Foto: EPA-EFE/CSABA KRIZSAN

U prvih 10 dana juna, prema podacima sa zvaničnog sajta Covid19.rs, u Srbiji su zabeležena 553 novozaražena koronavirusom, ali je na jučerašnjem "preseku stanja" u 15 časova objavljeno da je aktivnih slučajeva 447. Kako to da je aktivnih slučajeva manje nego zaraženih?

Podsetimo, Krizni štab je doneo odluku da je kod asimptomatskih pacijenata dovoljan jedan negativan PCR test, umesto dosadašnjih dva, da bi se osoba smatrala zdravom, kao i da je vreme praćenja toka bolesti, kod tih pacijenata, skraćeno na 14 dana.

Tako je na sajtu Covid19.rs u petak, 5. juna objavljeno da je broj izlečenih 6.931, dok je dan kasnije taj broj iznosio 11.056. Broj aktivnih slučajeva izračunava se, inače, kao razlika između ukupnog broja zaraženih i izlečenih od izbijanja epidemije u Srbiji.

Ukupan broj zaraženih na jučerašnjem preseku bio je 11.965, dok je poslednji podatak o broju izlečenih (11.056) objavljen još 7. juna, kada se i desio pomenuti skok izlečenih preko noći.

Jednostavnom operacijom oduzimanja, a pod pretpostavkom da se broj izlečenih nije menjao pošto nisu objavljeni podaci na zvaničnom Covid19.rs sajtu, dolazimo do broja od 909 aktivnih slučajeva.

Pročitajte još:

To se kosi sa aktuelnim i takođe zvaničnim podatkom od 447 aktivnih slučajeva, a ne objašnjava ni kako to da ima više zaraženih od početka juna – 553 – nego aktivnih slučajeva.

Do izlečenja svakako nije moglo da dođe, čak i da je reč o asimptomatskim pacijentima, jer je za to potrebno minimalno 14 dana.

Na naše pitanje – kako je to moguće, prof. dr Zoran Radovanović kaže da na to pitanje mora da odgovori Krizni štab.

„To mora neko iz štaba, vidite, brljali su i sa onih 4.125 (izlečenih) pa su ih otpisali administrativno, pa su se čudili Crnogorci. Moraju oni da daju tumačenje“, kaže Radovanović.

Pitanje o tome kako je moguće da broj aktivnih slučajeva bude manji od broja novozaraženih od početka juna uputili smo Institutu za javno zdravlje „Batut“, ali nam odgovor nije stigao.

Inače, zašto je važan broj aktivnih slučajeva naučili smo kada se Srbija nije našla na „beloj listi“ Crne Gore za otvaranje granica za naše građane.

Naime, kada se izračuna broj aktivnih slučajeva na 100 hiljada stanovnika, dobije se epidemiološki kriterijum koji neke države, poput Crne Gore, koriste kako bi donosile odluke o eventualnom ublažavanju zabrane kretanja, uvedene zbog širenja koronavirusa.

Prema aktuelnim podacima sa zvaničnog sajta Covid19.rs, Srbija ima 447 aktivnih slučajeva, odnosno 6,3 slučajeva na 100 hiljada stanovnika, a Crna Gora je do sada otvarala granice za građane država koje su imale 25 i manje zaraženih na 100 hiljada stanovnika.

Crnogorski Institut za javno zdravlje je, međutim, od kolega iz srpskog „Batuta“ zatražio pojašnjenje metodologije praćenja broja izlečenih slučajeva, pošto je naša zemlja za dan povećala broj izlečenih za više od 4.000.

 

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare