Škola - ilustracija; Foto: Profimedia.rs

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja donelo je odluku da se nastava u osnovnim i srednjim školama u Srbiji nastavi u ponedeljak. Ministarstvo je direktorima preporučilo da u toku radne nedelje uvedu pretčas ili produžetak časa na 60 minuta kako bi nadoknadili nastavu koja je propuštena zbog prevencije širenja gripa.

„Procenjeno je da  su se u Vojvodini i Centralnoj Srbiji stekli uslovi da se u ponedeljak  nastavi školska godina. 

Na osnovu podataka Instituta za javno zdravlje „dr Milan Jovanović Batut“ smenjen je broj obolelih za oko 50 procenata i nastavlja se trend opadanja obolelih. 

Mera je poslužila svojoj svrsi i važno je da se ne gubi više od nastave“, potvrdio je ministar Mladen Šarčević putem saopštenja iz resornog Ministarstva. 

Tom prilikom je poslata i preporuka direktorima škola da se propuštena nastava nadoknađuje tokom radne nedelje kao pretčas ili produžetkom časa na 60 minuta, jer će subotom biti mnogobrojna takmičenja.

Ministar prosvete Mladen Šarčević / Foto: TANJUG/ Sava Radovanović

Predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) Jasna Janković kaže kako je istina se subotom uglavnom održavaju takmičenja, koja su utvrđena kalendarom na početku ili pre početka školske godine. 

Ona, međutim, produžetak časa ne vidi kao dobru opciju, pogotovo za niže razrede osnovne škole.

“Dete držati 60 minuta na času, ako je ono prvi, drugi, treći, četvrti razred, kada vi sa njim teško možete da izađete na kraj i 30 minuta, potpuno je besmisleno. Kad su u pitanju stariji učenici, onda je to od slučaja do slučaja, od škole do škole”, objašnjava Janković za Nova.rs

Po njenim rečima jedini obavezujući element u ovim preporukama je podsećanje svake škole da na kraju mora da ima određeni broj časova iz predmetne, odnosno razredne nastave. 

Ali, kako kaže, ne vidi potrebu za tim jer su škole vrlo savesne i nikad se nije desilo da ne nadoknade časove.

“Ideja koju Unija sindikata preporučuje je individualizacija nastave i mogućnost da svaka škola napravi svoju procenu nadoknade. 

Postoje škole koje recimo subotom nemaju takmičenje, postoje škole mogu da imaju pretčas, postoje one koje to ne mogu da urade zato što je za vreme pretčasa prethodna smena. 

Škole rade u različitim uslovima, nisu svi u jednosmenskom radu”, objašnjava predsednica sindikata.

Duško Vitomirović, direktor beogradske OŠ “Milan Rakić”, u kojoj je uveden program obogaćenog jednosmenskog rada, kaže da broj časova koje treba nadoknaditi nije veliki jer se radi o samo četiri dana. 

“Gledaćemo da preporuke iskombinujemo u interesu dece, da u danima koji su najmanje opterećeni produžimo ili dodamo jedan čas. Nastavničko veće mora da napravi analizu u kojim danima, ali će verovatno za svaki razred biti samo jedan dan nedeljno”, kaže direktor Vitormirović za Nova.rs

On poručuje da će prilikom uvođenja dodatnih časova akcenat biti na tome da osmaci apsolutno ništa ne propuste, kako kaže “ni miligram”.

Dodaje i da će pokušati da izbegnu radne subote iz razloga koje je navelo i Ministarstvo prosvete – zbog zakazanih takmičenja.