Predrag Kon Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Epidemiolog Predrag Kon rekao je gostujući u Beogradskoj hronici na RTS da ne postoji najbolja vakcina - ili je registrovana i za upotrebu ili nije. Kako je istakao prilikom gostovanja, za upotrebu vakcine naše zakonske norme stroge, te da se mora završiti četvrta faza ispitivanja, tako da bismo mogli još pola godine čekati na nju.

Član Kriznog štaba dr Predrag Kon istakao je tokom gostovanja u Beogradskoj hronici da je suština u tome što je praktično svako od nas možda bio u kontaktu sa zaraženim osobama, a da nije bio svestan, pa bi svako mogao da bude u samoizolaciji, što je gotovo nemoguće.

On je ponovio da je probijena epidemiološka barijera, gde su kontrolisani kontakti, i da sada to zavisi od svakog pojedinca.

„Verovatno je daleko veći broj ljudi imuno od provobitnog testiranja, procenjivanja odoka nije prihvatljivo“, rekao je dr Kon.

Istakao je da ćemo imati konkretnije podatke, sada je 6,4 odsto, i približavamo se 10 odsto, jer imamo veliki broj onih koji nisu imuni i koji mogu biti zaraženi u narednom periodu.

Govoreći o oksfordskoj vakcini, koja je dobila zeleno svetlo, Kon je rekao da je ona verovatno završila treću fazu, ali vest se najavljuje unapred pre Evropske medicinske agencije, koja registruje vakcinu za upotrebu.

Osvrćući se na to koliko smo vremenski daleko od te vakcine, član Kriznog štaba kaže da su naše zakonske norme za upotrebu vakcine stroge – da se mora završiti četvrta faza, tako da možemo još oko pola godine čekati na nju.

„Da li bi i mogli doći do te vakcine, da li smo u redu za čekanje – znamo da smo neka sredstva uložili u otkrivanje nove vakcine, sada je na odgovarajućim ustanovama, Agenciji za lekove i medicinska sredstva da prate situaciju“, ukazuje Kon.

Član Kriznog štaba je odgovarajući na pitanje, na osnovu čega će se doneti odluka o tome koja je vakcina najbolja, rekao da ne postoji najbolja vakcina – ili je registrovana za upotrebu, može da bude korišćena, ili nije – nema između.

„Svaka vakcina može da bude umrtvljena, da koristi delove mikororgaizma virusa, sve su vakcine različite, bilo koja da postane zvanična – bilo koja je bezbedna i za upotrebu“, istakao je Kon.

Prema njegovim rečima, jedino što može da se prati je kolika je efikasnost ispoljena, da li reaguje stvaranjem antitela i koliko štiti od same bolesti.

Govoreći o tome koliko će vakcina da štiti, Kon kaže da nije govorio da je pitanje antitela diskutabilno, već se pojavljuju pojedinačni slučajevi, pa i kod nas, da se javljaju reinfekcije.

„To je vrlo mali broj, uglavnom se smatra da je do 18 meseci zaštita, to će se ispitivati i to će imati uticaja na vakcinaciju, ali zaštita antitelima u ovom trenutku više se dobije vakcinom nego dva i po puta preležanom koronom „, rekao je Kon.

Kon: Većina građana poštuje mere zaštite

„Velika većina građana poštuje mere zaštite. Suština je da ne smeju da rade kafići posle 23 sata. Ta odluka mora da se poštuje“, izričit je Kon.

On dodaje i da kazne nisu naivne kada su ugostitelji u pitanju, ako to ne kontrolišu onda namerno to rade.

Kon ukazuje i na to da smo imali susret sa virusima u samom startu gde je bilo potpuni nejasno kako će to da se odvbija i da je tada bio stav SZO da maska štiti svega 30 odsto.

„Znalo se da ako maske nose bolesni – zaštita je 95 odsto, bolesni ne znaju da su bolesni. Poslednje istaživanje kaže da ako svi nose maske – zaštita je 99 odsto – to nismo imali na početku. Bitno je shvatiti da su restriktivne mere brzo dale rezultate pa je bio utisak da ćemo lako sa koronom, nema lako u pandemiji“, rekao je on.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare