Foto:Nova S

Gost emisije "Među nama" bio je Ivan Maričić iz Mreže za autizam Srbija, koji je govorio kako izgleda svakodnevnica ljudi koji imaju decu sa autizmom u vreme vanrednog stanja.

Maričić je na početku naglasio da roditelji dece sa autizmom gotovo svaki dan žive u vanrednom stanju.

„Ova samoizolacija negativno utiče na narušavanje onih rutina koje imaju osobe sa autizmom, preko potrebno im je da održavaju rutine, ne bi li se javio dodatni nemir, a samim tim i negativno ponašanje u smislu agresije i autoagresije“, rekao je Maričić.

Na pitanje da li su roditelji dece sa autizmom poslušali savete Unicefa, što se tiče uvođenja novih dnevnih rutuna, ali i koje su to rutine, Maričić je rekao:

„Naravno, i to nije ništa novo za porodice koje imaju osobu sa autizmom, mada moram da naglasim da što se tiče samih izlazaka i poštovanja policijskog časa, naišli smo u dobrom delu Srbije na razumevanje, i policijskih uprava i kriznih štabova, tamo gde je preko potrebno da se deca prošetaju i u vreme policisjkog časa, ne bi li došlo upravo do nezadovoljnog ponošanja“.

S obzirom da je deci sa autizmom mnogo teže objasniti da ne mogu napolje, Maričić je rekao da se maksimalno trude da osobama sa autizmom skrenu pažnju i da ih animiraju.

„Ove lepe dane koristimo kad nije policijski čas, za šetnje, za boravak u prirodi, za sve ono što njima ispunjava dan. I samim tim, oni su u izolaciji smireniji i nema tog neželejnog ponašanja. Ja bih naglasio, da ono što lekari kritikuju krizni štabovi i državni zvaničnici, da je teše toj polulaciji objasniti, da je mngo teže osobama sa autizmom, kao i svim osobama koje imaju problem sa razumevanjem socijalnih izolacija, to objasniti, tako da je to dodatni problem“.

Na pitanje kako su se roditelji orgaizovali zbog nastave z decu sa autizmom koje trenutno nema, Maričić je rekao:

„To je već dodatni problem. Nastava koja se odvija na televiziji nije još uvek prilagošena za osobe sa smetnjama u razvoju, to jest za decu koja se obrazuju po inkluzivnom problemu, tako da se roditelji dovijaju tamo gde postoje asistenti. To je mnogo lakše, a tamo gde ne postoje, roditelji moraju sami da organizuju nastavu i da taj školski program savladavaju sa svojom decom“.

Maričić je naglasio da je upućeno pismo svim zvaničnicima u Srbiji, u slučaju da roditelji dece sa autizmom obole od korone.

„Nekih trideset organizacija, koliko sam ja upoznat, i naš savet, upitalo je pismo svim zvaničnicima u Sriji, od predsednice Vlade, Ministarstva  zdravlja, policije, da obrate pažnju da ne bi došlo do te situacije, jer ako dođe do situacije da mora da se zbrine ili roditelj ili dete sa autizmom, to je specifična situacija, jer osobe sa autizmom, teško da će u nekim kolektivnim smeštajima da se snađu, i da normalno funkcionišu“.

I dalje nije usvojena nacionalna strategija za autizam, te je to još jedan dokaz da vlast ignoriše probleme osoba sa autizmom, a zbog čega je to tako, Maričić kaže:

„Nažalost, još uvek nije usvojena nacionalna strategija, a nešto na čemu bi pre trebalo da se radi i da se usvoji, to je nacionalni registar osoba sa autizmom. Imamo čvrsto obećanje, i ja se nadam da će to biti prvi korak ka usvajanju i nacionalne strategije i pre svega, da se prebrojimo, što se kaže, da vidimo koliko ima osoba sa autizmom u Srbiji“.