao i u skoro svim drugim zemljama, na snazi zabrana javnog okupljanja.

Italija

Zemlja koja je u Evropi najteže pogođena epidemijom koronavirusa produžila je karantin do 3. maja, ali već razmišlja kako da ublaži drakonske mere. Juče je najavljeno da će od 4. maja biti otvoreni javni parkovi i zelene površine, ali bez stvaranja gužvi, a građani će moći da posećuju rođake koji žive u istom regionu. Maske će biti i dalje obavezne, a organizovanje žurki ostaje zabranjeno. Od 4. maja biće dozvoljene i sahrane s najviše 15 prisutnih koji će morati da nose maske.

Biblioteke, muzeji i galerije biće otvoreni od 18. maja. Plan je i da se maloprodajni objekti otvore 18. maja, a restorani, kafići i frizerski saloni 1. juna. Klubovi u kolektivnim sportovima mogu da počnu s treninzima 18. maja, a u individualnim sportovima 4. maja. Sve ovo važi, naravno, pod uslovom da se situacija ne promeni na gore i da se svi pridržavaju mera zaštite i drže distancu.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare